Jump to content
Andrei

Campanie electorala în 2011 : “Sparge site-ul si castigi”

Recommended Posts

Toat? lumea e obi?nuit? cu cele mai n?stru?nice inven?ii venite din partea celor care doresc s? ajung? la putere. Ultima inven?ie a unui candidat din jude?ul Boto?ani a dep??it orice a?tept?ri. Acesta invit? hackerii din municipiul Boto?ani s? participe la o competi?ie cu premii substan?iale, oferite primilor cinci persoane care reu?esc s? treac? de m?surile de securitate ale website-ului dedicat candidatului.

De ce mi-a atras aten?ia acest anun??

• este cea mai neconven?ional? campanie realizat? de o persoan? politic? de pân? acum

• perioada de desf??urare este de doar 4 zile

• persoanele apte pentru aceast? competi?ie trebuie s? aib? peste 16 ani. De ce?

• persoanele apte pentru aceast? competi?ie trebuie s? fie domiciliate în municipiul Boto?ani. Din nou, de ce doar din Boto?ani?

• trebuie oferite pe tav? datele de contact (nume, prenume, seria ?i num?rul c?r?ii de identitate, telefon, adres? de IP utilizat?). Cam multe.

• persoanele care ar trebui s? participe la acest concurs nu au cum s?-?i motiveze ac?iunea din punct de vedere legal. Site-ul este atât de simplu încât ar fi obliga?i s? încerce dep??irea m?surilor de securitate prin desf??urarea unor ac?iuni care ar viza loca?ii diferite (duce p?trundere neautorizat?)

• personal nu am v?zut nici un concurs la site-uri din domeniu, care s? spunem c? ar avea motive inten?ionate de a desf??ur? astfel de concursuri

Cine se bag??

S? fie honeypot? S? fie dorin?a unui canditat de a atrage aten?ia printr-o campanie non-conformist?? S? fie dorin?a firmei care a dezvoltat website-ul de a-?i verifica siguran?a serviciului oferit? Ascult p?reri.

Mai multe detalii aici.

Edited by Andrei
Link to comment
Share on other sites

S? modifice pagina de concurs (fisierul "concurs.txt" de pe server), în sensul c? î?i vor trece numele ?i prenumele în dreptul premiului, în ordinea în care a fost editat fi?ierul. Aten?ie! Premiile vor fi acordate în ordinea în concuren?ilor care au editat pagina, chiar dac? un concurent î?i va trece numele pe o pozi?ie completat? anterior de un alt concurent.
tind sa cred ca vor sa afle care e cel mai bun dintre participanti.Am un vag sentiment ca vor sa se foloseasca de el dupa, si sa faca ceva murdar.But that's just me:)

De asemenea, ceva nu-i in regula cu faptul ca vor sa stie numele si adresa de ip; sper ca nu au de gand sa faca crosscheck cu un atac si sa puna mana pe atacator.Posibil sa fi scanat pe whois un IP si sa apara cum ca-i din Botosani, de aceea sa fi pus acea conditie.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca s-ar putea sa fie altceva :)

Nu o capcana ci un mod de recrutare pentru hackeri. Se pare ca de la lupta media a partidelor politice s-ar putea sa se ajunga la o lupta informationala.(Cam exagerat dar you never know.)

Le: Wildchild ai fost mai rapid decat mine cu ceva secunde :))

Le2: @ []AnDrEwBoY[], da am observat. Si mi se pare cat de cat logic. E mai usor sa vorbesti in persoana cu niste "hackeri" din judetul tau decat din toata tara nu? Probabil sefii care se ocupa de chestia asta sunt strict din zona respectiva si probabil nu este ceva care sa implice toata tara si nici sa fie stiut de alti psd-isti din restul tarii.(Imi dau si eu cu parerea)

Edited by nedo
Link to comment
Share on other sites

Cred ca s-ar putea sa fie altceva :)

Nu o capcana ci un mod de recrutare pentru hackeri. Se pare ca de la lupta media a partidelor politice s-ar putea sa se ajunga la o lupta informationala.(Cam exagerat dar you never know.)

Le: Wildchild ai fost mai rapid decat mine cu ceva secunde :))

Ai remarcat faptul ca zona e foarte restrictionata? 16 ani, doar in municipiu etc etc.

Link to comment
Share on other sites

in ziua alegerilor, la principalul provider net din botsani, google.ro era redirectionat pe o pagina cu alege candidatul din nu's ce futut de partid,soo...

Bummer

later edit:la partea cu varsta, eu cred ca ar putea avea serioase implicatii legale daca "hackerul" ar "lucra" pentru el, varsta legala de munca fiind de +=16 ani.daca i-ar da in gat si ar zice ca a prestat servicii contracost, ar da de dracu.minorii nu pot munci legal decat cu acordul parintilor si nu cred ca s-ar complica ei atat

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...