Jump to content
saveS

Software-Hardware Guidance VA ROG

Recommended Posts

Nu are rost sa va pun in tema cu cipul video nvidia 8400m gs de HP pe pavilionu 9500, dar uite ce se intampla.. l-am forjat cu photoshop-u sa incins a dat BSOD dupa care a mai rulat vreo luna de zile bine ... din cand in cand mai dadea cate un freeze dar nimic grav.. pana la urma a inceput sa faca artefacte cand intram in photoshop chiar si in paint sau youtube. M-am hotarat sa reinstalez windows. Am reinstalat si surpriza am pus vista am pus driverele ( si pe cele de pe nvidia si pe cele de pe hp si orice alte drivere de pe toate sursele posibile si imposibile) si de fiecare data cand instalez driveru la video Kaboom freeze si artefacte < dungi roz -albe verticale >nu se repara decat cu restart si recovery sau safe mode. Chestia e ca daca nu ii pun driver, si il tin in safe mod sau il las doar cu driveru VGA < gen cum e acum> functioneaza PERFECT.

Cum ii pun driveru pica ! Am deschis si topic la nvidia aia nu au stiut ce sa imi zica ca are. Sa fie cipu video sau memoriele video si sa ii fac reball ? sau e ceva lagat de software ? acum merge 1280x800 si functioneaza perfect ma gandeam sa nu imi mai bat capu' si sa il las asa fara driver da nu merge sa vad filme. O idee ceva ? Mai multe detalii daca vrei sa sti l-am desfacut , cipul arata bine , l-am curatat de praf , i-am taiat firele de la cooler<cele de la senzor> l-am pus pe dc direct deci acum nu ar mai fi probleme de overheat, si heatpipe arata bine nu e prajita nu cred ca e gunoi in ea. Ce sa fie software ? sau memoria/gpu ars ? Ati mai intalnit/auzit asa ceva ? Sa mearga video doar in vga sau safe mod ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...