Jump to content
Ellimist

windows repair option

Recommended Posts

Acum ceva timp aveam un windows xp care atunci cand il instalam inainte sa selectez instalarea lui pe o partitie imi dadea optiunea "Repair selected operating system" insa vad ca cd-ul pe care il am acum nu are optiunea asta, decat repair using recovery console... Stie cineva unde gasesc un windows din acesta?

Link to comment
Share on other sites

Merci pentru raspuns. Mi-ai fost de un real folos. Altcineva care poate stie?

Pai, ti-a raspuns chiar bine.

Pe filelist gasesti cam ce vrei in materie de windows si 90% sigur au chestia aia respectiva.

Nu ma pricep perfect dar daca nu ma insel tu ai deja si pe CD-u asta chestia cu repair care o vrei tu. Doar ca e sub forma de consola si ai mai mult de munca.

Sure, si mie imi place sa dau next next next si gata :P

In fine, cauta cu incredere pe filelist ca sunt sigur, eu de acolo am asa:

XP pe 64 de biti.

XP pe 32 de biti.

Windows vista vreo 5 feluri - all in one si doar selectez ce vreau sa instalez (home basic, home premium, bla bla)

TOATE astea care le am eu luate de acolo au chestiuta aia cu repair de care zici tu.

Deci..nu iti ramane decat sa incerci :)

Te astept cu alte intrebari daca mai ai.

sidenote: How to use the Windows recovery console.

How to Use Windows Recovery Console from XP CD - wiki How

Recovering Windows XP using the Recovery Console

Description of the Windows XP Recovery Console for advanced users

How to install and use the Recovery Console in Windows XP

Oleaca de lectura daca te decizi sa folosesti recovery console-u.

Link to comment
Share on other sites

Nu era ceea ce se facea din recovery console, practic cu optiunea aia reinnoia windowsul actual, schimba registrii nu stiu ce plm facea, dar stiu ca era ca un fresh copy doar ca aveam tot cea era inainte instalat si toate alea.... recovery console nu ma ajuta cu nimic. In fine, o sa caut, ma gandeam ca stie cineva direct windows-ul asa, nu sa stau sa incerc 10 mii de bootari cu 10 mii de windows-uri. Acum am luat Windows Xp EckoD2, se pare ca nu are optiunea asta.... :|

Link to comment
Share on other sites

Vad ca va contraziceti in necunostinta de cauza.

Toate kiturile de windows ceea ce voi numiti "Repair selected operating system". Mai exact, se numeste "Repair Install".

Nu are rost sa indic pas cu pas cum se face asta, am sa va indic un site unde gasiti totul explicat foarte bine, chiar cu capturi de ecran.

Link: Repair XP

Iata si cateva cuvinte... citeste-le!

Atentie: Bootand de pe Cd-ul cu kitul de Windows, la sectiunea Setup Screen , atunci cand aveti in a alege sa apasati ENTER= pt a continua, R= repair si F3=quit, voi sa apsati tasta Enter= continua.

Dupa afisarea Windows XP Licensing Agreement apasati tasta F8 (adica sunteti de acord), apoi in fereastra urmatatoare veti alege Repair apasand tasta R. In rest nu mai aveti nimic de facut decat sa asteptati cateva minute/zeci de minute.

Pt viitor, trebuie sa retineti ca alegeti "Repair" doar dupa afisarea "Windows XP Licensing Agreement". Alegand Repair mai inainte, intrati in Recovery Console.

Asta e tot!

_______________________

reputation point? hmm...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...