Jump to content
OnlineHelp

Slackware vs Ubuntu

Recommended Posts

@Nytro - Ai dreptate dar dupa cum am spus inca nu am eu timp de invatat toate lucrurile alea, dar totusi Ubuntu mi se pare prea pentru lenesi.

nu stii ce vrei, este simplu, daca doresti sa inveti linux, iti instalezi module,librarii,programe din sursa singur, daca doresti simplitate, rapiditate si fara sa iti bati capul cu toate chestiile ce se petrec 'under the hood', folosesti apt-get, iar la o eroare supicioasa citesti pe forum-urile specifice comunitatii distributiei.

cand vrei sa inveti linux, fie iti iei o carte, fie cauti pe net structura lui si inveti din ce este alcatuit, la ce serveste fiecare componenta s.a.m.d., un loc de plecare asa cum a specificat si nytro este sa inveti tree-ul directoarelor si la ce serveste fiecare, mai tarziu vei descoperii ca fata de windows, linux isi pastreaza informatiile despre cpu, placa video, network etc. in fisiere pe disk, treptat o sa inveti la ce deserveste fiecare fisier, care ii este importanta si cum te va ajuta prin informatiile ce ti le pune la dispozitie in diferitele situatii -neplacute, dar necesare si distractive- de care vei avea parte, acum depinde cat de mult vrei sa aprofundezi, daca doresti sa intri in notiuni hardware, si ce tine de programare low level, assembly etc. sau daca doresti sa inveti retelistica, reguli de routare a traficului cu iptables s.a.m.d.

poti cauta si tutorialele video de cbt nuggets tutorials - CBT NUGGETS LINUX SERIES (VIDEO TUTORIAL) (download torrent) - TPB sunt destul de vechi, parca pe un redhat au fost realizate, dar structura kernel-ului linux si abordarea distributiilor nu s-au schimbat, altfel ar fi fost alt o.s. si nu linux.

post-ul anterior l-am corectat din nou - aici

Link to comment
Share on other sites

Asta ai dedus tu ca nu stiu ce vreau? Nu am zis nicaieri ca vreau sa invat linux ci din contra, ca nu prea am timp, doar vreau sa trec de la Ubuntu la alta distributie ce e asa greu de inteles? Sa mai prind cate ceva treptat.

Ti s-a dat deja destula informatie pentru a lua decizia pe cont propriu, pana acum tot ce am vazut este ca ai trecut de la o parere la alta fara sa ai un obiectiv solid si sa stii ce vrei. Daca aveai de la inceput, nu faceai acest thread ci testai distributiile. Banuiesc ca nu ai un harddisk de 80 GB ca mine sa te chinui cu cate o masina virtuala pe rand si limitari ale spatiului. Faptul ca o sa 'prinzi din mers' o sa iti seveasca temporar, mai tarziu iti vei aduce aminte 'oarece' de ceea ce ai facut, dar daca vrei intr-adevar sa inveti, vei gasi timp si atunci cand te vei apuca, vei studia din greu si nu de fatada invataturii si sa spunem ca invatam de dragul aparentelor.

Iar daca alegi Ubuntu si ti se pare 'prea de lenesi', iti sugerez atunci ca fiecare programel ce il vrei instalat cu apt-get sa o faci tu din sursele lor si sa nu folosesti apt-get, apoi la dependentele intalnite sa le instalezi tot tu manual. Iata, se poate si cu Ubuntu, raspunsul este sa nu folosesti automatizari ce fac munca in locul tau, altfel scapi in mare parte de probleme si nu ai ce rezolva.

Adaugare:

Nu mai da "Like" la un post ce te contrazice si apoi dai "Like" la un post ce nu te contrazice, inca un semn ca nu stii ce doresti si esti la vanatoare(probabil?) de like-uri.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca dintr-o intrebare o dam in altele, multumesc de raspunsuri, se poate inchide.

LE: Dau like cand cineva are dreptate, nu vanez nimic (ce idei ai sa mor :) ).

LE2: Uite ca ti-am scos like-urile ca sa nu te mai agiti, degeaba ai ceva in cap daca vii cu idei de asta seci (gen ca dau like ca vanez porumbei), hai mersi.

Edited by OnlineHelp
Link to comment
Share on other sites

Folosesti sabayon ?

Le: asta era si recomandarea mea so give it a try :)

Linux 1337 2.6.39-sabayon #1 SMP Wed Aug 3 22:09:30 UTC 2011 i686 Intel® Pentium® 4 CPU 3.20GHz GenuineIntel GNU/Linux

Pe mine unu m-a surprins placut.

Linux laptop 3.1.0-sabayon #1 SMP Wed Nov 30 10:37:12 UTC 2011 x86_64 Intel(R) Core(TM) i5-2410M CPU @ 2.30GHz GenuineIntel GNU/Linux

Folosesc sabayon-ul din vara, de cand mi-am luat laptopul. Stii ca la PC aveam ceva probleme cu tv-ul (pe post de monitor) si de asta nu-mi mergea. Si da, este chiar placut, mai ales daca ti-l personalizezi. Pacat de gnome3, ca in rest ar fi fost bestial.

Edited by pr00f
Link to comment
Share on other sites

Salut,

@tex ce shell folosesti pe freebsd? Daca poti sa-mi zici ce folosesti pe contul de root, user si pt. scripting :) Merci.

@kazi: Poti deschide alt thread. Asta este "Slackware vs Ubuntu" si stricam thread-ul omului cu discutii offtopic. (folosesc bash, din ports, iar profilul este custom)

LE: Got it. http://rstcenter.com/forum/46203-ce-shell-preferati-sa-folositi.rst

Edited by kazi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...