Jump to content
ben20

System de operare2

Recommended Posts

Am si eu un laptop mai vechi sa zic oarecum Acer Emachines e525 2.2 ghz zice el 3 gb ram 64 video dedicat... arhitectura procesorului vad ca suporta si 64 biti eu am w7 64 biti si vreau sa trec pe vechiul si bunul xp 32 biti merge ? am inteles ca e mult mai bine tinanad cont de faptu ca am doar 3 gb ram iar pe 64 necesita ceva mai mult chiar daca mie acum imi merge bine acum problema e alta in bios ca sa folosesc xpu trebuie sa setez AHCI sau IDE voi ce ziceti sa fac treaba asta asta xp 32 biti pe ide ?

Link to comment
Share on other sites

Pai da trebuie sa formatez ca sasa windowsu asta e cam bushit e peticit asa :P si ziceam daca tot reinstalez sa bag xpu pe 32 biti IDE care nu necesita minim 4 gb si putin mai multe resurse sau tot asta pe 64 biti ahci poate alta vers nu stiu sa-ti spun ce versiune cdu il am de la un prieten

Nu stiu ce sa zic ma gandeam ca xpu 32 biti ide ar merge mai rapid :-?? adica stim sigur ca pe 64 biti ai nevoie de mai multi rami

Link to comment
Share on other sites

@Ellimist Cauta pe net modelul placii de baza dupa care cauta driverele sata respective,pe care o sa le integrezi in kitu' de instalare al xp-ului cu Nlite.

Aici ai driverele Sata http://www.mediafire.com/?4yjszmojmgh

Si aici un tutorial pentru Nlite http://www.getpcmemory.com/user-guide/how-to-integrate-sata-drivers-into-win-xp-bootable-cd-setup-slipstreaming-xp-guide-using-nlite/

Edited by bogdi19
Link to comment
Share on other sites

Mdea deci nu merge Xp sp1 32 bit pe IDE dupa ce se instaleaza si face primu restart zice error nush cum acum sunt iar pe 64 bit w7 si caut un 32bit calumea ca am facut un dvd da imi cerea nush ce.. si n am priceput ceva de genu un al doilea cd la el cu nush ce ..mama masii

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...