Jump to content
Starker

Oji !

Recommended Posts

La clasa a 10 -a era o problema cu culori am gasit o solutie rapida care sa mearga mai repede de 0,2 sec pentru n=5000 .

Stie cineva ce naiba am gresit la ea ? Am luat doar 10 puncte, am facut o versiune recursiva sa stiu ca iese bine.. apoi am comparat rezultatele si presupun ca dadea bine.


#include <iostream>

using namespace std;

int main(){
unsigned short int steps;

cin>>steps;

if(steps == 1){
cout<<5;
} else {
unsigned long long int current = 1, previous = 0,aux;
for(int i=2;i<steps;i++){
if(i%2==0){
previous = current;
current = current * 2;
} else {
aux = current;
current = current + previous;
previous = aux;
}
}
cout<<current * 8;
}
}

Link to comment
Share on other sites

La clasa a 10 -a era o problema cu culori am gasit o solutie rapida care sa mearga mai repede de 0,2 sec pentru n=5000 .

Stie cineva ce naiba am gresit la ea ?


#include <iostream>

using namespace std;

int main(){
unsigned short int steps;

cin>>steps;

if(steps == 1){
cout<<5;
} else {
unsigned long long int current = 1, previous = 0,aux;
for(int i=2;i<steps;i++){
if(i%2==0){
previous = current;
current = current * 2;
} else {
aux = current;
current = current + previous;
previous = aux;
}
}
cout<<current * 8;
}
}

Din cate vad eu tu nu ai citit datele de intrare de unde trebuiau si nu le-ai scris unde trebuiau iar algoritmul nu am stat sa vad daca e bine.

Link to comment
Share on other sites

Din cate vad eu tu nu ai citit datele de intrare de unde trebuiau si nu le-ai scris unde trebuiau iar algoritmul nu am stat sa vad daca e bine.

Tu iti bati joc de mine ? vroiai sa scriu aici solutia cu citire? pe cine ar ajuta daca citesc dintr-un fisier un numar amarat, pe mine ma intereseaza daca algoritmul e bun

Link to comment
Share on other sites

Tu iti bati joc de mine ? vroiai sa scriu aici solutia cu citire? pe cine ar ajuta daca citesc dintr-un fisier un numar amarat, pe mine ma intereseaza daca algoritmul e bun

Nu imi bat joc de tine dar eu ti-am zis ce am vazut gresit prima oara la algoritmult tau, ca am mai vazut dinastia de uitau sa citeasca din fisiere.....iar ca sa vezi daca algoritmul e bun fa si tu niste teste, descarca si evaluatoarele lor tampite sa vezi ce iti spun si alea.

Edited by Paul4games
Link to comment
Share on other sites

Nu imi bat joc de tine dar eu ti-am zis ce am vazut gresit prima oara la algoritmult tau, ca am mai vazut dinastia de uitau sa citeasca din fisiere.....iar ca sa vezi daca algoritmul e bun fa si tu niste teste, descarca si evaluatoarele lor tampite sa vezi ce iti spun si alea.

a.. pacat ca nu merge pe windows 7 testerul, mersi oricum

Link to comment
Share on other sites

sami bag pl in ei de handicapati mere programu bn si la ei numa 20 de pct.cacamias pe evaluatoarele lor de cu tot. ne-or dat niste puscaturi de pc-uri cu vista pe ele

Eu am avut windows 200 creca si ei vor timp de executie mai mic decat 0.5 secunde la o problema care este posibil sa aiba si 10.000 de elemente....oricum evaluatoarele lor sunt futute rau de tot, am vazut la ei pe site solutie oficiala la o problema cica si era gresita in plm dar evaluatorul zicea ca e buna.

Edited by Paul4games
Link to comment
Share on other sites

^ ^ Merge bine programul pe teste mici , sau nu ai inteles tu problema si iti scrii teste de-ampulea. Nu te teme, nu te fura nimeni de genial esti, probabil esti bou vagon si ti se pare tie.

Nu va fura nimeni... e concurs de algoritmica, asta e. Daca tu ai dat solutie de 2^n fiindca atat ai stiut si eu asteptau logn, e vina ta ca nu ai invatat sau vina lor ca au facut niste probleme challenging ca sa iti pui capu la contributie. (totusi, problemele de a 11a o supt curu :)) )

Edited by Patrunjel
Link to comment
Share on other sites

Cand am aprins calculatorul am zis ca isi ia zborul :)). In fine, pe parcurs a mers destul de bine, nu ma plang de asta ci de faptul ca problema mi-a dat bine pe 5 .in-uri diferite acolo, si am primit doar 26 dupa evaluator, care nici nu merge pe win 7. Oricum cu ocazia asta am gasit un blind pe site-ul liceului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...