Jump to content
NeoLiiiGhTx3

[Ajutor] Samsung S5260 Star II

Recommended Posts

Salutare tuturor. Am ?i eu o problem? cu un telefon cump?rat de curând. Am luat de la Vodafone un Samsung Star II , care din p?cate era codat pe re?eaua lor. Mi-au spus c? pe baza facturii voi primii pe email un cod unic pentru deblocarea lui . Am a?teptat , a trecut in jur de 2 s?pt?mâni si nu am rezolvat nimic. La service mi-au spus c? m? v-a costa 30 de lei. ?i am zis s? scutesc si eu un ban c? poate a mai trecut cineva prin problema mea ?i ?tie care e situa?ia.

M? poate ajuta cineva ?

Link to comment
Share on other sites

O întrebare:

Telefonul l-ai luat la liber cu plata integral? ( cash) sau l-ai dobândit în urma încheierii unui contract de servicii (abonament)?

EDIT: Dac? l-ai cump?rat cu plata cash(banu jos) f?r? a fi vorba de prelungirea vreunui abonament sau puncte+ diferen?? cash... nu au voie s? ?i-l vând? codat. Exist? si o lege în sensul acesta, lege pe care au înc?lcato....

Mergi înapoi de unde l-ai luat ?i dac? refuz? s? ?i-l deblocheze(de?ii m? îndoiesc), mergi la OPC.

Edited by dixongsm
Link to comment
Share on other sites

Am lucrat la ei ?i cunosc politica..... Dar s? nu v? mire...la fel se procedeaz? ?i în alte ??ri "mai civilizate" gen Spania, mai ales când vine vorba de un român sau vreun str?in...

Cu ai lor.. eheeee...nu au curaj s? fac? astfel de abuzuri..

Mergi la ei ?i umple-le frigiderul... altfel nu rezolvi nimic cu vorba bun?!

Link to comment
Share on other sites

eu am luat tel de la vodafone si asa mi-au zis si mie, ca o sa i-mi trimita codul prin sms. i-am intrebat cand si au spus ca in cel mai scurt timp.I-am spus asa baietasului aluia: auzi pretene, daca pana diseara nuu am codul, maine sunt pe voi si crede-ma ca nu o sa-ti placa ce o sa fac.Pana seara mi-au trimis codul.Eu cand am cumparat tel am pus conditia sa mi-l deblocheze, altfel nu il cumpar iar ei au spus ca mi-l deblocheaza.Trebuie sa fi mai infipt cu ei, sa i-ti ceri drepturile altfel te iau de fraier.Ai facut rau ca ai asteptat atat, a doua zi ar fi trebuit sa fi pe ei.Du-te si zi-le sa i-ti deblocheze telu.

Link to comment
Share on other sites

Cum sunt acas? din cauza rubeolei , si am timp din plin , m-am decis s? v? povestesc ultima mea isprav?.

Am mers cu telefonul la Vodafone s? aflu c? , codul a fost trimis din a doua zi. Ce e uimitor , au uitat s?-l trimit? , doh !

Un reprezentat aprinde telefonul cu o cartela de Cosmote , bag? gre?it codul de 3 ori , cum , nu ?tiu , ?i îmi trimite telefonul direct in Freeze Mode. A r?mas s? sune la Bucure?ti ?i s?-mi transmit? ce e de f?cut , asta dup? multe alte dovezi de incompeten??. Se mai poate face ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Telefonul când este livrat de produc?tor c?tre reseller are atât codul de deblocare cât si cel de unfreeze...dar ce s? ?tie marmotele...

Dac? nu rezolvi cu ei... codul de unfreeze se poate citi la service cu un tool.

Se introduce cel de unfreeze , apoi cel pentru network(sim lock)

Edited by dixongsm
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor. Am ?i eu o problem? cu un telefon cump?rat de curând. Am luat de la Vodafone un Samsung Star II , care din p?cate era codat pe re?eaua lor. Mi-au spus c? pe baza facturii voi primii pe email un cod unic pentru deblocarea lui . Am a?teptat , a trecut in jur de 2 s?pt?mâni si nu am rezolvat nimic. La service mi-au spus c? m? v-a costa 30 de lei. ?i am zis s? scutesc si eu un ban c? poate a mai trecut cineva prin problema mea ?i ?tie care e situa?ia.

M? poate ajuta cineva ?

samsung stiu ca erau usor de deblocat. Am deblocat si eu cateva, si nu sunt maestru in asa ceva.

Daca tin minte bine, m-am folosit de tutorialul asta:

Decodarea unor telefoane Samsung - MobileWave

Link to comment
Share on other sites

Da, unele modele mai vechi puteau fi deblocate prin resetarea epromului, dar la cele noi nu mai merge. Uite un exemplu, în cazul lui samsung j700 dac? folose?ti *2767*3855# se stric? imei-ul ?i nu va mai func?iona nici pe re?eaua care mergea înainte. Nu este singurul model la care se întâmpl? asta, deci singura solu?ie este cele 2 coduri, cel de unfreeze ?i cel de deblocare.

Link to comment
Share on other sites

Nu pierde?i timpul cu resoftatul, nu se rezolv? problema cu freeze prin rescriere..., se pierde ?i garan?ia. ;)

EDIT: Codul de deblocare ?i cel de unfreeze se pot afla pe imei, dar nu free. Practic tot de la ei le cumperi doar c? prin intermediul unor reselleri.

Problema este c? nu se vând separat ?i cost? destul de mult... Varianta service este cea mai "convenabil?" dup? p?rerea mea. Nu se intervine asupra firmware-ului, se cite?te doar codurile, deci garan?ia nu se pierde!

Edited by dixongsm
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...