Jump to content
Flubber

Alegere telefon intre Nokia si Samsung

Recommended Posts

Ce sfaturi imi puteti da in legatura cu alegerea unui singur telefon din modelele prezentate mai jos? Alegerea de preferat sa excluda telefoanele cu touchscreen, dar in caz ca un telefon de mai jos cu touchscreen este mult mai fiabil si mai avantajos din mai multe aspecte, nu ezitati sa-l recomandati. Eventual va rog sa dati si un motiv (cat tine bateria etc.)

Multumesc!

Nokia:

  1. Nokia 5230 Navi - specificatii
  2. Nokia 5630 XpressMusic - specificatii
  3. Nokia 5730 XpressMusic - specificatii

Samsung:

  1. Samsung Wave II - specificatii

Link to comment
Share on other sites

Daca Wave II ar fi avut Android era clar alegerea ideala. cat despre Nokia ... a trecut vremea Symbianului!!!

Parerea mea e ca: fie cauti alte modele cu Android sau iOS ... fie te bazezi pe ceea ce spun aia de la Samsung (si anume ca Bada o sa fie open-source din 2012) si iti iei Wave-ul!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cum zic toti, cel mai bine ar fi sa-ti iei un telefon cu Android sau cu iOS daca-ti plac astea.Redcoder zice de Samsung Galaxy S* ("*" inseamna tot ce este Galaxy S adica simplu si II momentan).Oricum eu nu-i dau dreptate, deci daca vrei si ceva rezistenta ia-ti Motorola Defy.

SGS2 > iPhone 4s

Stiu ce spun, ca si eu am ambele telefoane langa mine.

Defy nu e asa rezistent cum il lauda compania, trust me.

In comparatie cu 5230, mai bine iei un s1, sau mai pui niste bani si iti iei s2.

(dar sper ca nu te deranjeaza ca se consuma bateria in maxim 20 de ore..asta e, e smartphone..).

@tur334vl:Nokia fac cele mai rezistente telefoane dupa piata, asta-mi place la ei, atat.

Am si nokia x7 cu symbian anna, si dupa parerea mea, tot nu se compara cu android.

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand un Nokia 5230 doarece este bun la anumite aplicati usor de controlat , problema ce mai mare este ecranul daca il scapi , pe langa Nokia 5230 iti pot recomanda un Nokia e63-1 sau un lg gw300 (se aude foarte tare , merge foarte bine),daca nu alegi nici unul din model este ok , dar vreau sa ma anunti si pe mine dupa ce iti cumperi telefon ce telefon ti-ai luat si iti pot spune mai multe despre el.

Link to comment
Share on other sites

Parerile sunt impartite, toata lumea stie vorba "gusturile nu se discuta"

De mult e razboi intre SGS(2) si I4(s).

Am avut foarte multe telefoane si sunt de partea iphone, si ca sa ma motivez pot spune urmatorul lucru: apreciez originalitatea.

Daca vor sa ma ia de partea lor samsung / google si orice alte androide care mai apar, trebuie sa vina cu ceva nou, nu cu o idee furata de la apple.

Trecand peste asta apreciez si aspectul fizic, cand tin un iphone4(s) in mana cu toate ca e patratos pare solid si finisat pana la ultimul milimetru iar sgs pare o chinezarie cu capac de plastic.

Imi place amoled mai mult decat retina display aici au un plus, cat despre configuratie din punctul meu de vedere e nula, nu cred ca vrea nimeni sa ruleze 3dStudio Max pe un smartphone. Pentru ceea ce fac ambele sunt egale din punctul asta de vedere.

Mai intervine si market-ul unde google se bate cu appstore, dar cam toate firmele care vor o aplicatie de promovare pentru telefoane mobile prima data merg pe app store, oare de ce...

<- pur si simplu parerea mea cum spuneam gusturile nu se discuta.

Link to comment
Share on other sites

sgs e jucarie pe langa iphone 4s.

Dar de s2 poti sa spui aceeiasi chestie ?

Intradevar, si mie imi plac telefoanele de la apple, dar nu bluetooth, just itunes.. e trist.

E cel mai tare in aplicatii, si iubesc camera aia foto. Dar doar atat. In rest mi se pare prea limitat.

Dintre 4s si s2, aleg si recomand cu caldura s2. In plus e si mult mai rezistent.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...