Jump to content
pyth0n3

RedHat5 vs Cent0S5

Recommended Posts

As vrea sa ?tiu p?rerile voastre în leg?tura cu aceste doua sisteme operative

Am pus în confrunt versiunea 5 din ambele de?i RedHat a ajuns la versiunea 6 iar Cent0S înc? nu

P?rerea mea o voi spune pe parcurs , deocamdat? ambele distribu?ii sunt în faza de testing la mine

Pana acum diferen?ele sunt urm?toarele

Centos5 -> free

RedHat5-> not free

Centos5 are un logo divers logo_centos.jpg

RedHat5 are un logo divers Logo_RedHat_s_1.jpg

RedHat are personal care face asistenta prin telefon

CentOS are un forum , un mailinglist, ?i un canal irc

Deocamdat? ambele sisteme func?ioneaz? la fel , au acela?i kernel ?i aceea?i structura

Ambele sisteme au acela?i source code, cel putin CentOS foloseste codul sursa de la RedHat care vine publicat

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

O alta diferenta ar mai fi repositories.. la RedHat sunt private la CentOS publice, RedHatu sapa la greu dupa bug-uri si vulnerabilitati, CentOS mai mult din auzite.

RedHat mai private, in toate cele, CentOS (Community ENTerprise Operating System) - numele ii zice tot.

RedHat-urile nu au Yello Dog, CentOS-urile au - automat avantaj pentru CentOS deoarece rezolva dependencies-urile singur pe cand la RH trebuie sa le iei cap coada. Sa nu ziceti ca voi aveti RH-uri cu yum pe ele deoarece se poate baga simplu, dar initial nu il are.

Personal as recomanda CentOS, e mai la indemana noastra si e destul de stable, fata de alte OS-uri.

P.S. Diferenta dintre ele, ca structura, e foarte mica, dar ca support e de la cer la pamant.. dupa parerea mea..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...