Jump to content
Ellimist

Facultate Danemarca

Recommended Posts

Este cineva acolo la facultate sau mai este cineva doritor sa mearga? Sunt interesat de cat de greu se gaseste cazare si job in Copenhaga, pt ca sunt multe discutii contradictorii pe tema aceasta. Orice informatii despre studiatul in danemarca din proprie experienta sunt apreciate. Pe google am citit si eu.

Link to comment
Share on other sites

Salut, Copenhaga este una dintre cele mai scumpe capitale si nu se merita. Daca nu ai o bursa sau nu ai un loc de munca sa te intretii, e foarte greu. Toate sunt scumpe acolo si chiria este exagerat de mare.

Locuri de munca sunt multe pe acolo, dar ca roman mereu esti privit aiurea. Plus ca, trebuie sa cunosti binisor limba lor, sau cel putin engleza.

Link to comment
Share on other sites

Confirm faptul ca te rupe cazarea , deci ori inchiriezi apartament cu un grup de persoane de incredere ori iti gasesti un loc bun de munca sau rupi gatul parintilor sa te sponsorizeze.

In primul rand vei fi vazut prost ca esti roman (dar asta depinde de comportamentul pe care il ai ), in al doilea rand daca cunosti bine limba daneza sau cel putin engleza la perfectie se vor uita la tine putin mai frumos.

Daca esti un expert in informatica loc de munca iti gasesti repede.

Iar pentru cazare va trebui sa contactezi o agentie care o sa iti ia ceva bani

Oricum pana in 800 de euro ai sa platesti agentia + chiria apartamentului pe luna care intri + 2 luni de garantie care sunt echivalent cu o rata pe luna curenta.

Vezi sa iti creeze acte legale deoarece unii ca sa nu plateasca taxe in plus nu legalizeaza contractul pt chirie , oricum prin agentie esti putin mai sigur.(O spun din proprie expierienta , sunt de cativa ani On The Road)

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Pai ma gandeam ca poate gasesc cazare in apartamentele/caminele facultatii, si da intrebam de Copenhaga pentru ca sunt mai multe locuri de munca, iar fara loc de munca ai mei nu ma pot intretine decat maxim 3 luni...Deci cam acesta este intrevalul in care e impetuos necesar sa gasesc loc de munca. Pentru inceput e bun orice job atat cat pot sa ma intretin din el, apoi cu timpul poate gasesc ceva mai bun. La engleza am Cambridge, deci nu ar trebui sa fie probleme. Daca as gasi un job la 20 ore pe sapt*13 eur/ora rezulta aproximativ 1000 eur pe luna din care pot sa impart 3-400 pt chirie si 300 mancare....Astea doua sunt necesare supravietuirii. Credeti ca nu pot gasi un job in 2-3 luni?

Link to comment
Share on other sites

Credeti ca nu pot gasi un job in 2-3 luni?

Din punctul meu de vedere da , depinde ce faci si cum te orientezi , oricum chiria e mai mult de 300-400 in afara caminului iar in camin pentru acea suma vei avea doar o camera mica .Spre exemplu in cazul meu nu am avut alte alternative asadar mam descurcat in situatii destul de grele , tu in cel mai rau caz te intorci acasa si tot o duci bine.Oricum daca esti unul care stie sa organizeze lucrurile vei gasi desigur , important e sa vorbesti si sa convingi persoanele din jurul tau sa creada ce vrei tu .

Link to comment
Share on other sites

Nu ma deranjeaza o camera mica, si liceul l-am facut intr-o camera 3x4. Ma gandesc sa mai gasesc din Romania studenti si poate exact cum spuneati, impartim un apartament. Ar fi mai mult decat ok. Am vazut ca primul lucru pe care trebuie sa il iau cand ajung acolo este Residence permit-ul sa imi pot gasi cazare, apoi CPR necesar angajarii, dar acesta se elibereaza in 2-3 saptamani, si yellow card. Care ar fi alte lucruri majore pe care ar trebui sa le stiu inainte sa merg in Danemarca?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...