Jump to content
firewind

ajutor

Recommended Posts

Povestea asta incepe acum 20 de ani; atunci, am fost 5 prieteni, colegi de scoala, acum, am sunat sa le doresc "La multi ani".

Unul nu a raspuns, ...De ce? fiinca a murit. Cand? Azi! De ce?Infarct!

Acum 20 de ani, am pus mana pe primul computer, HC 90, cu procesor Zilog, Z 80, mai tare ca Intel 8086. Aveam Basic, 16 kilo rom si 48 kilo de memorie, pe aia o incarcam cu casetofonul, jucam "dizzy", si "spike". In anii `90 am, dat prima data de sunet stereo, pe sinclair spectrum, cu "cip" (computer romanesc) modificat sa cante stereo, cu General Instrument AY-3-8910 - Wikipedia, the free encyclopedia, si in 1992, am testat prima unitate de dischete de 3, 15 inch, la hc 90, impreuna cu Michael, pe atunci programator la institutul meteo roman, actualmente la MIT, se ocupa ce ceva secret, intr-un loc secret. :))> Prietenul nostru, a facut aritmie, apoi preinfarct, si uite asa, cum era sa moara, am construit noi un aparat care ai curenta inima, cand aia o lua razana, si am gasit un prieten, atunci student, acu doctor renumit, care i-a montat aparatu!Din cauza asta, a mai trait 20 de ani, da atunci aveam tehnologie antica, aparate de masura analogice, adica cu ac, primul aparat digital a fost efort comun, facut cu un cip nemtesc AD (analog-digital convertor) ce masura 1 volt, in plaja 000-999 milivolti, si afisa rezutatul binar, trebuia convertit prin un MMC (cip facut de microelectronica) la display cu led-uri.

Acum, ca omu a murit, a lasat 1000 de euro, sa dezvoltam ideea, si rezultate masuratori, sa facem upgrade la softu de 20 de ani, etc.

Atunci aparusera bateriile litiu, ce tineau cate 3 ani, ce acu-s pe placa de baza, deaia i-am pus, si ce strangea din buci, cand se opera sa schimbe bateria...

Now, desi nu se vor primi bani, vreau sa facem ceva de genul... open source, sa fie construit in china, sau in india, sa coste 2 euro, sau mai bine, sa fie gratis, sa fie autonom, sa se incarce wireless, Wireless Power Consortium

upgradabil firmware, si cu gsm alert, cu localizare, ca daca face ala vreun infarct, sa sune magaria la 112, sa dea coordonatele, grupa sanguina si alte elea. Va rog sa nu postati la misto, orisice idee este binevenita(poate face si analiza de sange, diabet, etc), astept opinii de la cei ce studiaza medicina, chirurgia, nanotehnologii, matematici, software, web-masteri, etc.Chiar si filozofii sunt bineveniti.poate va iesi ceva, orice idee/ajutor va face bine omenirii.

http://www.informatiamedicala.ro/dictionar-medical/s/stimulator-cardiac-6167.html

sa va faceti idee, cateva link-uri;marea majoritate a oamenilor nu au banii acestia.

www.medical-bucuresti.ro/forum/showthread.php?tid=71

www.clinica-angiomed.ro/servicii_si_tarife.html

Edited by firewind
Link to comment
Share on other sites

ce ai scris tu acolo mi-se pare foarte interesant (: cred ca ar fi o mica problema, daca reteaua este foarte foarte incarcata si aparatul nu poate trimite datele ?

asi sugera creearea unei retele speciale pentru acest serviciu, desigur si fiecare unitate de politie sa aibe un telefon legat special la aceasta retea. Dupa parerea mea, o retea de tipul aceleia Digi(RDS), pentru ca nu este o retea GSM obijnuita, este o retea mai speciala, care doar putine telefoane sunt capabile sa o "inteleaga". si, fiind putini utilizatori, nu poate fi supra incarcata pentru ca nu toti fac infarct in acelasi timp, si reteaua digi mi-se pare foarte stabila, cu o acoperire destul de mare, si in caz ca aparatul nu gaseste reteaua sa implicita, sa se conecteze la alta, mai exact ca orice telefon mobil care nu isi gaseste reteaua, se poate conecta la alta, dar doar pentru numerele de urgenta.

in caz ca ramane fara baterie, alimentarea sa fie schimbata automat pe o alta baterie de rezerva

pentru reincarcare, as sugera un system asemanator ceasurilor de mana care se reincarca prin miscarea mainii , cum pieptul se misca constant, construit un aparat care de la miscarea aceea lenta a pieptului sa reincarce bateria, chiar si de la miscarea corpului in timpul miscarii, sau din bataile inimii sa se reincarce.

Edited by BogdanNBV
Link to comment
Share on other sites

nu nedo, nu, nu quartz (: acelea folosesc un fel de pendul care se misca intr-o parte si in alta la miscarea mainii

si quartzul este folosit in ceasurile digitale pentru masurarea secundei, deoarece el sub presiune vibreaza si elibereaza o sarcina electrica exact la 1 secunda, de aceea este inchis in acele ceasuri digitale intr-un tubulet mic metalic prins pe placuta

Edited by BogdanNBV
Link to comment
Share on other sites

@nedonu, aici este necesara tehnologie mai evoluata, bineinteles ca trebuie si cuartz; [cuartu da tactul, adica frecventa la care lucreaza procesorul; de ex, primu pc, lucra la 8 megahert, si era pe 8 bitii; cpu de azi, lucreaza la 3000 megaherti, si sunt pe 64 biti, sau 128 biti(IA 128).adica procesor, poate pic, sau arduino, versiune micro, senzori, de presiune, de viteza de glicemie, de uree, pt dializa de ex, cu cat sunt mai multi senzori, cu atat mai bine]

@bogdannbv: o idee excelenta cu reincarcarea mecanica; cat despre retea, nu e problema, caci sms la 112 au prioritate, si functioneaza unde este acoperire gsm, chiar si fara sim(cartela)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...