Jump to content
ripoff

kill my server

Recommended Posts

Bre, sincer, eu nu va inteleg cu challenge-urile astea. Inteleg sa faci un corazon, securizat, si sa pui o pagina vulnerabila, sau ma rog ... o vulnerabilitate ce poate fi exploatata.

Este de la sine inteles ca la DDoS pica. In primul rand, site-ul ala e pus pe o trompeta de adresa IP de romtelecom. Daca tie nu iti pica serverul, o sa-ti taie ISP-ul "tzava". Daca nu crezi, inchipuie-ti cum e sa iti vina macar 20.000 sesiuni tcp noi pe secunda in server .... (am dat un exemplu mic)

Sper sa nu te superi, mie mi-ar fi rusine cu libarca asta de windows xp pe challenge.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

No shit ? DDoS de pe un IP ? Cum vine aia. E ca si cum ai spune "Astazi un grup mare format dintr-o singura persoana a organizat un miting"

Daca ii dai syn flood, e de ajuns un net de romtelecom pe care poate ocupa maxim 400kb banda. Asa l-am ajutat pe unu sa cistige acum 4 ani o lupta de Ogame ;)) caci providerul victimei era down ;))

Pe cat de usor si eficient se loveste, pe atat de usor se patchuieste, se recompileaza kerneul fara instructiunile syn si done! Mai nou sunt si alte solutii mai rapide.

Ideea este ca atacatorul cere serverului sa deschida mii de conexiuni, folosind multiplexarea porturilor, nr maxim de conexiuni pe o masina este = cu nr de porturi, iar la fiecare port deschis se ocupa cativa kb de rami si putin din cpu. Am calculat si iti trb 2TB de rami ca sa nu crape masina la astfel de atac, teoretic, practic, crapa oricum din alte motive.

Si eu de mult ma gadeam sa fac un challenge asemanator, dar nu mi-am gasit timpul, sa fac o masina virtuala si sa invit la un take over, ar fi foarte palpitant, poate cu cateva siteuri comparabile cu unele up si masina configurata pt hosting.

Bafta in continuare!

PS: flood de mananca banda se poate faca exploatand greseli de securitate in altele, gen poti face flood distribuit cu ping cerand ping de la servere mari din toata lumea cu adresa spoofata, astfel ff multe servere trimit ping unuia, iar acesta este inecat daca nu are un firewall tapan, nu unul care sa permita conexiunea apoi sa faca drop.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...