Jump to content
-Brutus-

Cms-uri

Recommended Posts

cand o sa incerci wordpress apoi magento, crede-ma ca o sa te intereseze nivelul de dificultate :))

Wordpress e cel mai popular, deoarece e cel mai simplu si usor de folosit. si in special e pentr blog-uri. Are un suport mare, deoarece se vorbeste foarte mult despre el pe net, si are o gama larga de plugin-uri

Mai este si joomla sau drupal.

Drupal am auzit ca e cam complicat dar e foarte bun, mai bun ca wordpress

Link to comment
Share on other sites

cand eram incepator am folosit si eu phpbb si wp (pe vremea aia abia aparuse)

ulterior dupa ce am invatat cum se face, mi-am facut propriul framework si pe baza lui propriul cms pe care il folosesc de atunci la toti clientii mei si la toate site-urile personale...

firmele mari folosesc un cms/cmr/erp inhouse, dar de obicei bazate pe un framework opensource (gen zend framework sau code igniter) (exemplu okazii sau emag) dar sunt si firme care prefera sa lucreze pe framework propriu (oracle de exemplu)

tu ca incepator e bine sa te familiarizezi cu cele mai folosite cms-uri si bb-uri (atat pe interfata cat si intern pe cod) urmand ca dupa ce te angajezi (daca vrei sa faci cariera in domeniu) sa te specializezi pe ceva anume.

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

Magendo e CMS scris pe ZendFramework , nu te baga + ca viteza lasa de dorit.

Drupal necesita experienta in php si multa "delicatete" , "organizare"

WP - pain in the ass am incercat niste lucruri odata de curiozitate si chiar nu mi-a placut

Cel mai bine incepi pe codeigniter , sau pe Zend . De preferabil codeigniter pentru ca e mai usor . Zend e glue framework.Mai e Symfony care ofera o gramada de lucruri care iti vor usura munca , dar e chiar greu , mai ales symfony 2 pentru ca cere cunostinte mai avansate despre php , trebuie sa stii despre namespaces , e structurat pe "bundles" , dar se pot asocia ca un modul . Si merge ceva de gen in url Model/Controller/Action

Link to comment
Share on other sites

Pentru incepatori clar wordpress este indicat pentru ca este usor de folosit. Eu recomand Drupal, am lucrat la 2 site-uri pana acum cu drupal si este foarte puternic. Poti face usor orice vrei folosind module, blocks, tags etc, totul poate modificat. Este foarte bine facut si poti sa umblii si la cod, core-ul este scris in php evident.

Link to comment
Share on other sites

Salut

Eu sunt de parere ca Code Igniter este unul dintre cele mai bune framework-i. I-ti ofera o gama larga de librarii incluse gata la cheie. Daca te bagi un pic in setari are si o gramada de switch-uri pentru securitate, gen (xss filter, cookie crypt, session crypt).

Pe langa toate astea e foarte usor de folosit, poti sa-ti creezi propriul tau cms din el. Paginatia,bazele de date,template parser sunt o joaca de copil.

Intr-un cuvant e super. Eu il folosesc de foarte mult timp si sunt foarte multumit de el.

Bafta...

Link to comment
Share on other sites

Primul meu CMS folosit a fost PHP FUSION :)

Oricum WordPress mi se pare cel mai bun :)

Pe WP poti face multe chestii, chiar daca este o platforma pentru bloguri poti face usor un magazin online sau un site videosharing (gen YouTube) si este cel mai simplu , ti-l recomand pentru inceput :) Am dezvoltat multe proiecte frumoase pe WordPress , ce Drupal nu as fi reusit atat de usor si mi-ar fi dat mari batai de cap.

Si Joomla este bun :-) doar ca , cum unii nu folosesc WordPress pentru ca nu le place lor, asa nu-mi place mie Joomla - dar si Joomla este bun pentru inceput.

Tu alegi , oricum pentru inceput alegerea este WP - Joomla (WP este cel mai folosit CMS in prezent..)

.. :-)

edit : sunt bou, acum am vazut ca are ban cel care a pus intrebarea..

Edited by TestROOT.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...