Jump to content

Recommended Posts

Salut,

As vrea usor usor sã trec pe Linux dar nu stiu ce distributie ar fi potrivitã pt. mine ca incepãtor.

Am incercat (live cd) Ubuntu si mi se apre interesant dar am vãzut cã unii zic despre Linux Mint cã ar fi ceva mai indicat... ?

Si as vrea sã am si win (7 x64) pânã testez/mã obisnuiesc dar am inteles cã nu este indicat ca ambele sisteme de operare sã fie pe aceeasi partitie, este adevãrat ?

Multumesc,

Greenbytes

Link to comment
Share on other sites

Ubuntu pana te familiarizezi, pana mai citesti un tutorial, o carte. Apoi, daca vrei sa inveti intr-adevar Linux, incerci ceva gen RedHat, Slackware, Fedora, Arch sau multe altele. Daca te infigi din prima intr-un Arch de exemplu, o sa-l stergi a doua zi(cel tarziu).

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Riscurile jocului si placerea unde raman?, primul crash , primul kernel panic , prima data cand nu mai reusesti sa gasesti partitia de windows, primele date pierdute, primele probleme de boot, de wireless , de incopatibilitate cu modul de a gandi windows , prima data cand faci 100 de ori fresh install si cand termini iti mai da o eroare si bagi iar cd-ul de install.24 de ore sa configurezi interfata de retea sa ai internet , sa nu mai spun de flash player inca o ora de probleme.Nopti nedormite , ochi umflati , poti beneficia de toate aceste placeri daca vrei Linux sau poti ramane cu Windows si toate aceste lucruri oribile nu ai sa le mai vezi , vor fi doar un vis urat , o amintire neplacuta scrisa de mine in acest topic.

Link to comment
Share on other sites

@alien si lea pierdut demult valorile de la 9.4 - 9.10 unde am renuntat sa folosesc Linux Ubuntu

Singura distributie linux care mi-a placut din familia Ubuntu era 8.10 (Intrepid Ibex) si acum pastrez Cd-ul

@Greenbytes Da 10.04.3 LTS e Ok pt inceput, pe parcurs ai sa iti dai seama ce o sa iti placa mai mult

Link to comment
Share on other sites

@python

Recunosc ca nu am folosit Ubuntu 8.10, în schimb primul distro încercat a fost 9.10, care mi s-a p?rut pur ?i simplu genial. M-a f?cut s? ma îndr?gostesc de el ?i am ramas tot cu el pân? la 10.04, care mi s-a p?rut o adev?rat? prostie. Am migrat prin distribu?ii, pân? am ajuns la OpenSuse, cu care am ?i r?mas. Totu?i e posibil s? mai încerc ?i altele.

Ontopic:

Po?i încerca si OpenSuse, Linux Mint sau chiar Pinguy OS (e mai ciudat, are interfa?? de Mac, dar totu?i arat? foarte bine ?i e destul de user-frindley, fiind bazat pe Mint si Ubuntu).

Link to comment
Share on other sites

E normal , fiecare isi da parerea lui si iti va spune sa folosesti ceea ce ii place lui mai mult , de asta am spus , ia prima distributie care o vezi simpla si pe parcurs ai sa iti faci si tu o idee.

Spre exemplu eu as folosi doar distributiile care pot fi chemate in adevaratul sens al cuvantului distributii nu si derivatele lor.

Debian,Red-Hat,Suse

Dar sa fiu mult mai precis poate as alege Unix si nu Linux

Solaris,Freebsd sau chiar o versiune comerciala de HP-UX sau Aix

Pe parcurs poti sa dai un ochi si la lista asta

Linux Timeline

Link to comment
Share on other sites

?i cam care ar fi avantajele sau, mai bine zis, diferen?ele dintre un sistem Unix ?i unul Linux. Adic? de ce preferi Unix în locul Linuxului?

Pai o diferenta destul de mare este faptul ca Unix nu este la fel de modular ca Linux iar in al doilea rand majoritatea versiunilor Unix sunt proprietare si nu pot fi instalate intrun PC normal. In momentul in care esti pasionat de sistemele operative trebuie sa le cunosti pe toate sau cel putin pe toate.Nu poti fi un sysadmin de elita daca nu cunosti o mare varietate de sisteme iar intrun corporate 80% din sisteme sunt proprietare si sunt Unix si nu exista nici macar un shell bash, nu exista wget nu exista multe lucruri si nici macar sintaxa in cmdline editing nu e la fel, nu exista nici vim , ci vechiul ex sau vi .In sistemele Linux spre exemplu vi e doar un link simbolic catre vim dar in sistemele unix nu e asa.

Restul 20% pot fi sisteme RedHat iar pentru serverele de mail leader mondial e Microsoft cu Exchange .Oricum nu cred ca exista sisteme Windows fizice sau cel putin numarul lor este foarte mic , iar majoritatea vin virtualizate in sisteme Unix .Daca vrei sa lucrezi intrun corporate mare , national sau mondial Linux nu te ajuta mult nu deloc dar nu mult, doar firmele de hosting folosesc sisteme Linux in general iar cele mai mari companii folosesc sisteme Unix. Spre exemplu cati din voi fac SQL Injection in Oracle RAC , putini probabil nimeni , ei bine sunt aplicatii care ruleaza multi $$ in companiile mari , cati din voi au facut SQL injection in Sybase ? Ei bine sunt db-uri folosite in tranzactii, cu multi de 0 . Toate acestea sunt aplicatii care ruleaza in sisteme Unix putini le instaleaza in Linux spre exemplu.La fel si serverele PBX tot in Unix ruleaza. Cati din voi sau gandit sa vada cum functioneaza un PBX?Atiunci exista multe motive pentru care vrei sa cunosti Unix.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

?unbatu?

WTF? Si nu poti rula amandoua o data... poti face dual boot sau sa rulezi ubuntu in vm !! dar daca rulezi in vm iti garantez ca "NU" o sa inveti vreo data !

Singura distributie linux care mi-a placut din familia Ubuntu era 8.10 (Intrepid Ibex) si acum pastrez Cd-ul

Eu si acum am cd-urile cu ubuntu 5.10 originale pierdute prin casa:))

@pyth0n3: PBX?? 99% din companiile mari (Mai mult de 25 angajati) plus companiile noi infiintate folosesc acum VoIP ... PBX nu am mai vazut de mult !!

Nu vrei sa lucrezi intr-o companie multinationala ... si nici nu o sa lucrezi daca nu ai diplomele de la cisco (sau altele echivalente)... ca si sysadmin! In companiile mari sunt o gramada de sefi, sefuti si altii care o sa iti zica sa faci aia si aialalta chiar daca nu stiu despre ce vorbesc si de obicei sunt la pamant cu ultimele tehnologii !!

Linux te ajuta enorm ... daca mai stii si altele pe langa !Sybase ... Tot ce poti afla sunt datele tranzactiilor ... cine si ce a cumparat si atat ... date care sunt de altfel publice pt cei care lucreaza in domeniu (vezi bloomberg pt cei care lucreaza cu tranzactii cu actiuni)!

@Gecko "Nu" ... Tastatura isi bate joc de mine :)) !!

Edited by co4ie
Link to comment
Share on other sites

Riscurile jocului si placerea unde raman?, primul crash , primul kernel panic , prima data cand nu mai reusesti sa gasesti partitia de windows, primele date pierdute, primele probleme de boot, de wireless , de incopatibilitate cu modul de a gandi windows , prima data cand faci 100 de ori fresh install si cand termini iti mai da o eroare si bagi iar cd-ul de install.24 de ore sa configurezi interfata de retea sa ai internet , sa nu mai spun de flash player inca o ora de probleme.Nopti nedormite , ochi umflati , poti beneficia de toate aceste placeri daca vrei Linux sau poti ramane cu Windows si toate aceste lucruri oribile nu ai sa le mai vezi , vor fi doar un vis urat , o amintire neplacuta scrisa de mine in acest topic.

abia am gasit acum vreo 2 ore partitia de windows. voiam sa-l instalez de pe stick dar nu a inteles OS-ul dorinta mea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...