Jump to content
sTn*

Am disperat...

Recommended Posts

Acum o saptamana ma apuc sa instalez windows...am cd original xp pro sp1...il instalez...instalez driverele si vreau sa intru pe site la microsoft sa dau drumu la updates...nu a mers...caut pe google...aveam worm.conficker.nush cum...in fine..bag malwarebytes,dau full scan,gaseste viermele..il sterge...dau rr...si dupa am zis sa mai dau inca o data full scan...iar il gaseste + alti 4 virusi..backdoor..irc bot etc...am mai dat de vreo 3 ori scan..la fel...zic sa instalez iar windows si tot asa imi facea...azi am instalat iar...aceeasi virusi plus sysfacker..antivirus fake...am reusit sa bag avast internet security...a eliminat tot..m-a pus sa dau rr...acum nu pot utiliza desktopu..a disparut tot..mouse 1 nu merge..nu merge sa pun nimic pe desktop..sau merge dar nu se vede...

Are cineva vreo idee?S-au cum kkt e posibil sa ai virusi imediat dupa ce ai instalat windows..si de unde vine toata chestia asta..inainte nu era asa...ori au ramas pe undeva..mortii lor..cand bag un cd in cd-rom imi zice avast ca blocheaza nush ce virus..autorun nush cum...deci ce e de facut?

Va mai rog daca se poate sa-mi explicati cum sa instalez windows de pe usb stick...si un torrent cu windows in engleza CLEAN..

Cel care ma ajuta sa scap de toate astea si sa rezolv toate problemele am un cont de steam cu counter-strike source si unu de filelist..altceva nu am..:|

LE: Mai exact asta apare cand bag un cd in cd-rom http://img502.imageshack.us/img502/9061/unbenanntud.jpg

Edited by sTn*
Link to comment
Share on other sites

Daca il bagi in retea imediat dupa ce l-ai instalat si nu ai nimic pe el (av, firewall) iei virusi (daca reteaua ii virusata). Stiu pt ca asa mi s-a intamplat si mie. Instaleza-l fara sa fii conectat la retea pune, pe stick un antivir si un firewall si abia dupa aia dai sa-si ia update-urile.

Ai virusi in LAN, mai mult ca sigur, si cum ai SP1 te umpli imediat

Link to comment
Share on other sites

vezi cu autorun.inf de pe celelalte partiti sau de pe stick-uri,metoda cu autorun este folosita de multi wormi printre care si conficker

ori de cate ori ai instala tu windows-ul cand bagi un stick autorun-ul ruleaza automat worm-ul care se afla hidden pe stick, la fel se intampla si in celelalte partiti cand intri pe ele

Edited by parazitul29
Link to comment
Share on other sites

Greerase demult vroiam sa-ti zic si pe mess...esti un idiot un plm...

In fine...

Total commander nu stiu sa folosesc...live cd nu pot sa fac..

Chestia cu bagatu antivirusului inainte de driverele de net...degeaba...mereu cand dau scan il gaseste..dupa fiecare restart..CONFICKERU MORTILOR MATII X(

Ce mai e de facut inafara de aruncat pc-u pe geam?

Link to comment
Share on other sites

Il ai pe stik pe undeva sau pe o alta partitie. Foarte greu am scapat si eu de confliker, sunt tooluri pe net impotriva lui - dar n-a functionat niciunul bine. Am scapat cu SymatecAV. Fa ca o protectie directoare pe fiecare partitie / stik numite "autorun.inf" asa n-o sa mai ai probleme cu genul asta de infectii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...