Jump to content
Patrunjel

Mini-RPG in C++

Recommended Posts

In cele din urma am scris prima mea aplicatie mai mare in C++ :)

E vorba despre un mini-RPG, scris in C++ in 9-10 ore (astept o opinie in leg cu treaba asta, da tineti minte ca-s noob :) )

Tu esti H (Hero) si tre sa te izbesti in T (Trol) ca sa ii omori :) .Cand omori un trol iti scade 20 viata, da primesti 10 viata la fiecare 20 de miscari.

Trolii se misca cu rand(), tu din wasd, doar cele 2 triunghiuri de pe harta sunt "standard" restu e generat automat (^ astea cica is munti :)) )

E testat doar pe linux.

Functiile getch() si clrscr() sunt luate de pe net ( asta ca sa eliminam haterii)

Trolii se misca doar cand misti si eroul.

Am folosit indent, fiindca scriu sursa ca pula (aveam 300 de linii, dupa indent am 450 :)) )

Pfuai...nustiu ce sa mai zic...dati si voi un ochi, si spuneti-va parerea :) Astept feedback :)

PS: E scris in engleza ca sa pot sa il pun si pe dreamincode, sa primesc niste pareri (tot pentru hateri :) )

Code: http://ideone.com/gV2QA

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu, sunt cam satul de sursa aia :))

Dar chiar daca nu as fi, mi-e greu sa ma uit pe ea, nu am facut copie inainte sa folosesc indent...eu scriu/inteleg sursa oleaca mai inghesuita&stuff, mi-e mai usor...

Baga si tu un CD cu linux in calculator, un USB cu sursa, si imagineaza-ti ca joci Asassin's Creed 3 (chiar seamana intre ele, daca nimeresti unghiu') :P

Link to comment
Share on other sites

presupun ca e facut in Borland C++. In DOS.

da o avertizare cand incerc sa il rulez:

16 bit MS-DOS Subsystem:

e exact raspunsul de ce nu merge pe x64: sistemul pe 64 ruleaza de la 32bit in sus, nu ruleaza aplicatii pe 16 bit din incompatibilitate.

La Borland C Builder am compilerul bcc32.exe care se comporta la fel ca cel de DOS, dar ti le compileaza in 32bit. Cu el o sa iti mearga si pe x64.

Link to comment
Share on other sites

vezi iostream.h daca mere (defapt verifica, depinde de versiune sau nustiucum, dar uneori e nevoie si de .h, nustiu exact cand,cum,etc, dar merita incercat, si mai mult ca sigur asta-i buba, odata ce zice ca nu gaseste iostream, plm).Incearca, si zi-mi daca tot nu merge.CB ce versiune?Ce distributie de Linux?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...