Jump to content
selected

Conversie valutara Paypal-Banca

Recommended Posts

Nu stiu de ce plm nu am deloc incredere in serviciile astea . Daca ai o suma mare de retras si ... dispare pe drum , cu cine plm te certi ? N-ai chitante ... n-ai nicio dovada , n-ai nimic ...

daca nu aveai nicio dovada nu mai exista PP. Ei nu sunt birocrati ca noi, dovezile ti le ofera simplul history de la ei, electronic. De la banca sau de la ei afli unde este problema. Mai degraba bancile nu-si asuma raspunderea ca ai gresit un numar de cont (desi stiu un caz in care cel care a primit din greseala niste bani a fost ars de banca, putea sa ii dea in judecata pentru asta)

Daca apare o problema se rezolva apeland la PP support. Iti vor raspunde frumos pe email si problema se rezolva.

Cardul presupun ca l-ai verificat si ai introdus confirmarea (codu ala de 4 cifre). Verificarea asta are rolul de a stabili operatiunile care se pot face cu banca.

In paypal ai limite la sume, sigur ai facut transferul? ti-a scazut suma din paypal? (intrebare copilareasca).

Ai verificat cardul sau ai intrebat la banca? De 2 ori am primit raspunsuri gresite intreband angajatii bancii. Acu folosesc Raiffeisen Online si vad singur.

Nu am probleme cu conversia dar nici nu am urmarit data transferului. Verific abia cand platesc rata.

Bancile nu lucreaza in weekend. De acu abia de saptamana viitoare te poti lamuri.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Deci depinde cum ai cerut plata, daca ai cerut-o in 3-4 zile fara a-ti lua cei 2E pentru tranzactie, atunci ai facut mare belea, ca banii s-au blocat pe drum, pentru ca acea metoda de plata se aplica doar ptr. Statele Unite, si banii tai nu au ajuns nicaieri. Daca ai selectat metoda de plata cu comision de 2E pentru ca tranzactia sa fie in 1-2 zile lucratoare si tot nu ti-au venit banii, ori ai cardul invalid/expirat/inchis, ori ai gresit ceva la tranzactie. Incearca sa te duci la banca sa faci o depunere de 30 lei pe card, poate e inactiv.

Link to comment
Share on other sites

Deci depinde cum ai cerut plata, daca ai cerut-o in 3-4 zile fara a-ti lua cei 2E pentru tranzactie, atunci ai facut mare belea, ca banii s-au blocat pe drum, pentru ca acea metoda de plata se aplica doar ptr. Statele Unite, si banii tai nu au ajuns nicaieri. Daca ai selectat metoda de plata cu comision de 2E pentru ca tranzactia sa fie in 1-2 zile lucratoare si tot nu ti-au venit banii, ori ai cardul invalid/expirat/inchis, ori ai gresit ceva la tranzactie. Incearca sa te duci la banca sa faci o depunere de 30 lei pe card, poate e inactiv.

- nu-ti accepta transferul de cont. Contul declarat ca cel american incat e imposibil sa gresesti asa. Desi nu am facut prostia sa incerc.

- activarea cardului se face facand o simpla tranzactie la bancomat. Extras de cont sau retragere. In cazul in care cardul nu e activat in aceasta maniera (se aplica si pentru cardurile reinnoite) paypal refuza tranzactia iar banii raman afisati in contul de paypal.

Transfer in cont = introdu numarul contului - american.

Transfer in card = introdu cardul, 2EUR

Odata ce au disparut din paypal inseamna ca sunt pe drum.

Link to comment
Share on other sites

Da am rezolvat... cand am postat erau vreo 4-5 zile de la transfer si pe PP era completed si ma gandeam ca trebuie sa ii am deja in cont. Banii au intrat pe card :) !

Aaaa si nu poti retrage bani de pe PP -> Card daca nu e confirmat cardul (codu ala din 4 cifre de pe extrasul de cont)

Multumesc pentru raspunsuri :) Cred ca se poate inchide.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...