Jump to content
RyukClau

Integrat ars pe placa de baza

Recommended Posts

Am un laptop Fujitsu Siemens Amilo Li3710 cu citez "un integrat cu 24 de picioruse ars pe placa de baza".

In Valcea nu s-a gasit nimeni sa il poata repara deci rog pe cineva care se pricepe sa-mi spuna cam ce optiuni am.

Laptopul este relativ nou abia iesit din garantie deci as vrea sa`l pastrez

Link to comment
Share on other sites

Am un laptop Fujitsu Siemens Amilo Li3710 cu citez "un integrat cu 24 de picioruse ars pe placa de baza".

In Valcea nu s-a gasit nimeni sa il poata repara deci rog pe cineva care se pricepe sa-mi spuna cam ce optiuni am.

Laptopul este relativ nou abia iesit din garantie deci as vrea sa`l pastrez

Pune o poz? cât mai clar? cu acel C.I. s? îl putem "localiza" pe schem?, apoi vorbim.

Link to comment
Share on other sites

Ok am reusit sa determin ca este un SMD.Poza trebuie sa mai astept pana revine fratemio cu aparatu digital caci cu telul nu se intelege nimic.

Oricum m`am gandit mai bine si cred ca cel mai sigur ar fi sa cumpar o placa de baza noua?

Deci unde as putea gasi cat mai rapid si mai ieftin o noua placa de baza?

Link to comment
Share on other sites

Evident c? este vorba de un C.I. smd, pe pl?cile de baz? de laptop(fie ele ?i mai vechi) mai toate piesele sunt smd, excep?ie fac câteva diode ?i rezistoare... Pe socket(soclu) este doar cpu-ul, dar ?i acela este sau nu de la model la model.

A?tept?m o poza cât mai clar?, este foarte probabil s? fie vorba de un defect banal. Dac? acei depanatori nu te-au putut ajuta asta nu însemn? c? nu se poate depana...

În ceea ce prive?te achizi?ia unui motherboard nou... nu este o idee tocmai bun?, deoarece s-ar putea s? dai pe el jum?tate din pre?ul de achizi?ie al laptop-ului. :)

Edited by dixongsm
Link to comment
Share on other sites

RyukClau - daca vorbeai despre un desktop era simpla treaba , Placa de baza poti sa cauti pe ebay/amazon dupa PART NUMBERUL placii ...

In fine ieftina si noua : sweet dreams ! Noua poti sa iei doar Fujitsu si cu siguranta nu o sa fie ieftina. Ieftina poti sa o iei de la un combinatorist .... stii tu , daia de aduc laptoape din Spania,Italia si nu au incarcator ... Mai exact ideal ar fi sa gasesti un laptop ca al tau cu alt defect , LCD spart... HDD lipsa... si faci din doua unu...

Acum tu stii mai bine ce rasnita de laptop e ala si daca merita banii sa il faci . Cel mai simplu iti achizitionezi unu nou....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...