Jump to content
Hertz

[1]Matematica

Recommended Posts

Trigonometric nu stiu (am doar 4 clase), dar merge cu teorema relativitatii (sau cum se numeste aia de 3 simpla).

Perimetru triunghi: 29cm => 180º

Latime latura sa iasa echilateral: 29/3cm => 60º

Unghiul cel mai mare e dat de cea mai mare latura:

180 * 14 / 29 = ~86.896º

Verificare:

u1 = 180 * 7 / 29 = ~43.448º

u2 = 180 * 8 / 29 = ~49.655º

u3 = 180 * 14 / 29 = ~86.896º

43.448 + 49.655 + 86.896 = 179.999º (~180º din cauza aproximarii de 3 zecimale)

P.S.: sarcastic, dar chiar a iesit.

Link to comment
Share on other sites

teoretic stiu sa o rezolv da' nu mi-a dat bine si nu o sa imi bat capu cu ea. va spun metoda:

1. cel mai mare unghi intr-un triunghi e cel opus celei mai mari laturi

2. calculam aria cu formula dobitocului de Heron (radical din produsul dintre semiperimetru ori semiperimetru minus A ori semiperimetru minus B ori semiperimetru minus A, unde A,B,C sunt laturile triunghiului)

3. ducem o inaltime care sa nu plece din unghiul considerat a fi cel mai mare.

4. inaltimea asta de mai sus = aria*2/(latura pe care cade)

5. sinusul unghiului cel mai mare = inaltimea calculata mai sus/latura triunghiului de langa asta pe care cade si care ajuta la formarea unghiului cel mai mare.

6. daca stim sinusul, facem arcsin si aflam unghiul

nuj cat de bine am explicat ca nu am mai facut matematica din liceu (acu' 6 ani) da teoretic asa tre' sa fie. mie mi-a dat 42.117 si e gresit pentru ca stiind ca suma unghiurilor in triunghi =180 grade, nu exista alte 2 unghiuri mai mici de 42.117 pe care daca le adunam cu unghiul meu sa dea 180.

Link to comment
Share on other sites

teoretic stiu sa o rezolv da' nu mi-a dat bine si nu o sa imi bat capu cu ea. va spun metoda:

1. cel mai mare unghi intr-un triunghi e cel opus celei mai mari laturi

2. calculam aria cu formula dobitocului de Heron (radical din produsul dintre semiperimetru ori semiperimetru minus A ori semiperimetru minus B ori semiperimetru minus A, unde A,B,C sunt laturile triunghiului)

3. ducem o inaltime care sa nu plece din unghiul considerat a fi cel mai mare.

4. inaltimea asta de mai sus = aria*2/(latura pe care cade)

5. sinusul unghiului cel mai mare = inaltimea calculata mai sus/latura triunghiului de langa asta pe care cade si care ajuta la formarea unghiului cel mai mare.

6. daca stim sinusul, facem arcsin si aflam unghiul

nuj cat de bine am explicat ca nu am mai facut matematica din liceu (acu' 6 ani) da teoretic asa tre' sa fie. mie mi-a dat 42.117 si e gresit pentru ca stiind ca suma unghiurilor in triunghi =180 grade, nu exista alte 2 unghiuri mai mici de 42.117 pe care daca le adunam cu unghiul meu sa dea 180.

Se poate rezolva in mai multe moduri :

1. Teorema cosinusului.

2.Se aplica Formula de arie a lui heron si formula de arie in functie de sinus. A=(b*c*sinA)/2 ,iar dupa se egaleaza cele 2 arii si se scoate valoarea unghiului.

Daca stau sa mai ma gandesc s-ar putea sa mai gasesc inca vreo 3,4 variante.Problema asta este destul de usoara se da la bac la Mate M1 (Subiectul 1).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...