Jump to content
yceman

anti invisible scanner

Recommended Posts

Facusem eu ceva pentru Linux, din iptables.

Ideea e simpla. Din cate mi-am dat seama, cred ca trimite un bot (sunt multi, nu cred ca ii poti baga la ignore pe toti, na, poate nu vrei sa ii bagi la ignore pe toti care nu ii ai in lista, si nu stiu daca asta chiar va ajuta) un mesaj de "am schimbat avataru ba", si clientul de messenger trimite un raspuns, cam asa ceva, dar nu sunt sigur.

Si eu am blocat accesul (DROP la pachete) de la sau catre (nu mai stiu) anumite IP-uri, care ulterior am descoperit ca sunt servere Yahoo!. Si intr-adevar, nu mai detectau daca sunt pe invizibil sau nu, dar nici nu mai primeam sau nu puteam trimite mesaje, sau cine stie ce alte probleme erau.

Oricum, cred ca se poate face ceva.

PS: Nu prea ma pricep, din iptables se pot face limitari in functie de continutul unui pachet, adica in functie de date? Ar fi de preferat ceva simplu cum ar fi "daca pachetul contine sirul/octetii xyz"... Sau orice altceva.

Link to comment
Share on other sites

stiu ca verificasem eu o data pe protocolul ymsg cu wireshark sa vad daca atunci cand verific cu vreun site imi trimite vreun bot mesaj, dar nu s-a intamplat nimic de genul deci cade faza cu iptables/ ignore. Alea "smechere" interogheaza serveru cum zicea unu mai sus, n-au nici o treaba cu tine .

Link to comment
Share on other sites

Mai usor ... dupa parerea mea ... mai "nou" yahoo va da posibilitatea sa alegeti si altceva inafara de @yahoo.com majoritatea scannere lor sunt facute sa scri id ul si dai enter ex : x_z@yahoo.com daca tu vrei sa scanezi acest id scri doar x_z dar daca in momentul in care iti faci contul alegi spre ex "@ymail.com" atunci id ul va arata x_z@ymail.com iar tu cand vei da search la x_z va aparea ca id ul nu exista.... putini cunosc chestia asta pentru ca este la inceput pana o sa realizeze lumea cum se da search si pentru acest "tip" de id uri va mai trece ceva timp.

Link to comment
Share on other sites

Mai usor ... dupa parerea mea ... mai "nou" yahoo va da posibilitatea sa alegeti si altceva inafara de @yahoo.com majoritatea scannere lor sunt facute sa scri id ul si dai enter ex : x_z@yahoo.com daca tu vrei sa scanezi acest id scri doar x_z dar daca in momentul in care iti faci contul alegi spre ex "@ymail.com" atunci id ul va arata x_z@ymail.com iar tu cand vei da search la x_z va aparea ca id ul nu exista.... putini cunosc chestia asta pentru ca este la inceput pana o sa realizeze lumea cum se da search si pentru acest "tip" de id uri va mai trece ceva timp.

pana acum e cea mai plauzibila chestie ... dar ce te faci daca ai deja un id vechi si nu vrei sa il schimbi ? (nr. cazul de fata adica eu)

mai asteptam si alte idei poate cineva stie vreun secret

Link to comment
Share on other sites

Pentru a te ascunde de diferite programe de scanare sau site-uri ce ofera serviciul acesta,downloadeaza PaltalkScene care este gratuit,apoi acest program iti ofera m-ai multe optiuni printre care sa te loghezi si pe yahoo,msn,aol,icq,fb sau ggl.L-am testat cu 7 site-uri ce ofera serviciul de scanare cat si cu 2 programe pentru verificare si nu a fost detectat :)

Ceea ce imi placea foarte mult este ca atunci cand ii scriu unei persoane aceasta nu vede ca eu tastez,nu ii apare acel mesaj,indiferent daca sunt online sau invizibil.

Link to comment
Share on other sites

Pentru a te ascunde de diferite programe de scanare sau site-uri ce ofera serviciul acesta,downloadeaza PaltalkScene care este gratuit,apoi acest program iti ofera m-ai multe optiuni printre care sa te loghezi si pe yahoo,msn,aol,icq,fb sau ggl.L-am testat cu 7 site-uri ce ofera serviciul de scanare cat si cu 2 programe pentru verificare si nu a fost detectat :)

Ceea ce imi placea foarte mult este ca atunci cand ii scriu unei persoane aceasta nu vede ca eu tastez,nu ii apare acel mesaj,indiferent daca sunt online sau invizibil.

l-am probat adineaurea... m-a detectat online

Yahoo Invisible Checker can Detect Invisible Yahoo Messenger Users asta l-am folosit

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua, am nevoie de putin ajutor, in legatura cu programul PalTalk....mai precis, vreau sa ma loghez pe msn, dar imi apare un mesaj prin care ma anunta ca am fost deconectata de la ,, other IM services'', SI NU STIU UNDE TREBUIE SA INTRU CA SA MA POT RECONECTA!! Va rog, daca se poate, sa ma ajutati, multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...