Jump to content
crs12decoder

simple question

Recommended Posts

E simplu dar am fost uimit cat de multi dintre prietenii mei nu si-au dat seama asa ca pun intrebarea si aici.

Exista un loc in care sunt 7 persoane. Unele dintre acestea mint, iar altele spun adevarul. Daca ii intrebi cate persoane din acel loc mint, fiecare raspunde unul, doua, trei, patru, cinci, sase, sapte.

Enumerati persoanele care mint si persoanele care spun adevarul.

Imi dati PM cu raspunsul + argument.

Mi s-a parut simpla intrebarea dar 50% din cei pe care ii cunosc nu si-au dat seama.

Raspunsurile voastre vor fi postate aici dupa ce se va termina challenge-ul.

Cei care raspund corect vor fi afisati aici.


sulea
player81
Synthesis

Link to comment
Share on other sites

ai pm.

pt a nu deschide alt topic, lansez si eu o chestie despre mincinosi:

ana minte ca ion spune adevarul.

ion: "adevarul e ca am mintit ca am vazut extraterestrii"

-------------------

ce concluzie va trage psihologul dupa ce sta de vorba cu ana? argumentati

Link to comment
Share on other sites

Event off.

Raspunsul:

Pentru a determina care dintre persoane mint si care spun adevarul, mai intai trebuie sa stim numarul celor care mint respectiv al celor care spun adevarul.

Intrebarea a fost: "Cate persoane din acest loc mint?". La intrebarea asta nu pot exista doua raspunsuri diferite si adevarate. Ar exista o contradictie. Daca unul ar spune ca doua persoane mint, iar altul spune ca trei persoane mint, nu pot amandoi sa aiba dreptate. Asta ramane valabil in tot grupul. Nu pot exista doua sau mai multe persoane care sa dea un raspuns diferit si sa aiba dreptate.

Asta inseamna ca doar o singura persoana spune adevarul la aceasta intrebare. Restul mint.

Stiind ca 1 persoana spune adevarul si 6 mint, care dintre ele spune adevarul? Evident, persoana care spune ca 6 mint. (Nu uitati. Intrebarea era: "cate persoane din acest grup mint").

Deci avem:

1 -> 1 - Minte

2 -> 2 - Minte

3 -> 3 - Minte

4 -> 4 - Minte

5 -> 5 - Minte

6 -> 6 - Spune adevarul

7 -> 7 - Minte

Foarte multi ati spus ca a 7-a persoana spune adevarul.

Nu este corect.

Daca a 7-a persoana ar spune ca 7 persoane din 7 mint puteti considera ca ea spune adevarul. Dar ea insa spune ca toti mint 7/7 ceea ce o include si pe ea. Deci exista o contradictie.

Daca exista nelamuriri puteti intreba aici sau in PM.

@sulea

Ana zice ca Ion spune adevarul dar ea minte, inseamna ca ion nu spune adevarul deci,Ion minte.

Inseamna ca afirmatia "am mintit cand am zis ca am vazut extraterestrii" e o minciuna.

"Am mintit cand am zis ca am vazut extraterestrii" poate fi interpretata ca "De fapt, nu am vazut extraterestrii".

Iar afirmatia "Nu am vazut extraterestrii" Fiind o minciuna inseamna ca poate fi translatata ca "Am vazut extraterestrii"

Inseamna ca Ion chiar a vazut extraterestrii.

Psihologul poate trage concluzia ca Ana e curva.

Argument: Curvele mint mai mult decat femeile obisnuite.

Doar ganditi-va de cate ori auziti replica "ia-ma usor.. acum e prima oara pentru mine".

Ion e doar un labar care se suceste incontinuu in afirmatii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...