Jump to content
Rila_xp

Truc repartitor caldura!

Recommended Posts

Salutare baieti,stiu ca vine iarna si toti ne uitam sa platim mai putin la caldura,avand in vedere ca si subventiile facturilor s-au micsorat pana la 10%!

Nu stiu daca functioneaza metoda...teoretic ar trebui sa functioneze,practic nu am testat!

Metoda e simpla...luam un cooler de procesor cu radiator cu tot,curatam pasta termoconductoare de pe radiator si apoi fixam prin metode proprii(se poate si cu o ata mai groasa daca aveti calorifer clasic pe elementi)radiatorul pe repartitor,sub display undeva la jumatatea repartitorului si conectam coolerul la sursa de curent(un transformator sau tragem fire de la mufa de alimentare a coolerului de pe placa de baza sau ne folosim de una din iesirile sursei de la pc)!

Stim ca repartitorul are 2 senzori de caldura...unul pentru temperatura din camera si unul pentru temperatura caloriferului,daca senzorii astia sunt tinuti reci ar trebui sa scada si consumul sau sa stea pe loc!Oricum eu sunt sigur ca va ofera niste avantaje!

Incercati,nu aveti nimic de pierdut,este doar o idee de a mea si nu stiu daca functioneaza pentru ca nu am testat!

Nu sunt responsabil pentru eventualele stricaciuni sau defectari ale aparatului!Ce faceti faceti pe riscul vostru!

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Nu are doi senzori are o singura dioda ce masoara temperatura in spatele carcasei pe partea cu caloriferul, exista o metoda testata deja de anulare a diodei. (vezi schema termometru electronic).

Cele doua leduri de langa display sunt pentru citire - service, pe baza de iR.

repartitor_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

ia un aparat de masura cu sonda termica se gasesc aproape peste tot - sau un termometru) pune sonda- termometru pe placa de metal din spatele diodei, daca adaugarea unui resou /aeroterma nu modifica temperatura placii in cca. 15 min il poti folosi fara ca repartitorul sa inregistreze. eu probez cu feon-ul cand pun aparatul de anulare a diodei pe el la caldura feon-ului nu mai inregistreaza dca scot aparatul imi inregistreaza ca nebunu la cateva secunde.

din cate stiu temperatura a doua corpuri nu se aduna, un calorifer cu setare de temperatura ar fi ok dar sa ai o sonda sa vezi exact temp. calorifer. Aliajul s-ar putea sa acumuleze mai multa caldura daca este incalzit din doua surse ( ma refer la placa din metal din spatele diodei). Voi face teste o sa le filmez si vedem...voi reveni cu un comentariu si pentru cele cu 2 senzori cum zicea Rila, am gasit un model de care zicea el.

Edited by eth0
Link to comment
Share on other sites

Am dat link mai sus, studiaza parametri diodei in camp electrostatic/electromagnetic si o sa vezi. Ia o dioda (nu LED !) si fa teste pe ea cu microvoltul, in ambele conditii (es/em) si in voltaje, amperaj diferit o sa fii uimit cum curentii de inductie blocheaza dioda.

-------------------

O alta ,metoda dar care NU O RECOMAND LA NIMENI doar pentru test pe aparate separate, este "metoda brichetei" de la pacanele cu piezo de la bricheta dat pe LCD, sau pe alte parti in afara de placile metalice care sunt "GROUND" adica legate la pamant prin calorifer, scanteia trece si prin plastic de la piezo.

Ce risti? STERGEREA SERIEI REPARTITORULUI CARE VA FI SCHIMBATA SI NECONCLUDENTA CU, CONTRACTUL.

eu am deja la vanzare aparatul inca din 2010 il dau numai la cunostinte, de aceea va las pe voi sa veniti cu idei noi si o sa va ajut la constructia unui nou model gandit de voi, 20 lei cost de productie nu e mare lucru, mai mult nu are cum sa fie! fata de cat platesti din noiembrie pana in aprilie.Aparatul are cateva piese o bobina, un tranzistor..si elementele secundare ...si o baterie de 9V..

eu am deja la vanzare aparatul inca din 2010 il dau numai la cunostinte, de aceea va las pe voi sa veniti cu idei noi si o sa va ajut la constructia unui nou model gandit de voi, 20 lei cost de productie nu e mare lucru, mai mult nu are cum sa fie! fata de cat platesti din noiembrie pana in aprilie.Aparatul are cateva piese o bobina, un tranzistor..si elementele secundare ...si o baterie de 9V..

EDITED:

Heat Cannon 1400W Over Temperature Device - no change

http://youtu.be/dTn6vghVutM

Original 3gp file:

http://www.megaupload.com/?d=GDXTO4XC

Other images:

http://imageshack.us/g/827/p0111110001.jpg/

p0111110007.jpg

Edited by eth0
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei ce vor sa cumpere nu mai imi trimiteti mesaje nu pot garanta functionarea pe toate modelele ,daca puteam, postam la rubrica market.am doar doua modele la care merge dispozitivul, daca totusi vreti sa platiti pentru oprirea inregistrarii caldurii eu va livrez metoda, dispozitivele, si suportul tehnic pentru adaptarea acestei metode pentru tipul tau de repartitor, in caz ca trebuie modif. metoda.Nu garantez nimic, o faceti pe pielea voastra atat ca sanatate cat si legal, dispozitivul curenteaza de te ia dracu.

Cei care nu cred ca se poate asa ceva ii astept pentru demo live la mine.

-----------------------------------------------

[]kw3rln ai avut ceva dreptate in ce ai spus tinand cont ca in specificatii comparatorul intre dioda de exterior/ interior trebuie sa fie o marja de aprox 4 grade celsius, adica cum te-ai gandit tu daca aduci un resou langa repartitor si il incalzesti la aceeasi temperatura cu temperatura elementilor nu mai inregistreaza...practic = DEZASTRU e minciuna, inregistreaza mai mult , diodele insumand temperatura la 130 grade celsius !!!! Si chiar daca ar fi unul pe bune sa faca dif. intre temp de pe exterior si temperatura dintre elementi punand un resou consumi curent...dioda aia din spate inregistreaza temperatura caloriferului sau a placii de Al, aia din fata (pt. temp camerei) am observat la mai multe modele ca este cam de forma.

-------------------------------------------------

Ai putea oferi cumva o schema a aparatului, pentru electronisti amatori si foarte amatori?

NU

Edited by eth0
Link to comment
Share on other sites

o metoda mai romaneasca:se intrerup elementii de care sta prins aparatul trebuie taiat caloriferul si sudat inapoi vopsit etc sa nu ramana urme,o sa ai juma` de calorifer functional dar gratis :D

(daca va prinde se lasa cu dosar deci...nu sunt raspunzator pt faptele altora)

nu se lasa cu nici un dosar...:) la mine au vazut inregistrarile si nu au putut spune cum s-a intamplat..au schimbat aparatele crezand ca sunt defecte

treaba asta ar merge bine si in strainatate si acolo multi utilizeaza repartitoare, apometre, contoare...

am si pentru apometre ceva :) daca vrea cineva fac filmulet...este mai costisitor ca pret pentru ca se foloseste neodim.bun pentru spalatorii :D

email: project_global@yahoo.com

Edited by eth0
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...