Jump to content
sTn*

BREAKING NEWS. Emil Boc si-a dat demisia din functia de premier al Romaniei.

Recommended Posts

saveS. Sa dai legi si sa pui lumea sa plateasca e un lucru foarte simplu. Si eu il pot face la fel de usor daca e sa am functia respectiva.

Daca conducatorii erau abili si cinstiti, inlaturau capusele care fura miliarde de euro de la bugetul de stat.

Statul incaseaza extrem de multi bani. Gandeste-te doar cat dai pe carburant si cat costa de fapt. Eu pentru un plin cu benzina care costa practic 68 lei. Dau 231 lei. Ghici cui ii revine diferenta. Statul incaseaza la fiecare litru de benzina 3.9 lei. Gandeste-te cat de cat de multa benzina are nevoie societatea si vezi cam cate milioane de euro incaseaza statul zilnic DOAR din asta... Si multe alte forme de a stoarce un ban in plus de la omul de rand exista.

Problema nu e ca statul incaseaza o groaza de bani. Problema e ca el dupa ce ii incaseaza beneficiaza tot felul de persoane dubioase de ei. Iar noi ramanem cu pula intre degete si palma in loc sa beneficiem de ei.

Tragedia e ca tu dai acei bani increzator, in ideea ca e singura solutie de a salva economia romaniei. Nici macar nu te gandesti ca un procentaj de-a dreptul imens intra in buzunarele unor privati.

Cresterea economica se bazeaza pe consum. Maresti TVA => scazi consumul. Pe cale de consecinta poti trage singur concluziile.

Am spus-o si repet. Adevarata solutie e sa nu se mai fure!

Statul, in loc sa puna taxe, sa incerce mai intai sa stopeze scurgerile din buget.

Dar nu... prefera sa se uite la un amarat de impozit pus pe mancarea unui om care traieste cu 6 mil pe luna.

Sau sa puna o firma sa plateasca niste bani pe care nici macar nu-i are. S-o bage in faliment. Si asa, spui tu, creste economia...

Tu spui ca in foarte multe din cazuri lucrurile stau mai roz.

Si ca omul isi poate permite sa dea un 5% in plus ca TVA. Sau ca toate firmele isi permit sa plateasca acel impozit forfetar. Iar cele care nu, mai bine sa intre in faliment. .. ca nah... si asa nu sunt rentabile. Iar angajatii, asta e.. isi gasesc ei alt loc de munca...

Oare asa e?

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...