Jump to content
Patrunjel

Carti de pe amazon?

Recommended Posts

Salut.

Ma gandeam sa-mi iau cateva carti de pe amazon.com , da nu stiam anumite detalii...daca vreti sa dati un sfat, ceva... :)

Deci, in primul rand, cat costa de trimis un pachet, sau se ia la kilogram (daca da, spuneti unu, va rog, cate chile are Cormen-u ca sa nu vand din casa s-o iau de la posta :)) )

Apoi, cam cat dureaza sa imi ajunga niste carti?

Apoi, se poate sa dispara cartile pe la vama (desi m-as mira romanii sa fure carti :)) ) ?

Alte sugestii, opinii, reclamatii? :)

Link to comment
Share on other sites

Wow, foarte tare.

Am vazut si eu acolo used books, si chiar mi-ar pinde bine sa nu platesc o caruta de bani pe doua carti...Dar intrebarea mea este : Sistemul cu used books este centralizat cumva?

Adica daca iau 2 carti folosite, chiar daca nu sunt de la acelasi user, le pot primi intr-un singur pachet, ca sa platesc o singura data taxele de transport?

Link to comment
Share on other sites

Asta ma tem ca nu e posibil.Adica ar fi o solutie daca s-ar intelege americanii sa se "uneasca" ca sa iti faca un bine insa ei nu ar prea avea nimic de castigat din asta.Fiecare iti trimite individual pachetul.(asta in cazul in care exporta si in alta tara,multi trimit doar in USA si Canada).Ultima data cand am luat ceva din USA am platit la vama 25% taxe, nu stiu daca e valabil si pt chestiile de pe amazon.(sender-ii n-au cum sa stie daca o sa se perceapa taxa vamala).Daca o sa ai de platit o sa platesti restul cand iti ajunge prin curier.Tip:evita posta romana.Nu mi-as pune mari sperante in ei.Dhl ar fi ok, sunt seriosi si prompti.

Link to comment
Share on other sites

Eu am comandat 2 carti prin noiembrie, anul trecut. Cartile au ajuns, intr-o saptamana, sau 2, la o posta cu centru vamal, sau nu stiu cum ma-sa se cheama...is cate una pe judet cred..nu stiu.. Am platit vreo 9% taxe vamale, pentru ca erau doar carti + inca vreo 2-3 lei ca a stat coletu la ei cateva zile...

Daca as sta in apropierea unui centru vamal,de-asta.. mi-ar conveni foarte mult sa comand carti de pe amazon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...