Jump to content
puya4ever

Sfaturi promovare un forum

Recommended Posts

Salut. Am un forum(momentan doar forumul) pe nisa IT/general în românia (.ro) în stilul softpedia.com. Ave?i idee, poate vreun sfat, ce ?anse am s? promovez un astfel de forum, s? aduc membrii activi ?i s? formez o comunitate?

Men?ionez c? domeniul forumului este unul valoros dup? p?rerea mea.

Nu m? intereseaz? sursa traficului, eu ?intesc la formarea unei comunit??i active.

Link to comment
Share on other sites

Deci traficul cel mai palpitant este din google.Iti recomand o optimizare seo.Dupa cate,cred, ca ai vazut.. ai o concurenta extrem de mare si de puternica si pe care slabe sanse sa o intreci.

Pentru a forma o comunitate activa, trebuie sa fi tu in primul rand,activ! Iti inviti prietenii "apropiati" care au habar de ceea ce vrei tu sa faci in aceasta comunitate, si ii rogi sa te ajute.

!! Important !! Sa fie posturi originale pentru o atractie mare.Asta e recomandarea mea.

Mi-ar fi de ajutor sa stiu si domeniul pentru a-mi dacu parerea despre " valoarea " acestuia.

O seara buna.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mare bulan ai avut cu domeniul asta , ce sa zic.... nu il vinde , cel putin acum lasal urce cat mai sus , si mai incolo il dai cu mai mult de 200...

Nu ai nevoie deocamdata decat de timp si de niste concursuri, de ex care posteaza pana la 400 primeste un steam , care posteaza cele mai bune tutoriale primeste un cont rapidshare etc...

Cine posteaza x posturi pe luna are 5 euro s-au webhosting ... , daca te ti de el iese ceva frumos, ia sa imi fac si eu cont.

Edited by Oust
Link to comment
Share on other sites

Si scoate www-ul ala, lasa doar forum.domeniu.ro

Am scos www-ul din fa?a domeniului. Mul?umesc tututor.

M-am apucat (mai demult, dar nu am mai avut timp pentru el) s? scriu un script complex în PHP, pentru prima pagin?, ceva similar cu ce g?sim pe go4it.ro.

Am vorbit cu cineva în trecut, mi-a spus c? un astfel de site, pe o asemenea nis? e imposibil de promovat f?r? o sum? cu 4 zero-uri (în €) investit? în advertising, sum? pe care clar, nu mi-o pot permite. În ce m?sur? are dreptate?

Edited by puya4ever
Link to comment
Share on other sites

10 metode sa cresti numarul de vizitatori pe un site

1. Continutul

Este cel mai important aspect la un site. Cu cat ai mai mult continut de oferit cu atat ai mai multi vizitatori.

2. Reteaua

Creaza o retea cu alte site-uri care ofera continut bun. Spre exemplu tu ai un site de muzica. Altu are un site de filme. Altu unul de bancuri s.a.m.d. Puteti crea o retea intre site-uri astfel incat sa transferati vizitatori de la un site la altul. Vizitatorii adora continutul asa ca toti o sa aveti de castigat. Rezultate bune o sa obtineti daca faceti schimb de continut in retea.

3. Concursul

Organizati diferite concursuri cu premii pe site. Cele mai utilizate sunt cele de tip "refferer link".

4. Topul

Creaza un top al utilizatorilor in functie de contributia pe care o aduc la site-ul tau. Daca bugetul iti permite premiaza cei mai activi membrii. Puteti folosi de asemenea rangurile pentru utilizatori, acordate la fel in functie de activitatea pe site.

5. Gratuitatile

Ofera gratuitati vizitatorilor tai. Astfel ii determini sa se intoarca pe site si sa vada ce mai e nou... si gratis.

6. Comentariul

Fie ca e vorba de forum, cms sau blog, vizitatorilor le place foarte mult sa participe la discutii, sa comenteze diferite subiecte. Asigura-te ca le oferi vizitatorilor tai "aceasta placere".

7. Alerta

Foloseste un sistem de alerte (mail, sms etc.) pt. a anunta vizitatorii ori de cate ori sa intampla ceva nou la tine pe site.

8. Socializarea

Incearca sa iti construiesti propria retea de socializare. Nu va ganditi la FaceBook ci la ceva mult mai simplu care sa permita utilizatorilor sa se cunoasca mai bine.

9. Impartaseste si Invita

Ofera vizitatorilor posibilitatea de a impartasi continutul site-ului cu prietenii (Trimite pe Yahoo! Messenger, Trimite unu prieten prin email, Share on Twitter etc). Sistemele tip "Invite" sunt deasemenea foarte utile.

10. Grupul si Canalele Media

Creaza-ti propriul Grup intr-o retea de socializare (FaceBook, Hi5) si invita cat mai multi prieteni sa intre in Grup. Cititi pe net diferite metode prin care va puteti promova site-ul cu ajutul acestor retele de socializare. Daca aveti posibilitatea de a oferi continut media puteti sa va creati si un canal media (YouTube).

Nu trebuie sa uiti de:

- Optimizarea SEO

- Backlink-uri

- Promovare (online si offline)

Credits:CWR

Link to comment
Share on other sites

iti sugerez sa inlocuiesti linkurile cu diacritice cu altele normale :

http://lalalalsite.ro/Forum-discu?ii-generale

http://lalalalsite.ro/Forum-dragoste-?i-sex

Pentru ca ai asa ceva : <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />

Si nu stiu daca da bine la google. (Zic asta ca,odata ce ai link-ul cu diacritice probabil folosesti title si altele tot cu diacritice in pagina,sau daca nu incearca iso-2 ) Plus de asta la un forum sau orice site un seo friendly links + backlinks + post-uri unice = succes parerea mea (ar mai fi inscriere in directoare si alte seo balarii) dar alea`s cele mai importante . BTW numele domeniului e "cul"

P.S. Astia care mananca rahat ca sunt firma tare de seo si iti promit marea cu sarea si sa le dai nuj cati $$$$ sunt toate balarii.Nimeni nu poate garanta un succes ! AM SPUS NIMENI

. Parerea mea

Edited by blade4ever
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...