Jump to content
raynor009

[VB.NET] Cum sa rulez un exe in memorie ?

Recommended Posts

oo dar e foarte simplu, tocmai ce ma uitam acum cateva zile la ceva facut de mine in c# pe vremea .net 2, pot cu usurinta sa il fac si in vb...da-mi un pm cu ce anume vrei...conteaza foarte mult daca executabilul are parametrii..iar daca vrei din \temp...asta inseamna drop..e cu totul altceva.

Link to comment
Share on other sites

Citeste mai intai despre structura executabilelor:

Portable Executable - Wikipedia, the free encyclopedia

Peering Inside the PE: A Tour of the Win32 Portable Executable File Format

Inside Windows: An In-Depth Look into the Win32 Portable Executable File Format

Inside Windows: An In-Depth Look into the Win32 Portable Executable File Format, Part 2

Microsoft PE and COFF Specification

Ai putea sa te uiti si peste:

The .NET File Format - CodeProject®

Problema e ca tu vrei exemplu pentru .NET... Nu prea am vazut exemple in .NET, cauta la sectiunea Programare, o sa gasesti multe lucruri utile, dar de .NET mai putine.

Trebuie creat un nou proces (suspendat). Aloci spatiu, si incarci executabilul (la ImageBase, dimensiunea specificata de OptionalHeader, adica SizeOfimage). Trebuie insa sa fii atent sa incarci fiecare sectiune, aliniata la dimensiunea specificata in structura executabilului, dupa ce scrii headerele (primul lucru pe care il faci).

Si cu asta l-ai incarcat in memorie, nu e extrem de complicat. Apoi mai trebuie doar sa cedezi executia Entrypoint-ului. WinAPI iti ofera tot ce ai nevoie, poti face identic si in .NET cu dllimport, dar nu are rost. Nu stiu daca .NET are clase si functii speciale pentru astfel de actiuni, ar cam trebui sa fie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...