Jump to content
R3l3u

Program/Gadget Temperature Windows 7

Recommended Posts

Am incercat cam toate gadgeturile pentru aflarea temperaturi pe componente, putine au mers si acelea au fost nesatisfacatoare. Foloseste cineva in gadget sau un program compatibil W7 care sa afiseze temperatura pe toate componentele? Ma refer aici la HDD, temp pe Core, placa video, Motherboard, and so one... Sau trebuie sa avem senzori pe aceste componente ca sa poate afisa programelul temperatura? Mai precis cum functioneaza, pentru ca unele nu arata temperatura desi ar trebui sa o faca,si ma gandesc ca poate de aici vine problema. Ms

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc speedfan + cristal disk info

primul imi zice temperatura la componente si al doilea imi da informatii detaliate despre hdd (inclusiv temperatura hdd-ului)

exista daca cauti mai mult si widgeturi care se folosesc de speedfan ca sa afiseze temperatura pe desktop, dar personal mi se par inutile tinand cont ca foarte rar vad ce e pe desktop - prefer sa le am in sistem tray

Link to comment
Share on other sites

De regula placa de baza (modelele mai noi ) au senzori , insa unele dintre ele nu au senzorii pusi exact unde trebuie si iti pot arata valori mai mici decat cele reale. Eu mai degraba ma incred in faptul : pune mana pe radiator si vezi daca frige :)) . Daca ai venturi pozitionate cum trebuie in carcasa , daca aceasta este bine aerisita , daca ai o pasta termica si coolere calumea pe proc , placa video etc , si daca sunt bine intretinute componentele nu ar trebui sa iti faci griji de temperatura decat in momentul in care folosesti in full load pc sau overclockezi procesorul , ramii sau placa video.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...