Jump to content
juice

Cum sa instalam Windows XP daca nu e boot-abil CD-ul

Recommended Posts

Poate multzi stiu poate multzi nu , dar am intalnit multzi care s-au lovit de problema asta. Avem la indemana un aiurit de CD windows XP care nu e boot-abil si trebuie sa instalam XP-ul.

Cream inainte de toate o discheta boot-abila de Win98.

Ca sa fac o paranteza in caz ca nu avem windows 98 pe calculator ca sa cream boot disk-ul.

http://juice.xeepo.com/programs/win98.zip introducem un disk gol in floppy si rulam procesul pana e gata discheta facuta.

Boot-am de pe discheta dupa un restart, apoi introducem CD-ul in CD drive.

Apoi rulam smartdrv.exe de pe CD-ul cu win98. smartdrv.exe e pentru file caching o viteza foarte mare de access avem asupra fisierelor (am explicat intru-un tutorial ca se ajunge si pana la viteze de peste 150 MB/s cu memoria cache)

Apoi copiem de pe CD-ul cu Xp toate fisierele in C: si apoi executam fisierul winnt.exe , care va lansa executzia setup-ului.

Bafta la instalari wingoz:)

Link to comment
Share on other sites

Hai ba juice ... ca asta a fost tare .. ce dreaq o mai fi si asta .. adica atat de tampit sa fii sa nu stii cum dreaq se instaleaza un XP de pe CD-ul care nu e bootabil? In primul rand .. ai avea win 98 .. dar .. da`ma dreaq .. threadu tau ocupa locu degeaba .. in fine ... daca cineva considera ca nu stie sa faca asta ... sa ziceci .. dar .. nu trebuia nici chestia cu smartdrv.exe .... de cate ori am instalat eu XP-ul .. nu am folosit asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

bwhahahaha, ma io nu ma descurc pt ca am NTFS, explica-mi si mie cum fac cand partitia e NTFS si nu am nici NTFSPro sau stiu io ce utilare cu care poti vedea NTFS, deci mi-am luat chestia aia de la tine dp site dar nu imi vede c-u pt ca e ntfs .... lololoi... deci se pot pune tutoriale tampite aici pe forum, dar nici in halu' asta, totusi nu te opri sa faci astfel de tutoriale, cine stie poate faci unul bun care ajuta pe cineva si iti spune thx ... ah thx :D ... bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...