Jump to content
DrPsychO

sfat pentru cei tentati sa deschida abonament

Recommended Posts

Acum 2 luni m-am hotarat sa imi fac un abonament la cosmote ca sa imi iau si eu un telefon mai "la moda" si sa scap de preistoricul Nokia 1100 .

Ok, merg eu la unul din zecile de reprezentante cosmote si ii spun la doamna de acolo ce si cum.

Ea imi ofera un "telefonut" Alcatel nu mai stiu cat, cu imagine lipita pe fundal [un wannabe color], un alt Nokia 1100 sau un Mottorola versiune polifonica.

Ii explic eu la femeie ca as vrea ceva mai..."cul" daca tot suntem in era facebook-ului. Ea sare atunci sa imi arate ultimele modele extraterestre de iPhone, Nokia N8, s.a.m.d.

Imi sare in ochi un telefon despre care nu stiam absolut nimic [firma chinezeasca daca nu ma insel]. Ceea ce m-a atras la el in prima faza a fost tastatura qwerty.

M-am uitat putin prin meniu, am observat ca are "facebook printr-o apasare de buton", camera photo/video, am zis ca asta'i! Am gasit marea afacere.

Completez eu formularele pentru abonament pe 2 ani de 10 euro lunar , si imi cere si taxa pentru telefon, taxa redusa zic ei fiind pe abonament.

Ok, imi zic. Am platit in final pentru el intre 150-170 lei nu mai tin minte exact.

Am spus ca MERITA!.

Ajung acasa, il butonez, am explorat putin mai in detaliu meniul, i-am cumparat card, s.a.m.d.

Dupa aproximativ o saptamana am fost complet dezamagit de el.

De ce?

Facilitati :

- camera photo/video 2mpx

- slot card microSD

- tastatura qwerty

- dual SIM

"Defecte" :

- conexiune internet doar WAP, cea Wi-Fi lipsind cu desavarsire, rezulta ca trebuie sa am tot timpul o cartela FROG in el

- claritatea pozelor lasa de dorit avand in vedere aia 2 mpx, si in plus de asta NU are blit

- nu are touchscreen [nu prea ma deranjeaza, e de ajuns si tastatura qwerty]

Parerea mea este ca mi-am luat putina teapa. Care este parerea voastra?

Telefonul : HUAWEY G6600D

Edited by DrPsychO
Link to comment
Share on other sites

cin'te pune omule sa iei telefoane despre care nu stii nimic.Mai ales china.

abonamentul banuiesc ca e destul de ok

de abonament nu ma plang .

150 min nationale, 2000 min / 2000 sms cosmote

Realizez ca a fost greseala mea ca nu m-am informat mai mult despre telefon. De aceea am si pus "sfat" in titlul postului, poate mai sunt si altii la fel de "nerabdatori" ca mine (:

Link to comment
Share on other sites

Faza e ca daca nu ai o familie sau ceva, mie mi se pare destul de futil abonamentul :| E avantajos cateodata cand vrei sa ai un smartphone la un pret mai mic si sa ai si retea cu minute si tot ce vrei din start :) Dar in zilele noastre, cand tehnologia evolueaza asa de repede, mi-e frica sa fac abonament pe 2 ani doar din cauza ca in 2 ani avionul de azi va fi caramida :3

Link to comment
Share on other sites

Cititi cu foarte mare atentie contractu de la cosmote pt ca is jegosi(baga 40 de pg ca sa nu citeasca clientu)

1)dupa o luna de zile daca depaseste data scadenta iti inchide cartela si te streseaza cu sute de mesaje

2)Cazul meu mi s-a stricat cartela dupa 8 luni si am fost la ei sa ma rezolve si mi-au cerut 40 de lei ca sa imi schimbe cartela pt ca nu a trecut 1 an de cand am facut abonamentu

3)Abonamentele is extrem de mari

Link to comment
Share on other sites

pai cum coae tu iti iei telefon fara sa stii nimic despre el ? pai cand o sa iti iei o masina o sa te uiti daca arata bine si o iei cand pe dinauntru e pielea pulii sau cum ?

informeazate inainte de asta ai internet :) nu ti-o zic in nume de rau dar sincer daca ar proceda toti ca tine s-ar umple astia de bani sunt mii de telefoane pe okazii mult mai bune ca ce ai luat tu acolo

Edited by GoogleMe
Link to comment
Share on other sites

1. ma indoiesc ca telefoanele de la abonament sunt refurbished

2. daca povesteai pe VDC iti dadeam ca ai meritat

3. orice dualsim e chinezarie

Ti-ai facut-o cu mana ta. Tu ai vrut sa arati ca ti-ai luat teapa sau ce anume? Nu te-a obligat nimeni sa faci ceva. Abonamentele sunt bune, atat timp cat ai nevoie de ele si esti mai sef la vreo firma sau cineva cu multa treaba.

sunt refurbished, se schimba pana si eticheta cu imeiul sa se puna alt product code, se resofteaza si se recarcaseaza:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@l34k Corect!

Si eu tin sa adaug ca abonamentele sunt mari tepe, mai ales la cosmote ca si eu am avut ceva antecedente. Din start trebuie sa iti dea de gandit ca pentru un telefon care costa enshpemii de dolarei albastri, tu dai 1cent iar abonamentu costa 10 € / luna.

Parerea mea, luati telefoane cu preturi reduse de la baieti, tigani, de pe ebay etc. sau direct din magazin specializat cu pret real. :)

Edited by sicilianul
Link to comment
Share on other sites

sunt refurbished, se schimba pana si eticheta cu imeiul sa se puna alt product code, se resofteaza si se recarcaseaza:)

Off topic

Te rog, dezvolta putin subiectul.

Unde ai vazut tu asa ceva si mai ales cu ce modele de telefoane se procedeaza asa?

Nokia? Blackberry?Samsung?Alcatel? Sagem?....

Chiar sunt interesat de acesta "latura" a convesatiei...

Parerea mea: Vorbesti.......

On topic

Huawey este un telefon bun, bine construit, net superior din anumite puncte de vedere, in comparatie cu alte branduri "consacrate" gen: Nokia...

Dar de banii aia...... atat poate, nu ai cei cere...

Ex: Nu poti cumpara Mercedes la pret de Dacie... clar.

Ps. Mi-am permis sa-mi dau cu parerea in urma experientei acumulate de-a lungul celor 8-9 ani de service gsm(hardware si software) dintre care 3-4 ani la Vodafone....

Br. Dixon

Edited by dixongsm
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...