Jump to content
Andrei

[Help] Interceptare request

Recommended Posts

Ma intereseaza o modalitate de interceptare a unui request inainte ca acesta sa fie executat.

Spre exemplu, gigi intra pe rstcenter.com si face requestul cu parametrii post, get, samd aferenti. Eu vreau sa interceptez requestul catre rstcenter.com si sa adaug la get[x] un y ca prefix si apoi sa-i dau drumul sa se execute cum trebuie.

Singura solutie evidenta e crearea unui hook "hook.php", ce il incluzi inaintea requestului. Mentionez ca treaba asta ar trebui sa functioneze pe shared hosting deci crearea unui modul pentru Apache pica.

Idei? :-)

Link to comment
Share on other sites

deci, tu vrei sa interceptezi ce a intrdus acel utilizator fara ca tu sa ai acces la siteul unde a introdus acel utilizator datele, sau sa zicem iti trebuie tie pentru a modifica ce a introdus el, eu situ poate pentru ca vrei sa adaugi data in care s-a facut requestul?

Link to comment
Share on other sites

1. Vrei s? interceptezi requestul tot pe server sau te refer la o aplica?ie pe client? Îmi pare c? pe server din moment ce vorbe?ti de apache ?i hook, dar s? vedem.

2. Ai o problem? mare dac? faci asta pe server. IP-ul se va schimba.

3. Din câte m? gândesc asta cu hook ar fi o posibilitate bun?, dar explic? mai multe la partea cu interceptatul. La ce ai tu acces ?i unde se face interceptarea?

Link to comment
Share on other sites

daca am inteles eu bine ce vrei sa faci:

pentru interceptarea headerului folosesti $_SERVER sau apache_request_headers ultima functie merge doar daca php e instalat ca modul

si dupa ce ai modificat headerul folosesti curl ca sa-l trimiti mai departe

si pentru hook ar fi cam asa: in pagina unde trebuie trimis requesul folosesti header() si schimbi locatia cu pagina ta de hook si referer pui pagina unde vrei sa se trimita requestul si astfel browserul cand va trimite request-ul ii va fi schimbat campul location si va fi redirectionat catre hook.php si aici in hook.php va trebui sa pui o functie care sa stearga functiile header din pagina unde vrei sa trimiti requesturile

ce ti-am zis eu merge doar o singura data pentru ca dupa ce vei sterge functiile header nu se va mai face redirectul catre hook.php

e chestia ca eu nu prea le am cu php-ul si e posibil sa fi gresit la unele chestii

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti si mersi de interes.

M-am gandit ca a fost putin neclar. Treaba sta in felul urmator : Eu ca "the tool" am acces la toate fisierele de pe un server si doresc sa trec toate requesturile prin mine inainte de executie.

Cu alte cuvinte, ai x.php, y.php doua fisiere copil si bla.php "the tool".

Cand intru pe site.com/x.php ar trebui sa se intample ceva de genu :

1. Intra pe site.com/x.php

2. Interceptez request, bla.php modifica parametrii trimisi

3. Refac request si accesez site.com/x.php cu parametrii modificati.

@Parazitu29 La ceva de genu m-am gandit dar m-am izbit de problema "interceptarii" generalizate.

Thanks.

LE : Varianta evidenta in aceasta situatie ar fi sa includ bla.php inaintea codului dar asta nu ma incanta atat de tare. Pana la urma ma voi rezuma la asta daca nu gasesc o abordare mai eleganta. :-)

Edited by Andrei
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...