Jump to content
Nytro

Blackbuntu Ultimate OS for Hacking

Recommended Posts

Blackbuntu Ultimate OS for Hacking

About Blackbuntu

Blackbuntu is distribution for penetration testing which was specially designed for security training students and practitioners of information security.

Blackbuntu is penetration testing distribution with GNOME Desktop Environment. It's currently being built using the Ubuntu 10.10 and work on reference Back|Track. It's created in our own time as a hobby.

Maintainer Team:

Project Founder & Main Developer: c1ph3r < c1ph3r {at} blackbuntu . com >

Developer: x-c0d3 < x-c0d3 {at} blackbuntu . com >

Developer: mayaseven < mayaseven {at} blackbuntu . com >

Contributor: salary < salary {at} blackbuntu . com >

Contact us:

We're requires some developers for working on a variety of interesting projects and in particular to join in an innovative and challenging project.

just write to info {at} blackbuntu.com

Review :

http://www.youtube.com/watch?v=ELt2rl5vImg

Download:

http://www.blackbuntu.com/download

Link to comment
Share on other sites

Am vazut proiectul recent , macar are pachetele mult mai updated decat backtrack

De?i nu am nici o intentie de a vorbi rau despre backtrack , dar nu mai reuseste sa fie un sistem modular

Ma refer la asta deoarece are multe lib oudated ceea ce nu permite compilarea a unor tool-uri noi iesite

Ar fi mai bine daca baietii de la backtrack vor folosi pt urm?toarele proiecte o distributie putin mai updated , asa ne va permite sa instalam ceea ce vrem in plus inafara de pachetele pe care le are

Cand folositi o distro pt pentesting nu mai poate fi un base sistem uneori

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Backtrack e pe kde, rezulta de aici ca aceasta distributie fiind bazata gnome o sa aiba in minus acele tool-uri care nu pot fi instalate decat daca ai kde, pe care backtrack le are.

Pfff. Programele GUI pentru Linux se fac in general folosind Qt, acesta fiind folosit de KDE sau folosind Gtk, acesta fiind folosit de Gnome.

Toate distributiile de Linux au runtime-urile pentru aceste utilitati, adica librariile necesare pentru GUI. Deci nu conteaza desktop environment-ul.

Link to comment
Share on other sites

Pfff. Programele GUI pentru Linux se fac in general folosind Qt, acesta fiind folosit de KDE sau folosind Gtk, acesta fiind folosit de Gnome.

Toate distributiile de Linux au runtime-urile pentru aceste utilitati, adica librariile necesare pentru GUI. Deci nu conteaza desktop environment-ul.

Eu am incercat sa imi fac propriul meau distro asemnea BackTrack dar folosind Ubuntu gnome. Am instalat cate tool-uri am putut instala si la un moment dat au ramas unele care nu se puteau instala pe gnome decat doar daca iti instala automat odata cu ele si kde 3.5 pe care se bazeaza BackTrack. Majoritatea tool-urilor sunt compatibile si pe gnome si pe kde dar sunt unele care pur si simplu vor sa instaleze numaidecat kde daca vrei sa le ai. Acele tool-uri sunt cele care lipsesc de pe distributiile bazate gnome asa cum este si aceasta.

Astia sunt tailandezi.

http://www.blackbuntu.com/forum/index.php?action=forum

Edited by Krisler12™
Link to comment
Share on other sites

Backtrack e pe kde' date=' rezulta de aici ca aceasta distributie fiind bazata gnome o sa aiba in minus acele tool-uri care nu pot fi instalate decat daca ai kde, pe care backtrack le are.[/quote']

Pathetic loser. In viata ta mizerabila n-ai rulat niciun program Qt pe Gnome, vorbesti aiurea.

Legat de distro, e cel mai probabil un cacat. Un cacat cu site.

Sunteti prea multi care folositi aircrack si nikto, dar nu stiti ce e iptables sau tcp/ip. Claditi baza. Folositi orice distro care are "hacking" in nume, ia cititi ce zice Eric S. Raymond: Unix and Internet Fundamentals HOWTO.

Edited by Spock
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pathetic loser. In viata ta mizerabila n-ai rulat niciun program Qt pe Gnome, vorbesti aiurea.

"Pathetic looser" e fecioru' lu' tac'tu' ! Invata mai intai sa citesti ce am scris inainte de a manca rahat fara sa ai nici o baza ca nu am dreptate ! In viata ta mizerabila ai citit ceva pana la capat sau ai citit doar prima litera ?

Link to comment
Share on other sites

^ "It is better to keep your mouth closed and let people think you are a fool than to open it and remove all doubt" - Mark Twain

Calm down people, everything is under control. Cineva l-a banat pe "craislar doisprezece marca inregistrata". O sa se echilibreze raportul dintre prosti si destepti.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea:

Nu e mai bine sa iti personalizezi o distro care iti place , sa pui fiecare tool pe ea (in sensul ca le pui doar pe care le folosesti )

Inteleg backtrack vine cu o gramada de tool-uri , dar ce folos ca nu mai e o distributie modulara ,deci daca vreau sa compilez ceva anume pt ea e probabil sa nu mearga , are nevoie de anumite librarii noi sau ma rog (o spun din experienta)

Ai nevoie de Ettercap ?Il folosesti des?

E bun iei distributia pe care o folosesti si iti pui ettercap , daca totusi vrei ii creezi si un menu , daca nu stii ca exista pe undeva cand ai nevoie de el

Daca nu iti mai place versiunea pe care o rulezi si vrei sa ii compilezi ultima versiune , pai il dai jos si iti pui ultima versiune

O intrebare am si eu :

Cati au folosit sau stiu sa foloseasc? toate tool-urile alea ?

Sunteti siguri ca func?ioneaz? toate? Bine?

Care a folosit spre exemplu sql map?

Nu vad tutoriale pe aici ca sa sa ne explice careva putin in detaliu cum functioneaza inafara de manualul pe care il gasiti in sistem

Kismet la fel care la folosit ?

A trebuit sa il recompilez din sursa ca sa imi mearga bine

Inca o intrebare , care a folosit Openvas in backtrac?

Ati reusit sa faceti update la plug-inuri? Vad ca nimeni nu se plange de nimic

In rest ati incercat sa va compilati tool-uri noi pe backtrack ?merge? sau poate credeti ca deja are tot ce ii trebuie

A trebuit sa scot si metasploit ca sa ii pun ultima versiune

Ok ce are bun?

Kernelul gol golu? cu cateva suporturi pt anumite drivere si inca cateva features pt networking si speran?a ca in viitor va fi pu?in mai modular sistemul

Toti se sbat sa faca in asa fel incat sa aiba toate aceste tool-uri

Eu sunt sigur ca 90% din user nu au folosit nici macar 10% din tool-uri

O alta intrebare , careva a folosit snort in backtrack , la configurat impreuna cu MySql si Apache?Merge? Ati reusit ?Ca vad ca nimeni nu pune intrebari , le pun eu sa vad daca au fost probleme

Link to comment
Share on other sites

pyth0n3 si eu sint cu aceiasi parere sa iti faci distributia ta cu ce programe folosesti mai des ,backtrack are o gramada de tools dar sa fim sinceri poate jumate din iele le folosesti jumate sint moarte stau numa pe sistem si ocupa spatiu degeba

apropo aicia ii inca o distributie pe gnome cu tools de la backtrack lam testat dar o gramada de greseli in sistem dar care vrea ...

GnackTrack - Gnome Based Penetration Distro

scuze de gramatica si scris

Link to comment
Share on other sites

Daca folositi un distro pe debian de ce nu adaugati pur si simplu depozitul de soft din backtrack sau oricare altul doriti?

Sau indiferent de distro nu e mai simplu sa instalati programele pe care le doriti?

Nu vad rostul reinstalarii unui sistem pentru cateva programe, e chiar aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Daca folositi un distro pe debian de ce nu adaugati pur si simplu depozitul de soft din backtrack sau oricare altul doriti?

Sau indiferent de distro nu e mai simplu sa instalati programele pe care le doriti?

Nu vad rostul reinstalarii unui sistem pentru cateva programe, e chiar aiurea.

e greu cu configure make make install sau cu apt-get install

mai bine format si reinstall :)) + ca comunitatea de la ubuntu sigur nu a pus vreun keyloggerl in versiunea aia de blackhat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...