Jump to content
7mK.dR4k3

SFATURI pentru o parolă sigura!!!

Recommended Posts

Sfaturi pentru o parola sigura: folositi parole mai lungi de opt caractere, in care sa combinati litere, cifre si caractere special. Una dintre parole este 12345, una dintre cele mai nesigure parole din lume.

Am publicat o list? cu cele mai neinspirate 25 de parole, formate din cel pu?in ?ase caractere. Acestea sunt:

parola

password

123456

12345678

qwerty

abc123

monkey

1234567

letmein

trustno1

dragon

baseball

111111

iloveyou

master

sunshine

ashley

bailey

passw0rd

shadow

123123

654321

superman

qazwsx

michael

football

Iat? ?i câteva sfaturi pentru o parol? sigur?:

- Folosi?i parole cu cel pu?in opt caractere ?i folosi?i diferite tipuri de caractere (litere, cifre, caractere speciale). O cale de a crea parole lungi, sigure ?i u?or de amintit este s? folosi?i parole formate din cuvinte scurte, desp?r?ite prin spa?ii. De exemplu: “Sa beau apa la 8!” sau “Sa_fac_curat?”

- Evita?i s? folosi?i aceea?i combina?ie utilizator-parol? pentru siteuri diferite. Cel mai riscant este s? folosi?i acelea?i parole pentru un site de entertainment ?i pentru unul care implic? pl??i online, de exemplu. Folosi?i parole diferite pentru fiecae site pe care v? înscrie?i!

Sper sa va fie de folos.

Edited by 7mK.dR4k3
gag
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sugestie:

Pentru ca nu este "sanatos" sa aveti aceeasi parola la toate accounturile

Alegeti`va un sir de caractere pe care sa il tine`ti minte intr-un fel

de exemplu

G@:U8hf33

Dar daca va puneti aceasta parola la toate conturile, unui atacator ii va fi usor sa intre pe toate daca compromite unu. Asa ca o idee e sa schimbati ceva de la cont la cont.

Contul de yahoo:

G@:U8hf33yah

Contul de pe rst:

G@:U8hf33rst

Contul de pe filelist:

G@:U8hf33fil

Si asa mai departe..

Primele 3 litere ale numelui site`ului de la care aveti cont.

Asa parola se schimba, si e greu de uitat :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Puteti folosi o metoda foarte sigura de a va alege o parola diferita pt orice site si sa le tineti minte pe toate:

Alegeti 1 simbol de ex #$%^&*+

Va alegeti un quote pe care il folositi des de exemplu " Like a baws " "Romanu e tigan " luati initialele "LAB" , "RET" adaugati " @ " si numele siteului de ex pt RST parola ar fi ceva de genul :

$LAB@rst

$LAB@yahoo

$LAB:google etc

Se pot adauga variatii la aceasta metoda de exemplu o cifra la final pe care sa o tineti minte per ansamblu este o metoda foarte buna.Eu o folosesc de vreo 5 ani si n-am avut niciodata probleme.

L.E Ah Duty am dat reply apoi am fost la baie am mai scris 1 rand si am postat :) te-ai miscat mai repede

Edited by Mandrake1942
Link to comment
Share on other sites

Puteti folosi o metoda foarte sigura de a va alege o parola diferita pt orice site si sa le tineti minte pe toate:

Alegeti 1 simbol de ex #$%^&*+

Va alegeti un quote pe care il folositi des de exemplu " Like a baws " "Romanu e tigan " luati initialele "LAB" , "RET" adaugati " @ " si numele siteului de ex pt RST parola ar fi ceva de genul :

$LAB@rst

$LAB@yahoo

$LAB:google etc

Se pot adauga variatii la aceasta metoda de exemplu o cifra la final pe care sa o tineti minte per ansamblu este o metoda foarte buna.Eu o folosesc de vreo 5 ani si n-am avut niciodata probleme.

despre lastpass ce opinie aveti?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...