Jump to content
kapaionutz

Cum sa redirectionez site, dar sa ramana in gugal?

Recommended Posts

Salut prieteni!

Dupa cum spune titlul, vreau sa redirectionez vizitatorii de pe un site pe altul, dar site-ul de pa care vizitatorii redirectionati sa raman in google.

m-am gandit sa fac din .htaccess astfel incat doar romanii sa fie redirectionati, dar, avand in vedere ca nu am cunostintele necesare (nu stiu ce clase de ipuri au romanii sau ce ipuri are gugal) apelez la ajutorul vostru

Daca aveti careva vre-o idee, este bine venita! >:D<

Link to comment
Share on other sites

Pai cum ma, eu daca am 10 site-uri si la toate am redirect... si trimit vizitatorii de pe unu pe altu de fac loop infinit... vrei sa mi-i vada google ? :)

Poti face alta miscare, lasa-i sa intre pe site si schimba-le toate link-urile, pe orice intra sa faca redirect, asa se logheaza si in analytics.

Edited by turnback
Link to comment
Share on other sites

Pai cum ma, eu daca am 10 site-uri si la toate am redirect... si trimit vizitatorii de pe unu pe altu de fac loop infinit... vrei sa mi-i vada google ? :)

Poti face alta miscare, lasa-i sa intre pe site si schimba-le toate link-urile, pe orice intra sa faca redirect, asa se logheaza si in analytics.

Asta tot din hta, dar poti aplica si metoda "ciobanasului" , inlocuiesti cu notepad toate linkurile =))

Link to comment
Share on other sites

301 este ideal, a fost conceput pentru cand schimbi url sau structura siteului pentru a ajuta google si userul sa gaseasca paginile, s-ar putea sa iti iei mare penalizare daca faci loop prin 10 siteuri. Plus stiu ca browserele, cel putin ff, detecteaza acest lucru si intrerup procesarea.

Nu stiu ce vrei sa inventezi dar recomand 301 din domeniu vechi in cel nou, adica doar un redirect sau daca siteul principal este un magazin general iar celelalte domenii nisaza subcategoriile recomand sa ai 10 siteuri independente, cauta chiar continut unic cu exceptia pretului care sa vina din db comun, numele produsului si descrierea pot fi variante ale produselor principale.

Astfel promovezi mai usor un cuv cheie, categorie/subcategorie atata timp cat domeniul contine acetea cuvinte.

La fel o practica bune este ca categoriile sa intre pe subdomenii ale magazinului, se castiga mult in google.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...