Jump to content
RoB3r7Os

Ce programe de hide ip folosesc hackerii

Recommended Posts

Multi hackeri au fost arestati dar intrebarea este cum au fost prinsi doar sunt hackeri nu ? ei ar trebui sa nu fie prinsi pt ca se pricep mai bine la pc-uri de cat altii corect ?

Ce programe de hide ip au folosit si au fost prinsi ? de ex sirvic a fost prins si multi altii ei ce programe au folosit si ce greseli au facut de au fost prinsi ?

Link to comment
Share on other sites

In primul rand esti prost,cum p..a mea sa intrebi asa ceva?pai tu crezi ca metodele prin care se protejeaza se spun?fiecare are schema lui si modul lui de protectie nu cea care se gaseste pe internet cu programe publice, nologins sau alte tampenii.

Si o regula nescrisa ca sa stiti si voi, niciodata nu se folosesc aceleasi servere prin care ai mai trecut odata.Odata si atat asltfel sansele sa fii prins cresc cu 80%.

Link to comment
Share on other sites

Multi hackeri au fost arestati dar intrebarea este cum au fost prinsi doar sunt hackeri nu ? ei ar trebui sa nu fie prinsi pt ca se pricep mai bine la pc-uri de cat altii corect ?

Ce programe de hide ip au folosit si au fost prinsi ? de ex sirvic a fost prins si multi altii ei ce programe au folosit si ce greseli au facut de au fost prinsi ?

Eu de exp ma protejez cu prezervativ :)) e cel mai bun de ala durex :">

Link to comment
Share on other sites

@remusizica iti dai seama ca mai toti "hackerii" folosesc ce zici tu nu?Daca asta ar fi protectie mare iti daii seama ca nu ar mai prinde pe nimeni.Pentru cei care se ocupa de depistarea hackerilor astea sunt deja fumate demult, ca si cum ar baga idul de messenger in detector sa vada daca e on sau off.Cei care intradevar fac magarii pe net stiu sa se si protejeze foarte bine, si sa isi ascunda urma, si nu prin astea publice cum o faceti voi.As sta mai mult sa va explic dar e cam tarziu.

Link to comment
Share on other sites

Proxy-urile, nologinele, TOR si cam toate solutiile publice pe internet si mai ales cele free iti pot dezvalui identitatea. Cam toate serverele prin care treci tu isi tin log-uri cu fiecare IP in parte care a trecut prin ele si ora la care au trecut.

Daca tu te folosesti de un proxy ca sa faci ceva pe internet, persoana care doreste sa afle cine esti nu trebuie decat sa faca o cerere de verificare a log-urilor de la serverul proxy respectiv, sau sa aiba un mandat de perchezitie, iti afla ip-ul extern, merge la provider-ul tau si il intreaba cine a folosit ip-ul X in data de, ora, minutele, secundele Y.

Exista pe internet proxy-uri platite care ofera o garantie ca nu dezvaluie informatii despre tine sau despre IP-ul tau insa aici depinde de increderea pe care le-o oferi tu.

Personal, mi-am cumparat un laptop de la niste hoti, i-am schimbat placa de retea si cand vreau sa am certitudinea ca nu afla nimeni cine sunt, ma conectez de la un wireless cat mai departat cu putinta de resedinta si ma asigur ca prin zona nu sunt camere de luat vederi. La un anumit interval de timp ii schimb placa de retea. Folosesc servere intermediare doar ca sa ingreunez procesul de cautare daca acesta incepe. Laptopul l-am cumparat special pentru asa ceva si nu-l folosesc in alte scopuri sub nicio forma. Nu intru pe forumuri. Nu imi accesez niciunul din conturile "normale" cum ar fi acest cont de rst de pe care vorbesc acum. shits like that.

In rest, am un alt laptop normal, cumparat de la magazin cu bani cash sau cu cardul, factura pe numele meu, cu care accesez mail-uri, vorbesc pe mess, etc. la fel si un PC pe care le folosesc ca orice utilizator de rand. Intru pe rst cu id-u asta.

Atunci cand vrei sa nu fii prins, trebuie sa te gandesti la procesul pe care il urmeaza cei ce vor sa te prinda, si sa incerci sa rupi toate legaturile ce duc catre tine.

In primul rand e ip-ul si locul. Atata timp cat faci ceva de la tine de acasa exista un risc, mai mic sau mai mare ca cineva sa ajunga la tine daca vrea cu adevarat. E ideal sa te muti.

Dupa aceea. MAC-ul. Cineva care vrea sa afle cu adevarat cine esti, ajunge la zona wireless pe care ai folosit-o tu si poate incerca sa faca rost de o lista cu adresele MAC ale placilor de retea care s-au conectat. Vede data/ora la care ai intrat tu, face legatura intre MAC-ul tau si atac, si avand MAC-ul incearca sa afle ce placa de retea ai folosit, firma care o produce, magazinele unde a fost distribuita. Daca placa pe care ai folosit-o a fost a laptop-ului inca de la cumparare loveste jackpot-ul. Exista posibilitatea sa fi fost emisa o factura pe numele tau si sa afle cine esti.

Camerele de luat vederi din zona. O informatie importanta pe care o au este data la care tu ai savarsit fapta. Daca ajunge la zona wireless din care ai facut atacul poate incerca sa vada inregistrarile de la data atacului si sa afle daca ai fost inregistrat de vreo camera din zona, si astfel de poate identifica.

Desigur... toate actiunle astea necesita timp si bani din partea guvernului sau a firmelor.. in marea majoritate a cazurilor nu se ajunge atat de departe. Depinde de gravitatea actiunii pe care ai savarsit-o.

Lucrurile astea nu sunt jocuri video. Si sa scrii "muie Basescu" pe un site sunt poate niste jucarii. Dar sunt lucruri pentru care iti poti distruge viata daca nu esti atent. Ca omori un om sau ca savarsesti infractiuni informatice grave ajunge sa fie cam acelasi lucru din punct de vedere al sanctiunii din codul penal.

Nu te lauda pe internet cu porcariile pe care le faci tu. Fie ele si minore.

Have a nice life! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...