Jump to content
informatician

Nelamurire programare

Recommended Posts

Am avut un exercitiu la un concurs, si acesta suna cam asa:Precizati care dintre urmatoarele afirmatii este falsa!

Raspuns 1

Inserarea unui element într-o stiva se realizeaza la un singur capat al acesteia numit vârful stivei

Raspuns 2

Inserarea unui element într-o coada se realizeaza la un singur capat al acesteia

Raspuns 3

Stergerea unui element dintr-o stiva se poate realiza indiferent de numarul elementelor aflate în stiva.

Raspuns 4

Un element al unei cozi poate fi extras doar dupa ce elementele care-l preced au fost extrase.

Astept parerile voastre in legatura cu aceasta chestiune!

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact ce-i coada, dar cred ca 4 e falsa:D Da' nu-ti prea place sa inveti...:|

Chiar imi place :), dar cum ziceam :)), asta e materie ce trebuie sa o facem in semestrul 2!Uitandu-ma pe net, n-am gasit un rezultat concludent..Astept si alte pareri

PS.S-a terminat oricum concursul alstar, daca crezi ca vroiam sa ma ,,inspir"!

Link to comment
Share on other sites

Primele doua adevarate iar a 3-a : daca sunt 0 elemente,programul respectiv ar trebui sa verifice numarul de elemente si in caz ca nu sunt elemente sa nu mai stearga nimic,dar in caz ca nu verifica cred ca s-ar putea sa dea eroare=>> fals.

a 4-a :adevarata din cat cat m-am documentat acum pe wikipedia si din cate cunostinte mai am eu din clasa a 11-a.

Link to comment
Share on other sites

Chiar imi place :), dar cum ziceam :)), asta e materie ce trebuie sa o facem in semestrul 2!Uitandu-ma pe net, n-am gasit un rezultat concludent..Astept si alte pareri

PS.S-a terminat oricum concursul alstar, daca crezi ca vroiam sa ma ,,inspir"!

Nu..doar ma gandeam ca lucrurile astea pot fi stiute printr-o parcurgere superficiala ca catorva lectii..

Intr-adevar m0rphic... nu m-am gandit ca ar putea fi si 0, acel numar de elemente..:) deci 3 e falsa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...