Jump to content
Gabycs94

Cum se duce RST-ul de rapa...

Recommended Posts

Salutare dragi membri, dupa cum vedeti m-am saturat sa fiu spamat in fiecare zi de zeci de threaduri nefolositoare si enervante.Probabil ca de asta uni membri buni au plecat din comunitate.Uni stiu cum a fost vechi-ul RST , in fiecare zi chiar daca nu vroiai invatai cate ceva,dar acum invatam cum sa ne terorizam vecinii,cum sa facem comenzi pe numele altora,si alte lucruri in zadar.Inteleg ca s-au schimbat vremurile dar nici asa sa deviem aproape complet de la acest subiect de securitate, si poate uni va ganditi... dar de ce vorbesc eu,de ce nu postez eu tutoriale,programe, am postat dar postez degeaba pentru ca altu nu se gandeste sa scrie si el un tutorial sau sa imparta ceva folositor cu ceilalti, vindeti orice cacat.Nu zic ca uni moderatori nu isi fac treaba, dar sunt prea blanzi,pei cum pula mea ii lasati pe astia sa incarce acest forum cu off topic , cand am propus inchiderea off topicului, mi sa raspuns ca va place categoria si gasiti multe lucruri interesante, poate gasim dar nici chiar asa cate 4-5 threaduri pe zi in off topic si in celalate categorii abea 1/2. Mai bine numim Romania Off topic Team.Mai am multe de spus dar nu imi vin acum,am postat asta pentru ca tin la acest forum,vreau sa invat,nu as vrea sa il schimb cu altul. Cei care vreti sa completati va rog mult...

Edited by Gabycs94
Edit greseli gramaticale, sunt putin agramat.
Link to comment
Share on other sites

Propun ca inregistrarea sa se faca pe invitatie (poate sa si cumpere asa mai faci 2 lei pentru administrarea site-ului).

La inregistrare sa fie un chestionar tip intrebari (legate de lucruri ce tin de securitate, hack sau ce vrei voi, mai mult sau mai putin importante )

Userii inregistrati sa treca si ei prin acest chestionar.

Edited by adi123456789
Link to comment
Share on other sites

Propun ca inregistrarea sa se faca pe invitatie (poate sa si cumpere asa mai faci 2 lei pentru administrarea site-ului).

La inregistrare sa fie un chestionar tip intrebari (legate de lucruri ce tin de securitate, hack sau ce vrei voi, mai mult sau mai putin importante )

Userii inregistrati sa treca si ei prin acest chestionar.

Nu vei sa propui si contuar de vizualizari?

Link to comment
Share on other sites

Propun ca inregistrarea sa se faca pe invitatie (poate sa si cumpere asa mai faci 2 lei pentru administrarea site-ului).

La inregistrare sa fie un chestionar tip intrebari (legate de lucruri ce tin de securitate, hack sau ce vrei voi, mai mult sau mai putin importante )

Userii inregistrati sa treca si ei prin acest chestionar.

Poi si daca e cineva care doreste sa invete ? Normal ca nu o sa raspunda corect la chestionar .

Adevarul e ca se face prea mult off topic !

Link to comment
Share on other sites

Sunt destule lucruri interesante pe RST pe care le poti invata, in schimb tu stai cu gura deschisa larg la topic-uri care chiar tu spui ca nu au ce cauta. Nu te pune nimeni sa le citesti, mereu o sa fie membrii care fac off-topic si membrii mai seriosi care se ocupa exact cu ce te plangi tu ca nu exista. Asa a fost, este si va fi mereu.

A devenit o moda sa se deschida topic-uri pe rst in care te declari ultragiat de forma linsa a rahatului. Multumim, nu gustam genul acesta de post-uri.

Link to comment
Share on other sites

Gabycs94

Cine vine cu aceaste opinii, cel pentru care "Cola sau Pepsi?" e o problema existentiala...

Cine vorbeste de vechiul RST: Join Date: 01-15-2011

Da, au plecat multi membri, membri buni. Dar au plecat pentru ca au vietile lor si in special au plecat pentru ca s-au angajat. Si s-au angajat in domeniul IT, nu ca spalatori de vase cum vor deveni o mare parte dintre membrii din prezent.

Daca vrei sa inveti, ai ce, gasesti aici o gramada de resurse, nu vad cine te opreste sa inveti. Nu iti place offtopic-ul, nu treci pe la categoria aia, care e problema?

S-a discutat de multe ori aceasta problema. Si cu ideea au venit tot persoane ca tine, care nu au contribuit extrem de mult la forum. Ai doar doua topicuri la "Stuff tools", in rest...

Offtopic-ul nu se va inchide. Acolo se poate discuta orice, pentru asta e facut. Acolo nu ma intereseaza ce faceti, va puteti injura, puteti face ce vreti, nu imi pasa de acea categorie. Insa cate injuraturi vezi la tutoriale/programare? Da, ce-i drept nu prea se posteaza acolo, dar nu vad ce s-ar putea posta.

Acum, fiecare cu problemele lui, eu nu mai am timpul pe care il aveam inainte, si e posibil sa nu il mai am nici pe cel care il am acum. Nu cred ca ai prins vremurile cand dadeam warn-uri cu gramada, am dat peste 600, probabil peste 200 de banuri... Acum nu mai am timp sa urmaresc toate topicurile.

adi123456789

Nu va fi niciodata chestionar pentru a putea intra aici. Exista pe aceasta planeta si oameni mai putin invatati ca tine, dar dornici sa invete lucruri noi. Probabil tu le sti pe toate, si ai trece usor acel test, insa nu toti sunt la fel de experimentati. Insa si cei mai slabi ar merita o sansa. Si cei mai slabi merita un punct de plecare, cateva sfaturi, sa stie ce drum sa aleaga...

gigi23:

Am vrut eu de mult sa fac asa ceva, dar nu am avut timp. Ar fi interesant, insa trebuie facute modificari la scriptul forumului. Daca dupa sesiune voi avea mai mult timp, cred ca voi face cateva lucruri noi pe aici. Dar am si alte treburi de rezolvat...

SilentPH:

Da, se face prea mult offtopic, pentru ca e mult mai usor sa discuti despre un subiect de la offtopic decat despre cum sa gasesti un Local Root Privilege Escalation Exploit.

Toata lumea:

Nu mai veniti cu astfel de sugestii. Daca vreti sa se schimbe ceva la forum, incepeti prin a va schimba voi. Incepeti sa postati voi lucruri utile, apoi aveti dreptul moral de a va plange ca se face prea mult offtopic.

In plus, uitati categoria offtopic. Daca chiar vreti sa invatati ceva faceti abstractie de ea si va vedeti de treburile voastre.

Cat despre faptul ca "sunt bland", se va schimba in curand si se va schimba drastic. Am mai spus ca vreau sa dau niste banuri, dar vreau sa vad cui si de ce. Si dureaza sa ma uit peste posturile unei persoane.

Link to comment
Share on other sites

Stati calmi. Din momentul asta in limita timpului meu disponibil voi avea grija (inclus si restul staff-ului) sa nu mai existe membrii care fac trolling, injura fara motiv, offtopic (exclusa sectiunea OFF Topic), etc. Nu conteaza cat de mari aveti bilutele, ce pesti de curve sunteti in viata reala, s.a.m.d.

THIS IS RST.

Link to comment
Share on other sites

Oust...tu tocmai ai facut thread sa se scoata off topic, cand daca nu ma insel chiar tu ai facut off topic despre noile tigari kent?:)) sa moara mamaimea daca te inteleg, intr-un fel ai dreptate... dar gandestete tot google-u stie de rst...probabil in zona privata se gasesc mai multe.

Daca vrei forum, fati fratica si scoate off-topic,baga robotzi, aduna-ti amicii,acest thread e inutil avand in vedere ca si tu faci off-topic.

Cat despre invitatii, stati voi calmi ca daca aveti ceva in capusoru ala veti primi invitatie...da nu aici, pe mirc, si probabil nu de la rst, dar de la altii.

Aici nu pare sa fie un lucru in echipa, macar daca fiecare ar pune ce stie, dar nici atat. Daca era un grup,era altceva lumea vine sa invete cate ceva, ceva din ce...ca nimeni nu ar sa te invete cum sa faci un exploit, buffer overflow cap-coada...nimeni....dupa cum ai zis si tu Oust...aici se cam vand acadele,toti iti zic de google cand ii intrebi,dar daca te uiti in postul de prezentare al unui user de acum 3-4 ani...ramai mirat cum cineva a prins atat de multe arfe pe tutorialele lui nytro, si mai mult de atat ma intreb oare cati astia vechi ati invatat ceva de la cei cei cu max 200 posturi.

Nu mi-a luat mult sa ma gandesc ca pe forumuri de gen poate fi cea mai mare propaganda, cei buni vin doar sa se uite,daca le place forumul....daca au posturi gen tutoriale pentru x si y raman, dar baza ramane in ceilalti care chiar stiu si vor sa arate, vor sa isi exprime o idee.

Nu zic cu rautate dar un procentaj destul de mare arata lucrul asta...sunt unii cu 2 posturi si fac, dreg, pentru ce... pentru unii care au experienta,impartasesc stiri luate din surse?

Crezi ca cineva cu experienta de 2-3 ani te va invata vreodata hack de la a-z? sau macar pe o ramura...tutoriale etc? Nu ai sa vezi...trebuie sa inveti singur...din alte forumuri dupa care sa vii aici..sa dai bine pe langa unu vechi,ca sa intri in grupu' PRO!

Eu daca as vrea sa invat ceva si am posibilitatea necesara...de ce sa nu fac un forum despre asta(nu ma refer la RST de altadata) ca doar ma duce capatana si trec altii sa raspunda la intrebarile noobilor.

Singura dezamagire asta e, cei cu posturi putine sunt luati pe sus de aia cu posturi multe, dar nu e corect, din moment ce unu se inregistreaza, vede cam ce poate forumul bazat pe posturi tutoriale...etc*paraziti)

Nu pot nici sa-i nu-i dau credibilitate lui Nytro de zice ca uite ce se baga lumea in seama, cu 10 posturi si membru din mai.

Cat despre topicul tau, gandestete cati fani ai avut tu la off-topicuri si pe urma zi o parere,numai din topicu asta ai influentat cativa cu max 100 posturi...si nu e corect, RST chiar poate mai mult de atat, daca nu iti convine nu citi off.

Link to comment
Share on other sites

Ideea e simpla: ca sa ne ocupam de RST ne trebuie timp. Nu mai avem cat timp aveam in trecut, am crescut si odata cu varsta ne-au crescut si responsabilitatile, ca sa zic asa. Avem si noi treburile si problemele noastre in viata reala, treburi si probleme mai importante decat statul pe RST.

Noua incepe sa ne treaca vreme, incepem sa ne angajam si sa inaintam in viata. RST are nevoie de tineri, de tineri pasionati de tehnica, de persoane care au mult timp pe care sa si-l dedice, atat pentru a invata ei, cat si pentru a-i ajuta pe altii. Si o foarte buna metoda de a fi bun intr-un anumit domeniu e de a-i invata pe altii. Incercati sa scrieti un tutorial, fie si despre ceva la care nu prea va pricepeti. Din nevoia de a scrie un articol bun, veti cauta multe resurse si va veti documenta foarte bine.

Singurele lucruri de care aveti nevoie sunt timpul si placerea de a invata lucruri noi.

Eu fac pe cat posibil sa intru mai des si sa mai fac cate ceva pe aici. Am sesiune, ce-i drept nu ma omor cu invatatul, azi am luat un 5, dar si asta imi mananca din timp.

La vara am planuri, nu stiu cat timp voi avea nici la vara de RST, dar ma straduiesc sa imi rezerv cat mai mult timp pentru ca RST face parte din mine. Si nu o sa cada! Cum ii spuneam cuiva, prefer sa imi donez un rinichi decat sa dispara RST.

Lucrurile se vor schimba spre bine, incetul cu incepul. Aveti rabdare, dar incercati si voi sa faceti acest lucru sa se intample. Suntem o comunitate, nu e vorba de o singura persoana, sau doua sau trei. Toti trebuie sa contribuim. Daca vreti ca RST sa fie un mediu tehnic placut, atunci contribuiti si voi pe cat posibil, nu asteptati sa pice totul din cer.

Link to comment
Share on other sites

Si, eu o sa ajut cat pot...mai mult pe partea programming pentru moment, m-am uitat cam prin toate tutorialele, lipseste mult din ceea ce stiu eu si ar trebui sa stie toata lumea.

Lucruri elementare, stranse din experienta proprie, altele din ce am prins din web + ce am combinat impreuna.

RST nu are de ce sa cada,tinerilor din ziua de azi le-ar veni de 10 ori mai usor sa invete niste chestii,pe care noi cu greu am aflat de ele, ca si indomenii gen fizica,astronomie etc.

Asta cred eu ca ar trebuie sa fie spirit de echipa, sa ajuti generatia urmatoare...din cate ati vazut, o generatie de hackeri* e ca o generatie de fotbal, se termina cam pe la 30 de ani, si cineva intodeauna trebuie sa fie pregatit sa preia sarcinile, chiar si cand cei "batrani" isi mai gasesc timp cu greu din alte preocupari legate de viata sociala si varsta.

Link to comment
Share on other sites

cititi de 10 ori ce a scris Nytro aici si bucurati-va ca RST e sus si e cel mai bun. Uitati-va cum s-au dus alte forumuri (insecurity, tbo). de acolo mai puteti invata ceva, acum? eu recunosc, sunt la inceput si invat cat pot de aici pentru ca nu stiu engleza. dar unii de pe aici de se cred mari hecheri, ce fac? respect celor care aduc ceva util pe RST!

Link to comment
Share on other sites

cititi de 10 ori ce a scris Nytro aici si bucurati-va ca RST e sus si e cel mai bun. Uitati-va cum s-au dus alte forumuri (insecurity, tbo). de acolo mai puteti invata ceva, acum? eu recunosc, sunt la inceput si invat cat pot de aici pentru ca nu stiu engleza. dar unii de pe aici de se cred mari hecheri, ce fac? respect celor care aduc ceva util pe RST!

Nice one !

Se poate inchide.

Link to comment
Share on other sites

da nytro are dreptate cu cea ce a scris si familie munca de nu mai ieste timp asa mult

parerea mea nu vreu sa atac pe nimeni direct

dar generatia mai vechie de pe RST stie multe (cunostinte in general IT)

si pe vremea aia nu gaseai tutoriale bune si descris exact sau video cum ii in ziua de azi

pe youtobe si peste tot pe google

generatia nou gaseste tot de ce are nevoie si pausa toti vor peste noapte Hak..... sa fie asta nu merge frate

si ce sa mai zic de SQL de cint so gasit problema parca multii sint fixati pe asa ceva si restul pausa

uitate ce tutorial ii ala de azi -------- bani pe nett

si iti dai seama ce vreau sa spun

generatie noua :)

scuze de gramatica si scris

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...