Jump to content
Nytro

Introducere in Virtualizare

Recommended Posts

Introducere in Virtualizare

Virtualizarea este un concept ce presupune rularea unui sistem de operare pe ma?ini (computere) virtuale simulate cu ajutorul unor aplica?ii software dedicate. Aceste aplica?ii pot emula func?ionarea tuturor componentelor unui sistem informatic real (FDD, CD-ROM, HDD, memorie, CPU, dispozitive USB, plac? de re?ea). Ma?ina virtual? const?, în esen??, într-un fi?ier de dimensiuni variabile ce simuleaz? harddisk-ul ?i alte câteva fi?iere ce con?in configur?rile ma?inii respective (dimensiunea memoriei, etc.). Puterea de calcul ?i memoria RAM sunt partajate din resursele ma?inii reale pe care se g?se?te instalat? aplica?ia de emulare.

Cu alte cuvinte, dac? dori?i s? vede?i cum func?ioneaz? un nou sistem de operare, îl pute?i instala ?i testa pe o ma?in? virtual? f?r? a mai trebui s? formata?i harddisk-ul calculatorului real. De asemenea, dac? dori?i s? testa?i func?ionarea unei aplica?ii software pe un anumit sistem de operare, pute?i folosi o ma?in? virtual? f?r? grija faptului c? ar putea fi afectat sistemul de operare real (prin virusare sau datorit? func?ion?rii anormale a aplica?iei, etc.). Posibilit??ile virtualiz?rii sunt limitate doar de imagina?ie.

Un sistem informatic destinat activit??ilor de birou folose?te pe toat? durata sa de func?ionare aproximativ 10 % din resursele disponibile (procesor ?i memorie). Pentru servere, consumul de resurse se situeaz? la o valoare medie de 40% din resurse. Rezult? c?, pentru sistemele desktop r?mân neutilizate 90 % din resurse iar pentru servere 60 % – ceea ce reprezint? o putere de calcul foarte mare.

Avantajele virtualizarii

- prin virtualizare, multiple aplicatii si sisteme de operare pot rula pe un singur sistem fizic;

- serverele pot fi consolidate in masini virtuale;

- resursele IT sunt tratate ca o parte comuna pentru a fi alocate intr-o maniera controlata masinii virtuale.

Izolarea virtualizarii

- masinile virtuale sunt complet izolate de masina gazda sau alte masini virtuale. Daca o masina virtuala “crapa” (se blocheaza, cedeaza), restul nu sunt afectate;

- prin virtualizare, datele (informatiile) nu se scurg dincolo de masina virtuala si aplicatiile pot doar comunica peste conexiunile de internet.

Incapsularea masinii virtuale

- intregul mediu al masinii virtuale este salvat ca un singur fisier, usor de facut back-up, mutat sau copiat;

- masinile virtuale sunt compatibile cu standardele hardware.

Tendin?a de ast?zi, este ca pe o ma?in? fizic? s? se instaleze mai multe ma?ini virtuale (în general cu rol de server) pentru a exploata la maxim resursele procesorului ?i ale memoriei pe durata de via?? a ma?inii fizice.

Dintre solu?iile de virtualizare prezente pe pia??, amintesc Microsoft Virtual PC, Microsoft Virtual Server, VMware (aparut in 1999), QEMV, Virtual Box (alternativa open-source), Blue Pill (folosit de AMB Pacifica), Kernel based Virtual Machine, Virtual Iron (pentru 32 si 64-bit), Virtual Logix (foloseste virtualizarea hard pentru a rula sisteme de operare Linux si Real Time), Xen, etc.

Autor: Ilie George (cred)

Sursa: Introducere in Virtualizare | WorldIT

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru informatii, dar sunt curios cum anume si mai exact tot ce contine o masina virtuala este izolat fata de restul sistemului? Ce protectie are si ce anume face sa se intample asta? Faptul ca este un singur fisier (sistemul de operare + ce are instalat)? Daca un virus ar schimba niste valori hex din fisier nu l-ar strica? Fara back-up -> x'(

Link to comment
Share on other sites

Am lucrat cu el pe Windows 7 Professional si mi-a placut. L-am gasit mai rudimentar decat VMWARE, dar destul de convenient si portabil (formatul .vhd) pentru o masina virtuala. O mica problema la inceput a fost ca pentru fiecare user a vrut sa-mi creeze o noua masina virtuala, ceea ce urma sa-mi manance prea mult spatiu de pe hard drive, dar am rezolvat problema aia.

Edited by WarLord
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...