Jump to content
begood

Cum sa va platim pentru posturi de calitate

Recommended Posts

Ce nu intelegeti majoritatea e ca fara "talambi" ar fi un loc de joaca foarte restrans, ideea ar fi dresarea acestora, limite pe posturi, acces la anumite zone doar pe baza de request si tot asa, in ultima perioada rst-ul duce lipsa de vizite/useri!

Eu unul as fi de acord sa contribui in orice mod dar pentru a face asta vreau sa sa mi se respecte dorintele,vreau ca ideile mele sa fie luate in considerare!

1.Orice informatie este binevenita, nu neaparat noua, chiar si veche, numai sa fie corect scrisa si sa ofere informatii destule si fara a posta de mai multe ori acelasi continut!

2.Monetizarea forumuluiL

- marketplace este deja o zona de succes, pentru a posta in categoria respectiva sa se ceara o suma modica, sa se puna niste reguli stricte si doar utilizatori verificati sa posteze acolo

- sa se creeze o zona pentru freelanceri cu oferte si cereri, zona respectiva sa aiba un set de reguli fixe(formatul post-ului..),aici ramane la alegerea voastra pe cine sa taxati!

- echipe de programatori sa dezvolte tool-uri pentru diferite activitati whitehat/blackhat/diverse folosindu-se de numele rst, 80% din incasari sa se duca catre programatori si 20% sa se duca pentru forum

3.Dezvoltarea altor zone pe forum:

- w/b seo aduce foarte mult trafic, se poate aduce si aici foarte mult din el, ar fi un plus pentru forum daca s-ar extinde putin sectiunea

- sectiunile de programare sa fie restructurate si sa se atribuie cate unui membru vechi care stie limbajul respectiv

- multe din zonele actuale ar trebui modificate in asa fel incat orice tip de spam sa fie pedepsit si informatiile sa fie gasite mai usor

Banii castigati ar putea fi folositi in scopul forumului, platind useri activi, platind programatori, lista e lunga cu ce se poate face, trebuie doar dorinta...

PS: Uitasem sa aduc in discutie youtube, twitter, sunt numai bune pentru a iti face o reputatie in domeniul asta, trebuie sa ne adaptam.

Edited by Vlachs
Link to comment
Share on other sites

@benny_loppa

A impune restrictii de genul 80% acolo si 20% acolo sunt fanteziste din p.m.d.v.

Cum ai alege tu acei oameni care sa coordoneze banii ? Aici incepem sa intram intr-o parte care e luata la ochi de autoritati.

Iar RST a rezistat atati ani exact din cauza ca nu prea a atras atentia autoritatilor. De ce sa ne taiem craca de sub ... ?

Da-mi niste exemple de forumuri care au implementat ce ai zis tu mai sus cu succes. (sau aici sau prin pm).

Sunt total de acord cu punctul 3.

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

de acord cu begood si benny_loppa

ma daca tot vreti sa cistigati ceva bani si sa apara posturi de calitate faceti o sectiune privata,(intrare numai cu parola) care de exemplu il coasta pe user 5-10 euro pe luna intrarea

1. faci un tutorial bun si crezi ca are sanse sa intre in sectiunea privata il postezi la admin (cei care controleaza postul) daca iei cred ca postul ii bun il baga in sectiunea privata

1,5. daca postul ii bunicel si nu reuseste in sectiunea privata ,se posteza la categoria normala dar mai multii useri mai vechii (de incredere) prin comentariu, nu prin like si ajung la concluzia ca postul ii destul de informativ se tine cont la plata sau va fii mutat in sectiunea privata

2. daca postul ii in sectunea privata si primesete multe like si comentar se tine cont de asa ceva

3. banii se inpart in functie de tutorial calitate deci nu numai like si comentarul anumiti userii

o parte de banii ramine si pentru RST comunitate si se investeste in alte proiecte etc.

deci nu am dat in cap ii numa o ideie

Link to comment
Share on other sites

m-as baga si eu aici. Dar cu tutoriale de retelistica. Cisco(R&S, WLAN, VOICE, Security), Alcatel, Riverbed, Wireshark, stiu si un pic de SLB, si Network Management. Exista interes pentru asa ceva pe aici?

Poate facem si ceva conferinte pe skype pe tema asta! mi-ar face placere in masura in care imi permite timpul.

P.S. nu am postat ce am scris mai sus cu gandul la bani. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...