Jump to content
gigaevil

Limbaj neadecvat

Recommended Posts

Am sesizat ca forumul contine mult limbaj neortodox (vulgar) din partea unor useri, ar fi frumos ca sa se dea warn-uri userilor care nu au un limbaj neadecvat, uni din utilizatori poate sunt persoane care vor sa citeasca topicul dar nu vor sa-l vada pe tipul x ca stie si el cuvinte neortodoxe.

Sau o implementare de eliminare a expresiilor, de exemplu calculeaza distante metrice dintre niste cuvinte cheie(cuvintele neortodoxe) si ceea ce a scris el, si sa le inlocueasca sau stearga automat. Dezavantajul e ca cititorul doar expresia aia o judecat in creier.

Consider ca musura aceasta ar creste reputatia sit-ului(nu vin toti de pe maidan sa vorbeasca aici) ci doar cei care reusesc sa ii respecte atat pe cititori cat si pe ceilalti useri.

Link to comment
Share on other sites

7. Limbajul... no comment. O sa va dati seama si singuri cum merge treaba pe la noi.

Cum sa rezisti printre noi:

Aici sunt foarte multi oameni plictisiti si pusi pe scandal. Mai intai citeste ce scriu membrii activi si fa-ti o idee despre cum merg lucrurile in comunitatea noastra de dementi, iar apoi vei sti daca vrei sau nu sa fii parte din noi.

Nu inteleg exact care e problema voastra cu limbajul... zici ca sunteti domnisoare pocaite carora le e frica de cuvantul **** ca le provoca ganduri impure.

Voi chiar vreti sa transformati RST intr-o scoala de duminica?

Oricum injuratul nu-i permis decat la Offtopic, nu cred ca am vazut injuraturi pe la turoriale sau pe la programare. Si nu cred ca majoritatea userilor stau sa numere cate **** au postat ceilalti membrii. Nu sunt pro-injurat dar cred ca suntem destul de mari sa nu avem nevoie sa fim cenzurati sa ne protejam de niste cuvinte. (oh da am dar si +rep pt o injuratura de calitate)

Link to comment
Share on other sites

Injuratul e permis , din cate stiu eu , doar in cazul in care nu se refera la un user anume..

Se accepta de exemplu cand zic " ce plm " sami bag pl" ..

Nu se accepta cand zic " imi sugi pl jicu sau imi sugi pl mirel sau ceva de genu asta..

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau gigaevil , dar nu avem ce sa facem, sa mai discutat despre limbaj, nici eu cateodata nu suport limbajul asta sa il vad pe un forum , dar asa ne mai simtim in largul nostru.

Uite tu poti fi un exemplu pentru altii , continua sa postezi fara cuvinte vulgare.

Link to comment
Share on other sites

Am sesizat ca forumul contine mult limbaj neortodox (vulgar) din partea unor useri, ar fi frumos ca sa se dea warn-uri userilor care nu au un limbaj neadecvat.

Serios acum, vrei sa i-mi iau Warn ca iti vorbesc frumos?:)))editeaza-ti postul ca multi te-ar injura nu numai la misto , ci si pentru ca o ceri :)))

Link to comment
Share on other sites

@surge Personal cand citesc un topic chiar ma deranjeaza foarte mult cand vad pe cineva ca vorbeste cu cuvinte spurcate.

Eu nu vorbesc asa ceva, in familia mea nu se vorbeste asa ceva, sincer chiar o sa ma satur daca mai vad topicuri de acest gen si o sa plec.

In democratie oricine poate pleca din orice motiv, si cred ca din motivul acesta multi vor pleca in timp, si multi deja au plecat.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu injur pe forum (cred ca am injurat intr-un singur post pana acum) dar sunt aici din mai si cred ca au mai fost vreo 4 threaduri pe tema asta, culmea toate venite de la utilizatori foarte recent inscrisi.

Pe mine nu ma deranjeaza ca se injura pe forum, daca omu' dovedeste ca are ceva in cap si din cand in cand ii mai vine "sa ureze una de sanatate" ca cineva se intrece cu prostia sau ca incepe sa se ia de alt utilizator mai valoros (aici nu ma refer neaparat la cei inscrisi de multa vreme ci cei care au posturi valoroase indiferent de cand sunt pe forum) nu am nimic impotriva.

Sunt doar niste cuvinte si alea, alcatuite din litere, ca orice alt cuvant, doar utilizarea in societate le-au dat conotatie mai putin academica (si asta iti spun ca o persoana care a mai citit cate o carte, ca bullshit-urile academice sunt de cele mai multe ori rezultator unor "intelectuali" care nu au facut niciodata nimic cu adevarat valoros, si au decis ca anumite cuvinte sunt vulgare (etimologia cuvantului vulgar vine din latina si inseamna la baza: COMUN, OBISNUIT, UZUAL sau venit de la oamenii de rand, cu alt cuvinte in conceptia "academicienilor"- prostimea.) ca sa ii puna pe cei mai putin educati intr-o lumina oarecum mai prosta deci prin antiteza sa para ei mai culti.

Plus daca citesti literatura (fie ea clasica sau moderna) o sa fii o sa constati cu stupoare ca in cartile alea se injura (cu alte cuvinte se exprima liber autorul) si totusi sunt carti apreciate ca facand parte din mostenirea culturala a umanitatii.

Plus ca mi se pare urat sa vii sa incerci sa schimbi regulile unui forum care s-a cladit fara ajutorul tau (sau al meu ca nu-s zmeoaica nici eu) doar pentru ca tie nu-ti convine, cand esti destul de inteligent sa iti dai seama ca daca owner-ul forumului vroia limbaj curat il impunea de la inceput.

Nu am nimic cu tine personal si imi e tot aia daca stai sau nu pe forum, dar daca "seful de trib" vroia alt limbaj facea altfel regulile de la bun inceput.

Link to comment
Share on other sites

@surge am tot amanat, si dupa aceea nu am mai frecventat sit-ul, nu am mai citit beletristica de foarte mult timp, ci doar literatura de specilitate, in care nu exista astfel de cuvinte,

@tdxev il ignor, si las' omu in pace.

As ruga un moderator sa inchida topicul. TOPIC CLOSED.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...