Jump to content
PePe

[ Logica ] Bula la piata...

Recommended Posts

@nicku92gm

0 grade Celsius = 32 grade Fahrenheit => astazi este de 2 ori mai frig => astazi sunt -32 grade Fahrenheit = -35.55555555555556 grade Celsius

EDIT: am facut prima oara de 2 ori mai cald xD acum e corect :D

Ieri au fost 0 grade C. Azi e de doua ori mai frig decat ieri. Deci azi e de doua ori mai frig decat 0 grade C.

1) Propozitia imi suna ciudat. Lipseste un element de comparat sau asa ceva.

2) Daca propozitia ar avea sens (desi nu are), 2* temp.azi =temp. ieri. Deci temp.azi=temp.ieri/2 . Asta inseamna ca azi sunt fie 0 grade, fie 16 (32/2, F), fie cat o fi 0C in Kelvin / 2. Nu are cum sa mearga.

Propozitia este sigur gresita dpdv logic. Azi pot fi 2 grade celsius, si maine poate fi de doua ori mai cald. Dar de doua ori mai cald poate insemna fie 4C, ori cat o fi in Farenheit, ori Kelvin, ori orice alta scala, dar azi nu este decat o singura temperatura ( nu 3, cat ar veni daca am face conversia cla K, F, C). Propozitiei ii lipseste ceva, dar nustiu ce... :-?

Link to comment
Share on other sites

Propozitiei ii lipseste ceva, dar nustiu ce... :-?

Ii lipseste precizarea sistemului (celsius/farenheit/bla bla)in care sa se faca conversia :-?

Oricum azi is vreo 30 de grade deci nu e nici o problema,nu ii ingheatza flocii la nici o pizda,no worries be happy :))

edit: intrebarea nu zice sa precizezi in GRADE de nici un fel ce temperatura va fi astazi.Deci raspunsul logic ar fi (de doua ori) mai rece ca ieri.:-?

Edited by anon
Link to comment
Share on other sites

V-a dat cu rest faza cu gainile ca multi nu v-ati gandit (multi nu prea au habar :|) ca banii nu sunt hartii ci au acoperire.Cand Bula™ cumpara inghetata ramane cu 22k si un obiect ce valoreaza 3k...deci ia mai ganditi-va

bani = mere

obiecte = pere (gaini,inghetate)

nu poti scadea mere din pere si invers

...corect?

Edited by LLegoLLaS
Link to comment
Share on other sites

Taicasu lu' Bula, il trimite pe Bula la piata cu o gaina sa o vanda cu 20mii, zis si facut.

Bula pe drum ce se gandeste, sa o vanda cu 25mii sa ii ramana si lui ceva.

La piata vin 2femei, care o cumpara amandoua, 12.500una, 12.500alta.

Bula, pleaca sa'si cumpere o inghetata pe care da 3mii, ramane deci cu 22mii.

Pe drum se intalneste cu femeile carora le'a vandut gaina, acestea spun ca i'a dat prea mult pe gaina si Bula le da inapoi 1mie la o femeie, 1mie la cealalta...

deci ca si cum i'a dat lu Bula 11.500una, 11.500alta...

adunate:

12.500 + 12.500 = 25.000

25.000 - (inghetata)3.000 = 22.000

11.500 + 11.500 = 23.000 + (inghetata)3.000 = 26.000

De unde i'a iesit lu' Bula 1.000 in plus ?

Ce bancuri luate din carti....

_______________

bLoNdU

Link to comment
Share on other sites

Taicasu lu' Bula, il trimite pe Bula la piata cu o gaina sa o vanda cu 20mii, zis si facut.

Bula pe drum ce se gandeste, sa o vanda cu 25mii sa ii ramana si lui ceva.

La piata vin 2femei, care o cumpara amandoua, 12.500una, 12.500alta.

Bula, pleaca sa'si cumpere o inghetata pe care da 3mii, ramane deci cu 22mii.

Pe drum se intalneste cu femeile carora le'a vandut gaina, acestea spun ca i'a dat prea mult pe gaina si Bula le da inapoi 1mie la o femeie, 1mie la cealalta...

deci ca si cum i'a dat lu Bula 11.500una, 11.500alta...

adunate:

12.500 + 12.500 = 25.000

25.000 - (inghetata)3.000 = 22.000

11.500 + 11.500 = 23.000 + (inghetata)3.000 = 26.000

De unde i'a iesit lu' Bula 1.000 in plus ?

sa zicem ca bula pune 12.500 intr-un buzunar si 12.500 in alt buzunar. Cand cumpara inghetata ia 1500 din fiecare buzunar. si astfel ii raman 11.000 nu 11.500 cum zici tu. 1+1=1 doar cateodata.

Link to comment
Share on other sites

Voi credeti ca am facut eu problema asta si v'am adus'o voua aici... ?

Asa este, asa v'am dat'o.

Problema cere clar ceva, voi o intoarceti pe partea cealalta.

In fine...nu e nimic de castigat/pierdut, doar am vrut sa va agit putin...si vad ca a iesit ceva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...