Jump to content
sulea

problema data la interviu google

Recommended Posts

Avem 5 pira?i ?ire?i, de ranguri diferite.

Primul, având rangul cel mai mare, are ?i dreptul ?i obliga?ia s? propun? cum se vor împar?i cele 100 de monede de aur capturate.

Votul fiecarui pirat conteaz? în mod egal, votul fiind democratic.

Dac? la propunerea de împ?r?ire, mai pu?in de jum?tate din pira?i sunt de acord, piratul care a f?cut propunerea este aruncat peste bord ?i abandonat în mare.

Urm?torul pirat în rang reia procesul.

Întrebare: cum trebuie s? împart? primul pirat aurul (cele 100 de monede) astfel încât s? fie îndeplinite dou? condi?ii:

- s? nu fie aruncat peste bord

- s? r?mân? cu maximum de aur posibil

Ex: 25 20 20 20 15

sursa: http://teste.haios.ro/teste.php?lang=ro&id=3&sct=295

ARGUMENTATI RASPUNSUL VOSTRU!

Link to comment
Share on other sites

32 33 33 1 1, el sa primeasca 32, sa-i cumpere pe urmatorii 2 dandu-le cate 33 si cate un banut pentru cei ce nu voteaza cu el...

parerea mea :-?

Gresit! deoarece daca pirat1 pirat2 pirat3 pirat4 pirat5 in ordine crescatoare, gradele sunt ordonate asa pirat1>pirat2>pirat3>pirat4>pirat5, si de aici rezulta ca la metoda pe care ai scris-o tu toti or sa fie multumiti:)

Rezolvarea nu o zic ca stric distractia!

LE. vedeti ca la link ala aveti un input box unde puteti verifica raspunsul corect:)

LE2: http://i39.tinypic.com/2j4abg6.png

Edited by shaggi
Link to comment
Share on other sites

Teoretic indiferent cum ar imparti banii, ceilalti pirati ar trebui sa voteze impotriva, pentru ca dupa ce va fi aruncat, urmatorul va fi mai descurajat si fiind mai putini pirati fiecarui ii va reveni o suma ceva mai mare si pe urma as da la urmatorii doi pirati 45 si 55 si la ceilalti 2 0 si 0 in speranta ca cel de sub primul pirat va accepta oferta mai mare, dar ala poate vota si el impotriva, vor ramane 3, se poate intampla acelasi lucru si din ultimii 2 ramasi primul ia 100 si pleaca acasa cu tot aurul.

Trebuie spus ceva in legatura cu modul de alegere al aurului, adica daca mereu vor gandi la fel, cat de mult vor sa castige vs. cat de mult vor sa-l pastreze pe coleg nu sa-l arunce peste bord, cat de rezonabili sunt cu ei insisi si cu ceilalti. Daca primul pirat pastreaza 0 pentru el si da in mod egal la restul tot sunt sanse sa fie aruncat.

Oricum am imparti trebuie neaparat sa-i dau lui al doilea 50 fiindca daca vom face ceva in genul 34 33 33 0 0 al doilea nu va fi de acord (pe langa ultimii 2, indiferent ca vor primii 0 sau o suma mai mare) primul va fi aruncat iar urmatorii 2 vor avea 50 si 50 si ceilalti 2 0 si 0, pentru ca acum lui al treilea ii va fi teama sa se impotriveasca deoarece pe urma s-ar impotrivi si al patrulea doar ca sa ramana singur cu ultimul sa ia tot aurul, asta doar daca nu cumva se gandesc si la ultimul sa-i dea ceva, oricat i-ar da acesta nu va vota impotriva, stiind ca va ramane cu 0 daca nu accepta.

Deci am 2 raspunsuri: 20 20 20 20 20 pe motiv psihologic sau primul pirat este aruncat peste bord orice ar fi.

P.S.: Nu cred in rezolvarea de pe wiki, vor vota toti impotriva.

Edited by cmiN
Link to comment
Share on other sites

foarte interesant modul de gandire al lui cmin

curiosule, vezi ca tu esti primul pirat

din raspunsul: 20 20 20 20 20 rezulta ca piratul cu rang mai mare nu era "Capitan" era presedintele "Fundatiei de ajutorare al piratilor" sau este fratele celorlalti
-> din cauza unor presedinti ca tine a ajuns tara in halul asta

haideti oameni buni cu raspunsuri! ma gandesc si la un mic experiment social, dar vreau mai multa implicare

Link to comment
Share on other sites

Eu daca as-i fi pirat as fi lacom si as incerca sa iau cel mai mult!

Deci, nu o sa fiu de acord cu primul, deci il aruncam, nu sunt de acord cu al doilea, deci il aruncam, nu sunt de acord cu al treilea deci il aruncam, mai ramanem 2 care facem 50:50 ! Deci 0 0 0 50 50

Dc nu l-ai aruncat si pe al 4 lea ?

Link to comment
Share on other sites

piratii erau sireti. anything is possible

//scenario #1;

piratul1 catre piratul2: "Vei primi suma piratului 3, 4 si 5, daca esti de acord."

piratul1 catre piratul3: "Vei primi suma piratului 2, 4 si 5, daca esti de acord."

Piratul1, zice:

>"Eu sunt cel ce face impartirea pana cand voturile nu vor fi in favoarea deciziei mele. Ma veti arunca peste bord si veti continua impartirea."

piratii 2 3 4 5 sunt de acord.

>"piratul5 nu va primi nici un ban!"

piratii 2 3 4 vor fi de acord

"piratul4 nu va primi nici un ban!"

piratii 2 3 vor fi de acord

>"piratul 3 nu va primi nici un ban!"

piratul 2 va fi de acord

>"eu sunt cel ce face impartirea, iar eu iau totul"

piratul 2 va trebui sa fie de acord

*doar ca ei sunt pirati sireti, si nimeni nu se va supune. nu cred ca e posibila o rezolvare "pasnica".

Link to comment
Share on other sites

cum am gandit-o eu:

am facut un tabel cu voturile piratilor logice in cazurile a 2,3,4 si 5 pirati

cmi6ekpwitrhlua7zf3a.jpg

daca ar fi 2 pirati, ar fi foarte simplu, orice ar propune primul se va executa. (in caz de voturi egale, castiga

propunerea)

deci piratul care face propunerea va lua toti galbenii. votul celuilalt pirat, chiar daca voteaza impotriva, nu conteaza

deci in situatie de 2 pirati, primul ia tot, al doilea nimic

daca ar fi 3 pirati, primul va lua 99 galbeni, al doilea 0, iar al treilea 1. de ce?

pt ca piratul 2 intotdeauna va vota impotriva, pt a ajunge la situatia de a-l arunca pe primul de pe vas, deoarece el ar veni la comanda si ar lua totul (vezi cazul 2 pirati). deci piratul 1 nu ar avea ce oferta sa-i faca piratului 2 ca sa voteze DA. el insa poate sa-i dea piratului 3 un galben, iar in cazul asta piratul 3 va trebui sa voteze DA, pentru ca daca voteaza NU se va ajunge la 2 pirati si el nu va castiga 0 galbeni in acel caz. deci in cazul 3 pirati, primul pirat trebuie sa ii ofere celui de-al treilea cel putin un galben

daca ar fi 4 pirati, conform logicii de pana acum, piratul 1 va vota DA pt ca el propune. piratul 2 va vota mereu impotriva pt a ajunge la situatia nr 3, de unde se alege cu 99 galbeni. piratul nr 3 voteaza DA(daca i se ofera cel putin un galben) pt a nu se ajunge la sitautia nr3, de unde el se va alege cu 0. deoarece sunt 4 pirati, iar jumatate sunt de acord, votul piratului 4 nu conteaza.

daca ar fi 5 pirati, conform logicii de pana acum, vom avea urmatoarele:

piratul1 (capitanul, cel care propune), va vota DA. piratul 2 va vota NU pt a ajunge la cazul cu 4 pirati(unde el va propune si va fi in avantaj), piratul 3 voteaza DA (daca i se ofera cel putin un ban) tocmai pt a nu se ajunge in cazul cu 4 pirati, de unde se va alege cu 0, piratul 4 zic eu ca ar putea vota atat NU cat si DA. ar putea vota NU daca i se ofera 0 galbeni, sau ar putea vota DA daca i se ofera galbeni>=2 (ar avea un galben asigurat in cazul in care se va ajunge la cazul 4 pirati). in final piratul 5 ar vota DA in cazul in care i se ofera cel putin 1 galben, sau cel putin 2 galbeni, deoarece ar avea un galben asigurat INSA acel galben este asigurat doar in cazul a 3 pirati. insa pt a ajunge acolo ar trebui sa treaca prin cazul 4 pirati, unde ar primi 0 galbeni. deci ar trebui sa voteze DA pt cel putin 1 galben, insa isi poate asuma riscul sa voteze NU daca nu primeste cel putin 2 galbeni, sperand ca va ajunge la cazul 3 unde va primi cel putin 1 galben

ok. deci o impartire a aurului dupa logica de mai sus ar fi:

98 0 1 0 1

sau

97 0 1 0 2

iar pt a spera cat de cat si la votul piratului4, i-ar putea da 2 galbeni. si vom avea:

96 0 1 2 1

sau

95 0 1 2 2

DAR mai intervin cativa factori:

-ultimii 2 pirati nu pot fi aruncati in mare - un mare avantaj

-conform logicii de mai sus, cazurile pare votul ultimului nu conteaza, insa in cazurile impare are votul decisiv

-in marea sa lacomie piratul 2 va gandi sa ajunga intotdeauna in cazul cu 2 pirati, de unde pleaca cu absolut tot aurul, el neputand fi aruncat in mare

factorul uman:

daca piratii ar fi la fel de inteligenti, nu ar trebui sa existe ranguri, iar sumele sa se imparta in mod egal intre pirati. surplusul, daca exista, va fi abandonat. deci exista diferente de inteligenta intre pirati. asta inseamna ca piratii 3 si 5, conform logicii de mai sus, nu vor fi convinsi sa voteze DA cand ei primesc 1-2 galbeni. tot datorita acestui fapt, piratii care fac propunerile se vor gandi in primul rand la vietile lor, fara a risca sa propuna sume derizorii pt ceilalti, fara a-si asigura cat de cat un procent cat mai mare de supravietuire.

tot un factor uman este acela al fricii de exemplul ce a fost dat. daca piratul 5 va fi aruncat in mare, piratul 4

va fi mult mai precaut cu impartirea banilor

daca totusi coroboram logica de mai sus cu acesti factori ce intervin, eu as imparti banii in felul urmator:

33 0 33 1 33

as mentine egalitatea intre 3 pirati (pt a nu interveni invidia si a avea sanse bune de 3 voturi, dandu-i ultimului

pirat mai mult decat ar putea avea vreodata). in opinia mea este cel mai bun raport viata/bani pe care capitanul ar

putea sa-l ia.

eu as dori sa vad si cum au gandit altii, fie ca au ales sa rezolve problema in sfera logica, umana (psihologica), matematica (proportionalitate, probabilitate), sau combinate

Link to comment
Share on other sites

daca piratii nu au deloc emotii si sunt Data din star trek atunci da... vor accepta 98 0 1 0 1 (motivul e explicat destul de logic pe wiki)

dar in realitate oamenii sunt prosti... si cand vad ca sefu primeste de aproape 100 de ori mai mult o sa il linseze si o sa ramana 4

si urmatoru o sa imparta in mod egal daca nu o sa fie si el la randul lui linsat deci... lasand logica deoparte si luand in considerare natura umana exista cateva variante:

20 20 20 20 20

25 25 25 25

34 33 33

50 50

100 ( castigatoru dintre D si E la bataie )

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca sa fie mai usor inlocuim "pirat" cu "roman". Acum avem 5 romani care au 100ron restul problemei ramane la fel.

rezolvarea e simpla, capitanul se duce la bar si cumpara 4 beri apoi supune la vot sa ia el toti banii sa-i tina bine. Toti ceilalti botanisti (aa, romani) vor fi de acord. Peace :).

Link to comment
Share on other sites

Din cate vad eu cand spunea pirati se referea la colegi si au pus acesta problema sa vada cum te descurci cand unul sau mai multi din colegi tai au gresit.....chiar i-ai arunca sa ramai tu singur in firma`(nava)?E un pic mai mult de cat o problema`, cred ca testeaza si felul tau de a fi! Ajuti un coleg la probleme sau il arunci peste bord? este doar parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...