Jump to content
demon_zone

Ce zice legea de muzica prea tare?

Recommended Posts

Ma rog, perturbarea/tulburarea linistii publice.

Ofc. Why would I post at 10AM?:-/

No, singuru lucru care-l stiu e:

29). tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice situate in imobile cu destinatia de locuinte sau in imediata vecinatate a acestora;

Edited by demon_zone
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca daca ai primit amenda, ii arzi pe politai/jandarmi cu un avocat foarte usor.Daca nu au venit cu aparat de masurare a decibelilor, lipsa de martori(decat colegi de lucru) si lipsa semnaturi ale martorilor pe foaie(chiar daca sunt confidentiali), te poti sterge cu amenda undeva(chiar daca ai semnat).

Link to comment
Share on other sites

stiu asta, dar e greu cand ei vin ca au primit reclamatie de la 1-2-3 vecini si te prind in "fapt" :)

pai sa vina vecinii.ei vin pe premisa ca i-au sunat careva, nu se prezinta ca si martor, ramai cu amenda si cu vaga impresie ca te-au prins in flagrant, cand de fapt ei calca in lege din lipsa de suficiente probe.multi se resemneaza si platesc, pana aduc aminte discutia la o bere cu unul care are habar de lege si rade in gura mare cand aude ce clampa si-a tras. //scenariul unei amenzi, a patit o vara de-a mea de curand si acuma ii cheama in instanta

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca daca ai primit amenda, ii arzi pe politai/jandarmi cu un avocat foarte usor.Daca nu au venit cu aparat de masurare a decibelilor, lipsa de martori(decat colegi de lucru) si lipsa semnaturi ale martorilor pe foaie(chiar daca sunt confidentiali), te poti sterge cu amenda undeva(chiar daca ai semnat).

Nu ?tiam de chestia asta... Deci dac? nu au venit cu aparat de m?surare a decibelilor, dar au list? de martori cu semn?tur? tot ei au de ca?tigat? Sau trebuie s? fie toate cele 3 lucruri lips? pt a sc?pa "basma curat?"..? Poate pt tine e chestie banal? dar pt mine e ceva nou :-?

ps. ?tiu c? nu aici trebuie s? intreb.. dar cand se rezolv? problema diacriticilor? Imi vine peste mana s? scriu fara "a/i" cu c?ciuli?? :))

Link to comment
Share on other sites

Curand rezolvam diacriticile.Sa se ridice numa kw3 din pat.

Cu martori e mai greu, mai ales daca vin de fata si semneaza.Minte unu, restu e putin probabil.Dar daca nu are martori civili, si vin de pe strada ca au auzit muzica putin mai tare, ei si colegii nu sunt indeajuns ca sa constate(se merge pe premisa ca vorbesc intre ei ce si cum sa te arda).Au nevoie de martori civili.

Link to comment
Share on other sites

Deci demon_zone tu esti pus in postura celui deranjat. :))

Eu am 2 variante pentru problema ta, una mai "romaneasca" si alta mai legala:

1)Romaneste vorbesti cu vecinii, sa fie de acord ca iti accepta si tie muzica data tare, iar cand il prinzi pe manelar ca o lasa moale, si doarme, ii trantesti si tu muzica tare si il tii asa pana se invata minte.

2)Angajezi un avocat specializat in astfel de domenii si il futi in judecata sii ii ceri si despagubiri ca sa se invete :)

Legat de topic, eu aveam probleme cu vecinii, si mau suparat atat de tare ca am facut o cerere la primarie pentru ziua mea. Si am lipito pe usa ca am voie sa dau muzica tare pana in limita normalului si gata. Am rezolvat-o si cu astia. Unul din vecini chiar sa mutat :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...