Jump to content
BGS

SpinBase Linux Alpha 1

Recommended Posts

Astazi am decis sa public primul Alpha al distributiei linux scoasa de mine si cu inca cateva persoane vor fi toti afisati pe spinbase-linux.org cand site-ul va fi creeat !

Aceasta distributie este bazata pe Arch Linux deoarece este cea mai potrivita distributie pentru un viitor fork.

Atentie:

Fiind inca in stadiul alpha acest sistem de operare s-ar putea sa va manance toata pizza O_o

Nu veti putea instala distributia pe hard disk inca asa ca nu incercati sa o faceti ;)

Am nevoie de mult feedback despre ce ati vazut si ce ati vrea sa mai vedeti de acum incolo !

Download ^^

MD5

2b7617c04fc6cd5eb57e358494dfff09 SpinBase-Tachyon-2011.06.03-i686.iso

Edited by BGS
Link to comment
Share on other sites

Imi pare sincer rau sa zic asta, dar nu am gasit nimic instalat practic... Nici unul din programele la care ma asteptam nu erau acolo, programe cum ar fi lynx sau nano. In plus, dadea o eroare in legatura cu tty si job failed. Nu am pe ce s-o notez acum, o sa revin mai tarziu cu eroarea exacta.

Nu inteleg totusi de ce ocupa aproape 1Gb, daca nu are interfata grafica, iar software are instalt doar 2-3 programe de baza...

Link to comment
Share on other sites

E un distro simplu care are doar programele de baza pe care un utilizator simplu le-ar folosi fara alte adaosuri si cacaturi.

Punctele cheie sunt rapiditatea si frumusetea in rest nu este cu nimic diferit fata de celelalte distributii oricum vei fi si tu uiimit cand ti se va inchide pc-ul in 3 secunde si se va deschide in 7 .

@hammerfall sa notezi eroarea te rog frumos :)

Link to comment
Share on other sites

@BGS, am notat eroarea:


ERROR: boot device didn't show up after 30 seconds...
Falling back to interactive prompt
You can try to fix the problem manually, log out when you are finished
/bin/sh: can't acces tty; job control turned off

De aici, nu pot decat sa lucrez in linie de comanda. Dar la bin si sbin e pustiu tare. Ori din cauza erorii am limitare la programe, ori ceva s-a intamplat cu imaginea downloadata de mine. Am verificat md5sum si e identica... Nu stiu ce sa cred

Link to comment
Share on other sites

bogdanbv merci ca mi-ai spus ;) va fi rezolvat in alpha 2 oricum logarea ca root nu e prea recomandata cand intri in mediul grafic :P .

@hammerfall daca mai ai probleme la crearea live usb-ului sa imi dai pm cu adresa ta de Y! m

Edited by BGS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...