Jump to content
ShadowWhite

Atac rasist la adresa romanilor din Spania

Recommended Posts

Cu toate ca eu stau aici in Spania, am televizunea romana in casa. Am vazut la A1.ro TVR si multe alte canale acest cantec care il canta un spaniol si spun ca noi romanii suntem niste javre,smechere etc.

Atac rasist la adresa romanilor din Spania! - Extern - Observator Antena1

Propunerea mea, pentru cei care suntetii plecati in strainatate, sau avetii pe cineva in strainatate sa se faca un "deface" la pagina Ayuntamiento de Madrid - Inicio pentru faza cu video-ul.

80% din RST nu s-ar baga la asa ceva. Pe multii nu i intereseaza pentru ca traiesc in Romania nu in strainatate ca noi, dar cine poate va rugam ! sa incercati sa faceti un Deface la pagina de mai sus.

Edit*: Observator: Solutia lui ar fi ca romanii sa fie batuti si trimisi imediat in tara lor.

In ultimi 2-3 ani spanioli au prins ura pe straini din tara lor, mai ales pe Romanii nostri. Pentru ca dupa cum spun ei, le luam locul de munca si nu mai au unde lucra, si tot noi gresim.

Edited by ShadowWhite
Link to comment
Share on other sites

Sunt in spania de 10 ani de zile

Am cetatenie spaniola de 3 Luni

Am renuntat la cea de romania ca sa pot intra in armata aici

Dar tot roman raman

Acel hijo de puta merita sa fie facut exact ce zice el in melodie

Daca nu erau romani/marocani/rusi etc... la ei in tara se ducea de rapa de mult Spania

Noroc cu noi cei straini ca le facem munca care ei nu stiu sa sio faca

Vor tot-ul de a gata

Link to comment
Share on other sites

Cu toate ca eu stau aici in Spania, am televizunea romana in casa. Am vazut la A1.ro TVR si multe alte canale acest cantec care il canta un spaniol si spun ca noi romanii suntem niste javre,smechere etc.

Atac rasist la adresa romanilor din Spania! - Extern - Observator Antena1

Propunerea mea, pentru cei care suntetii plecati in strainatate, sau avetii pe cineva in strainatate sa se faca un "deface" la pagina Ayuntamiento de Madrid - Inicio pentru faza cu video-ul.

80% din RST nu s-ar baga la asa ceva. Pe multii nu i intereseaza pentru ca traiesc in Romania nu in strainatate ca noi, dar cine poate va rugam ! sa incercati sa faceti un Deface la pagina de mai sus.

Edit*: Observator: Solutia lui ar fi ca romanii sa fie batuti si trimisi imediat in tara lor.

In ultimi 2-3 ani spanioli au prins ura pe straini din tara lor, mai ales pe Romanii nostri. Pentru ca dupa cum spun ei, le luam locul de munca si nu mai au unde lucra, si tot noi gresim.

Pentru ca vad scursuri ale societatii gen tu la ei in tara
Link to comment
Share on other sites

Stau in spania de 1 an si ceva... intr-o zi a fost greva aici si cativa profesori nu au venit la scoala, in clasa am ramas eu cu 1 coleg roman si 1 spaniol.

Am discutat pe teme politice cat si pe temele de munca din Spania.

I-am spus la spaniol: "Ma, voi nu facetii nimic... va folositi de masinari, apasati un buton si gata. Hai in romania sa vezi cum se da la sapa si cum fac tarani nostri romanii ca sa aiva ce manca. Taranii vostri au combine si de toate apas un buton si gata."

Au prins multa ura pe noi... trebuie facut ceva :|

Link to comment
Share on other sites

@ shaggi

Are legatura SQLi cu havij-u in topic-ul asta ?

Ideea este simpla, esti la ei in tara si trebuie sa suporti, esti un nimeni deci nu ai dreptul de a comenta, cum tu te astepti sa fii placut si sa faci ce vrei tu acolo asa vor si unii unguri/tigani sa faca ce vor aici!

Nu iti convine cum esti tratat? Pleaca!

Link to comment
Share on other sites

@ benny_lopa

Nu am spus ca nu imi convine, dar sa compui o piesa sau sa vorbesti asa de fata cu toata Spania despre straini deja intrece masura.

In plus, daca vin in Romania ce fac? Rabd de foame? poate altii o duc mai bine in Romania si deaia raman acolo ! Bravo felicitari lor, noi am dus-o mai greu si am venit aici sau ne-am dus in alte tarii din U.E

Link to comment
Share on other sites

fac aproape 12 ani in spania si pot sa spun ca spaniolii sunt constienti ca au crescut pe spatele romanilor , negrilor , rusilor etc.

unde stau eu exista un exemplu clar de munca in strainatate si vreau sa zic ca pentru 1000 de euro muncesti de te caci pe tine

@mengele asta de jos: esti terminat pretenas

Edited by zippy
Link to comment
Share on other sites

Atac rasist o pwla...versurile sunt ok...linia melodica e slaba =))

Pana o sa invatati sa nu va mai vindeti ca sclavii peste tot prin lume pe 1euro/ora o sa mai auziti multe melodii ca alea...si bine ne fac...

@zippy asta de sus: tu ori esti mai prostut ori nu ai inteles mesajul...le-ati luat painea alora...de aia ne slavesc in imnuri si melodii peste tot. Pe spatele romanilor, negrilor, etc au trait doar o mica parte (angajatorii)...si nu cred ca spania e plina de angajatori...plus ca spania este plina de hoti, escroci si alte scursuri din romania. Nu ii condamn pe cei care muncesc pe 2 euro/h la cules de gogonele cu samburi.

Edited by mengele
Link to comment
Share on other sites

@mengele:Nu stau sa fac caterinca cu tine acum tocmai vorbeam cu ala de sus care vrea el sa dea deface la madrid.es =))

Vad ca ati incurcat pastilele! Nu muncesc eu pe 1000e/luna am dat un exemplu . Pun pariu ca ai cateva rude care sunt in Spania si muncesc la capsuni pe 300 de euro sau la produs :)

Link to comment
Share on other sites

@mengele:Nu stau sa fac caterinca cu tine acum tocmai vorbeam cu ala de sus care vrea el sa dea deface la madrid.es =))

Vad ca ati incurcat pastilele! Nu muncesc eu pe 1000e/luna am dat un exemplu . Pun pariu ca ai cateva rude care sunt in Spania si muncesc la capsuni pe 300 de euro sau la produs :)

Nu am zis de tine ca muncesti pe 1000euro/luna...Tu poate esti mai bazat o arzi pe livejasmine.es cu webcamu (pervers mic ce esti) =)) Nu mai pune pariu ca pierzi...

Edited by mengele
Link to comment
Share on other sites

Daca mai era Hitler sau Vlad Tepes va scotea prostia din cap

Daca nu mai aveati prostie in cap nu mai aveau sursa de inspiratie altii

Daca devin presedinde deshid iar alcatraz si bag acolo cat incape

Fiecare isi merita soarta, pana si acest topic

Nu ma intelegeti gresit , nu inchid gura ci arunc prostia acolo unde ii este locul

41785825373463466606n.jpg

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Este parerea unui singur individ, asta nu inseamna ca toata Spania crede la fel despre romani. Pariez ca multi patroni spanioli se bucura de "sclavii" nostrii romani, pe care ii platesc cu cel putin jumatate din cat ar trebui sa-i plateasca pe conationali.

Nu e vina romanului ca a plecat acolo; e vina patronilor ca i-au luat la lucru, sa vorbeasca despre aia. Omul mereu a facut ce-a putut ca sa supravietuiasca, si pe unde s-a putut. Si-a luat familia, satra sau tribul si s-a dus pe pamanturi unde i-a fost mai usor sa traiasca. S-a trezit un magar sa judece pe romani, ca parca natia lui e asa de speciala.

Cel care a inceput tot thread-ul asta, trebuia sa se gandeasca un pic ca internetul asta e plin de magari care vor sa-si faca reclama si ptr asta vrea sa cautam razbunare si sa dam deface, de parca asta ar schimba ceva. Grow up and move on, dude!

Link to comment
Share on other sites

Si eu locuiesc in Madrid de ceva timp...daca il vad pe strada ii dau deface la vreo 3 coaste :))

Spaniolii sunt ofticati de faptul ca romanul este muncitor. Romanul daca este chemat la munca duminica de la 7 pana la 7 pe 60 euro apai vine, spaniolul nici pe 150. Romanul cere o singura pauza, spaniolul mai multe :)) Romanul cara cu spatele de sparge spaniolul stramba din nas la 2 saci de ciment ridicati si va zic asta pentru ca lucrez in constructii aici si vad asta zi de zi.

De ce mi-ar pasa mie ca nu are un spaniol de munca cand el stramba din nas si la salariu si la program si la munca depusa?

Chestia cu uitatul urat in discoteca se intampla la ciori...cioroii se cred mari celebritati in morti lor. (Sunt rasist :)) ma doare-n pula)

Link to comment
Share on other sites

Ce profund ginditi.Daca mergeti la o discoteca la tara,in vreun sat din Ro,va sar taranii in cap ca le luati fetele,iar daca cei de la tara merg in orasele mai mari,patesc la fel,ca mde,a venit taranul cu balega pe talpi sa se dea mare in orasul tau...brrr!

Asta se intimpla in toata lumea,nu este nimic nou,decit poate pentru astia tineri de pina in 25 de ani.

Cintecul ala este scris si interpretat probabil de unul care a tras ceva cocaina pe nas,lucru foarte normal in Spania,doar este tara cu cei mai multi drogati,unde la geamuri in ghivece creste marijuana nu flori,chestie legala de altfel.

O spanioloaica de pina la 35 de ani daca te place ti-o suge,nu se arde pentru ca se pastreaza pentru cind se marita,alta chestie destul de normala aici.

Oameni,locuri si obiceiuri.

In ce priveste romanul din Spania...hmmm,pai in Ro din 18 milioane cati mai sint,cei mai cunoscuti sint mafiotii de la putere,tiganii,si ungurii din Covasna,asa ca ce discutam,la fel si aici in Sp,se vorbeste despre lichele,banditi si mafioti,pentru ca asta da bine la tv,dar adevarul este ca de restul de romani pina la 1 milion jumate cati sintem pe aici nu vorbeste nimeni,pentru ca nu se dau in spectacol si isi vad de treburile lor linistiti.

Am mai vazut si citeva comentarii despre cati bani cistiga fiecare sau ce munca de sclavi facem prin Spania.

Mai copiii,niciunul nu v-ati nascut din regi sau presedinti,si daca parintii vostri nu lucrau ca sclavii acolo sau aici,voi nici din laba nu mai apareati pe lumea asta.

Eu am lucrat de mic,de la 14 ani,si nu imi este rusine chiar daca am sapat la cimp sau am carat saci cu spinarea,si am avut timp si placere sa si invat cite ceva ca sa nu fiu nevoit sa car toata viata saci cu spinarea,asa si..cati dintre voi nu traiti ca viermii pe spinarea parintilor si poate aveti 25 de ani?

Cum o fi mai rusinos,sa traiesti pe spinarea altuia sau sa cari saci cu spinarea?

Cati dintre voi va milogiti la parinti sa va dea bani de tigari sau de discoteca?

Stie cineva cati absolventi de facultate din Ro,au muncit aici ca salahori?...sau cati medici ori preofesori au muncit din greu in meserii considerate rusinoase ca sa poata sa isi intretina familia?

Si ce daca sintem in alta tara?

Chiar credeti ca voi care ati ramas acolo la cheremul unor analfabeti care conduc tara sinteti mai inteligenti sau mai patrioti?

Bun,si acum astia care v-ati nascut la tara si v-ati mutat la oras,ia sa vedem,voi acum in ce situatie va aflati,emigranti sau cum va numiti?

In fine,parerea mea este ca fiecare traieste unde si cum vrea,important este sa se simta bine,pentru ca la final indiferent cine zice si ce zice,pe cine intereseaza?

Link to comment
Share on other sites

Ce profund ginditi.Daca mergeti la o discoteca la tara,in vreun sat din Ro,va sar taranii in cap ca le luati fetele,iar daca cei de la tara merg in orasele mai mari,patesc la fel,ca mde,a venit taranul cu balega pe talpi sa se dea mare in orasul tau...brrr!

Asta se intimpla in toata lumea,nu este nimic nou,decit poate pentru astia tineri de pina in 25 de ani.

Faza cu discoteca si taranu e tipica romaniei, cand tu spui ca acest lucru se intampla in toata lumea te inseli putin

Deci se intampla si in strainatatea faza cu discoteca si baiatul de la tara dar tot intre romani.Eu am mers singur in diverse orase mari din europa si probleme am avut doar in localurile romanesti exact in momentul in care am trecut de pragul usii de intrare.(Am incetat sa frecventez acum 5 ani in urma orice local romanesc din strainatate si trebuie sa recunosc ca nu am avut probleme in localuri straine.)Strainii in general, nemtii, englezii,italienii se comporta divers in discoteci iar problemele ies doar daca insisti .In schimb in fiecare sambata la discoteca romanilor din orasul unde locuiesc (nu ii voi spune numele , oricum e unul dintre cele mai mari si moderne metropole din europa ) vin parcate 2 ambulante si un grup de jandarmi.Din pacate distractia romanului este sa fie violent in strainatate dupa o zi de munca in constructii.Prefer pub-uri englezesti desi nu imi sunt simpatici englezii dar important este sa ma simt bine si in siguranta.Sh*t la un moment dat am frecventat si diverse Hard Rock Cafe nefiind imbracat adecvat dar nimeni nu a intins degetul si nimeni nu a creat nici cea mai mica problema.Am vazut romani discriminati la locuri de munca, am vazut romani discriminati pe strada, dar ce pot spune este ca am reusit sa ma fac respectat si sa impun o incredere in fiecare persoana straina pe care am intalnit-o.Important in primul rand este sa intelegi diversitatile , daca nu reusesti sa faci acest lucru nu vei putea fi integrat in grupuri diverse.Am avut o mare ambitie de cand am fost mic si am invatat diverse limbi straine , unele chiar la perfectie, iar pentru a invatat o limba la perfectie inseamna sa gandesti in acea limba in timp ce vorbesti .Presupun ca pentru a vorbi o limba straina creierul proceseaza gandul in limba romana care vine tradus in limba straina iar tu pronunti rezultatul frazelor.Ei bine cand reusesti sa faci in asa fel incat creierul sa proceseze gandul direct in limba respectiva , si nu unul ci oricare atunci daca nu ai probleme de pronun?ie poti spune ca ai invata o limba la perfectie.Iti vei da sema atunci cand altii nu isi vor da seama ce nationalitate ai atunci cand vorbesti .Ei bine invatatul limbii straine la perfectie comporta si cunoasterea obiceilor.Spre exemplu in unele zone din romania se manaca mamaliga de mici, ei bine cand cineva te intreaba care este mancarea care se manca cel mai des cand esti mic nu ii poti raspunde ca mamaliga si aici pot face diferenta si isi pot da seama ca esti divers , ca vii din alta parte.

Ei bine mai exista o problema a romanului in strainatate, imbracamintea (reusesc sa recunosc orice roman din strainatate fara nevoia sa ii observ fata ci doar modul lui de a se imbraca).Haine firmate in mod excesiv fara nici un stil ,bluze cu gluga si pantaloni de blugi (predomina culoarea albastra).Adidasi care ies in evidenta , multe marci cunoscute (fara stil) dar de obicei culoarea intalnita cel mai des este alba iar stuctura sport.Treninguri de diverse marci, doar romanii le imbraca atunci can ies pe strada, in general vin folosite doar atunci cand iesi sa faci sport.Tricourile sunt firmate dar cu un caracter mare si gros pentru a iesi in evidenta, cerceii care ii poarta in urechi sunt ieftini, lanturile de aur pe care le au la gat au o structura diversa.Gecile pe care le poarta au o structura particulara si un stil divers culorile la randul lor dau de inteles.Ochelarii de soare de obicei foarte inchisi pot fi un alt aspect.Femeile pot fi recunoscute foarte repede dupa modelul de cercei pe care ii poarta, aceeai structura o veti gasi si la femeile nigeriene si cele din peru.Un alt semn pentru femei ar fi structura parului, o data pe zi ele isi leaga parul in coada si nu obijnuiesc sa sil aranjeze in fiecare zi ci doar la sfarsitul saptamanii sau atunci cand merg la o distractie.

Un alt semn la barbati ar fi structura parului , cei care vin noi din romania incearca sa copie stilul strainilor dar diferenta se vede deoarece nu reusesc sa o faca cu profesionalitate.O alta chestie sunt cizmele pe care le poarta femeile din romania au o structura particulara , mie greu sa va explic fara imagini dar as putea sa va fac o demonstratie , momentan imi lipseste mult material , nu am reusit sa strang fotografii indeajuns.O alta chestie la barbati este structura pantalonilor de blugi in special jos , blugii au o structura diversa si ies in evidenta cu caracterele care au un font prea gros.

Deci majoritatea hainelor sunt firmate dar lipseste stilul.

In rest nu ar fi prea multe de spus despre romanii emigrati deoarece in 99% din cazuri au o cultura si educatie scazuta

Ei bine un grup de persoane civilizat va critica intodeauna un grup de persoane salbatice.si cred ca ceea ce lipseste in romania este respectul care pleaca din casa , pe strada, in magazinul in care mergi, la discoteca, la bar si oriunde in alta parte. te afli.Presupun ca pentru multi e o rusine sa ceara scuze si majoritatea cred ca impun rspect sau frica prin violenta.

Am reusit sa observ multe cazuri.La inceput le comentam dar acum cred ca e ceva normal.

Daca va intrebati ce este rau

Ei bine totul este rau , incepand de la sistemul scolar si pana la educatia pe care o au de acasa.

In tarile sarace exista salbatici si cred ca in romania este greu, iar in tarile bogate exista mafioti cu stil si in ambele cazuri exista probleme.Noi nu putem face nimic sa schimbam situatia de aceea am preferat sa nu abordam asemenea probleme pe acest forum.Noi nu reusim sa aratam cu degetul cine este de vina si o rasbunare asupra unui grup doar pentru ca e divers nu merita.Trebuie sa va schimbati mentatilatea si veti putea face mai mult.Imi pare rau dar romania suge si acum p**a comunitatii europene iar aceasta comunitate nu are nevoie de romania pentru resursele ei ci doar pentru pozitia geografica , poate o sa intelegeti cu timpul de ce.Intregrarea este doar primul pas , vor venii mai multe cereri pe parcurs si noi decrete de lege vor intra in vigoare, asadar decideti voi daca vreti sa fiti patrioti sau apatrizi , dar eu unul nu pot spune ca am iubit sau iubesc romania deoarece nu am asemenea sentimente (Mi-e indiferent).In schimb nu urasc romania dar o tratez ca pe un stat care nu exista , eu vad doar ideile voastre si mentalitatea in rest nu am nici o legatura nici macar sub forma de link cu romania.Am aflat pe acest forum cine e presedinte cu mult timp dupa alegeri care habar nu am cand au fost.De cancan am auzit pe acest forum cand i-au facut deface , nu stiam ca exista asa ca**t in romania.Ultimul lucru pe care mil aduc aminte este Ion Iliescu deoarece am aflat ca facuse scoala in rusia si vorbeste limba rusa cine stie cati si.au mai umplut buzunarele de cand a plecat el de pe scaun.Tot aici am auzit ca s-a schimbat moneda in romania si tot nu cunosc valoarea ei.Dar nu pentru ca nu vreau ci pentru faptul ca imi dau interesul sa cunosc altceva mai important. Peace! Ganditi-va la lucruri mai importante nu la faptul ca un grup de magari au fost descriminati de o melodie.Bravo lor isi merita soarta fiecare se simte .Eu va respect de la cel mai mic pana la cel mai batran si nu ma intereseaza din ce tara sunteti.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...