Jump to content
GarryOne

Cum sa bootam de pe USB de pe pc-urile vechi.

Recommended Posts

Cred ca foarte multi v-ati confruntat cu problema ca doreati sa instalati vreun sistem de operare sau mai stiu eu ceva de pe USB, ca e mai simplu, mai rapid, si mai practic.

In ajutor va vine programul PlopBM adica Plop Boot Manager care va detecta stick-ul USB.

Programul il puteti descarca de aici: Plop - Bootmanager

in arhiva veti gasi doua fisiere sub denumirea de plpbt, voi veti avea treaba doar cu plpbt ala de 480 kb, este o imagine ISO.

Astfel o ardeti pe un cd, si cand vreti sa bootati de pe un USB stick, in primul rand trebuie sa bagat stick-ul intr-un port USB din spatele calcatorului, deci nu din fata. si trebuie sa fie introdus acest CD in unitatea optica care va detecta stick-ul USB.

Have Fun!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu cate distributii mi-am bagat si cate cd-uri am stricat in zadar, facind experimente cu diferete distributii.

asa, tac-pac si am tot ce-mi doresc, oricum n-am ce sa mai spun, nu cred ca se compara, cd-ul cu stick-ul, e si mai comod si mai rapid, si mai practic, si mai simplu, si mai sigur

Link to comment
Share on other sites

alea din fata in general is conectate pe o a doua magistrala de USB printr-un cablu. Mi-am luat carcasa si mi-am facut singur compul cu toate cele. Chiar nu stiam ca cele 2 usb-uri n-ar functiona, poate pentru ca sunt plm optionale, nu stiu daca o sa am ocazia sa verific (le-am crapat) dar e bine de stiut.

Sa inteleg ca e vorba de compuri vechi, care nu iti recunosc USB-ul la boot. Da e utila metoda atat timp cat folosesti acelasi CD pentru diferite sisteme de operare de pe stick (probabil doar o alternativa intre windows XP si linux ca daca compul e atat de vechi sa nu poti boota cu USB, nu-ti permiti altceva mai sus. Ma refer la alea unde USB imi aparea ca infared port sub win98).

Pentru notebooks cel mai utilizat pare programul PEtoUSB care iti face stick-ul bootabil. Probleme de care m-am lovit la PEtoUSB: a nu se lansa pe o versiune 64bit ca ii crapa un program 16bit de crearea imaginii virtuale (modul 64bit nu executa programe 16 bit = dos). Pe un windows XP x86 (32bit) copierea de pe o imagine XP sau Win7 pentru crearea stickului merge perfect. O alta problema apare cand C nu e prima partitie, trebuie modificat boot.ini. De asemenea trebuie sters al doilea boot din acest fisier dupa instalare in caz ca windows-ul cere optiuni la boot.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...