Jump to content
Guest Nemessis

Idei pentru RST Market

Recommended Posts

User-ul care vinde poate primi un feedback in legatura cu serviciul vandut (calitate)

bad | good

Ori metoda aceasta cu feedback pozitiv sau negativ dat respectivului sau implementat alt plug-in separat de cel de Reputatie actual care sa se refere doar la reputatia userului in privinta corectitudinii si acuratetii serviciilor prestate de acesta sau a produselor vandute . Ceva de genu' 20 de + -uri , eventual si acompaniate de comentarii pe pagina utilizatorului si 15 minusuri tot asa , argumentate . Stiu ca nu este usor ce propun eu , dar cred ca ar ajuta . Sau oricum , ceva de genul asta daca nu chiar ideea asta .

Link to comment
Share on other sites

Traderi care au peste un numar de plusuri sa primeasca sticky thread ....

Dupa ce se aduna multi traderi sa fie doar pe baza de invitatie de la un administrator sau un trader trusted

Doar 1 account/persoana (stiu ca nu se prea poate..dar cat de cat )

O pagina unde sa fie toti teparii : nick , email , ip

Edited by Dokil
Link to comment
Share on other sites

Inca o chestie ... fiecare trader sa aiba thread-ul lui daca se poate . Nu sa faca fiecare user 15000 de topicuri pentru fiecare cacat vandut ca asa o sa apara 20 de thread-uri ale aceluias user pe zi de exemplu : vand cont X , vand cont y si cate si mai cate . Ma gandesc [ , ] ca probabil ar putea fi un lucru destul de benefic .

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Daca are fiecare threadul lui atunci nu are mai avea expunere atat de mare. Foarte multi useri se folosesc de prima pagina a site-ului ca sa afle ce topicuri noi au mai aparut.

Link to comment
Share on other sites

Daca are fiecare threadul lui atunci nu are mai avea expunere atat de mare. Foarte multi useri se folosesc de prima pagina a site-ului ca sa afle ce topicuri noi au mai aparut.

Asta asa este , inclusiv eu ma uit mai mult pe prima pagina , dar e posibil la un moment dat sa fie harababura mare si sa apara multe topicuri facute de copii facuti din laba cu femei gonflabile in care fiecare o sa vanda conturi separate in thread-uri separate , invocand motivul : "nu vezi ca si X a facut la fel ?" . 'Om trai si 'om vedea .

Link to comment
Share on other sites

Era bine sa fi facut un Master forum gen ">> Anunturi importante <<" ">> 1337 Zone <<" si sa fie categorii...

Tutoriale

Scripturi si programe

Vulnerabilitati

Privacy -Sock's VPN Proxi

Virusi si tehnici de spreading

Botnet's

Phreaking - telecomunicati

Cryptography,Encryption,Decryption

Hosting

Logs

Cereri

Edited by Dokil
Link to comment
Share on other sites

Spre exemplu ma refer la un user care incepe sa vanda si devine unul de incredere va fi targat cu ceva de genul Trusted?
Eu zic sa fie verificat de un administrator...am vazut pe o gramada de forumuri care au instant si dupa ce primesc trusted dau tepe dupaia...

Nu se poate face verificarea platii. De aia apar tepele. In sistem automat, cand situl se ocupa si cu incasarile si ia comision, da, dar e cu totul alta poveste fata de un forum. Aici totul se poate rezuma la un rating mai mult sau mai putin credibil si probabil o munca in plus a adminilor cel putin de a verifica clasa de IP de pe ratinguri. Nu vad realizabil ca forumul sa iti poata da 100% incredere intr-o tranzactie.

Link to comment
Share on other sites

Ori metoda aceasta cu feedback pozitiv sau negativ dat respectivului sau implementat alt plug-in separat de cel de Reputatie actual care sa se refere doar la reputatia userului in privinta corectitudinii si acuratetii serviciilor prestate de acesta sau a produselor vandute . Ceva de genu' 20 de + -uri , eventual si acompaniate de comentarii pe pagina utilizatorului si 15 minusuri tot asa , argumentate . Stiu ca nu este usor ce propun eu , dar cred ca ar ajuta . Sau oricum , ceva de genul asta daca nu chiar ideea asta .

Tu propui ceva asemanator cu trader rating de pe cg.Insa asta are doua taisuri.Partea buna e ca poti vedea activitatea celui care a prestat diverse servicii,dar pot fi si copii prosti care isi vor da tr+ singuri de pe alte pc-uri sau or sa puna prietenii sa le dea feedback pozitiv...

Link to comment
Share on other sites

La inregistrare sa fie un test de inteligenta pentru cei care vor sa faca threaduri in market sau un forum special cum e cel de Bine ai venit si persoanele care au grija de market sa poata modera acele posturi...adica sa dea rankul special pentru a creea threaduri ...(esti prost, nu vinzi) ...

Edited by Dokil
Link to comment
Share on other sites

Cei cu mai putin de 100 de posturi sa nu poata da feedback ....dar nici asa nu e prea bine..

Imagineaza-ti cat o sa aiba de tras saracii copii pentru a face 50 / 100 de posturi , ca mai apoi sa-si faca un trafic : "Vand root / cont de filelist / sloboz pe varza cu 1 $" si astea de sters la cur cu ele . Nu , nu este o idee buna deloc .

Link to comment
Share on other sites

modelul hackforums.

sa nu poti da +rep decat daca ai platit cont VIP (cum e pe hackforums l33t)

asa fac si administratorii bani de tigari

Da si aici cum nime nu doneaza ... nu o sa dea rep nimeni.

Pe de alt? parte, post huntingul este destul de evident.

Find more posts posts by X & scroll

?i simplu de verificat.

Si asta e drept..e usor de gasit.

Link to comment
Share on other sites

Guest Praetorian

Ce va cacati atat ma cu tzepele. Daca aveti ceva important si e vorba de multi bani, puteti sa faceti cu escrow (pt asta o sectiune speciala).

Aici daca X vrea sa cumpere o baza de date cu 150$ de la Y, tranzactia se va face printr-o persoana de mijloc (una cu rank, de incredere). Adica X va trimite bani la Escrow iar daca Y i-a dat baza de date lu X, va primi bani de la Escrow. Super simplu.

In al 2 rand, sectiunea sa fie privata (limita de vreo 50 posturi minim), sa nu fie indexata (asta pentru a nu afla administratori / owneri lucrurilor unde aveti voi access).

Topicurile sa fie moderate, foarte important. Iar in legatura cu feedback-ul exista un plugin pt vB numit iTrader (poti da poz | negativ). Si cam asta e tot.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...