Jump to content
Vlachs

SEO in opinia "seoistilor" romani

Recommended Posts

Sincer nu am vrut sa fac postul asta dar stiu ca pe RST sunt foarte multi asa zisi "experti seo" si faptul ca mi-am gasit ip-ul blocat pe spamhaus mi-a intarit dorinta de a face acest post(ip dinamic - romtelecom), ei bine cu ce se ocupa acesti experti seo nu stiu exact dar stiu ca principala activitate a acestora este click-ul in diferite aplicatii(trafictravis, scrapebox, senuke...).

Ce reprezinta SEO pentru acesti EXPERTI

Dupa cum am spus si mai sus, acestia percep SEO ca fiind o "industrie" unde e de ajuns sa ai 2 programe si sa dai 2 click-uri si totul sa rezolvat, unde backlink-urile sunt tot ce au nevoie, unde nu conteaza restul ci doar ei. Pentru ei nu sunt necesare teste si cunostiinte ci doar cateva chestii de baza(formatul titlului sau mai stiu eu) si backlink-uri in cantitati mari.

Ei o sa va ceara foarte multi bani pentru niste chestii care nu au nici o valoare pe termen lung, inclusiv backlink-urile nu le fac corect, nu stiu nici macar cata stabilitate iti ofera anumite tld-uri.

Ei nu stiu ca nu exista un plan de optimizare 100%, ei nu stiu ca optimizarea on-page se face pe parcurs pe baza a mai multor factori iar backlink-urile nu au un efect pe termen lung.

Cum sa alegi pe cineva sa iti optimizeze site-ul sau sa iti faca backlink-uri

Inainte de a alege pe cineva ar trebui sa fiti foarte siguri ca cea ce va ofera este cea ce aveti voi nevoie:

- on-page: fie ca este vorba de un raport fie ca este vorba si de implementarea acestuia ar trebui sa va intereseze daca o sa va ofere un raport cap-coada sau doar pe anumite bucati(title, meta-tag-uri, cateva tag-uri h, strong...) si daca il face manual sau automat.

- backlink-uri: calitatea acestora(tipul backlink-urilor, tld-uri, pe keyword, pr pagina-domeniu, posibilitatea de adauga text aditional, locatie pe site,), cantitatea acestora, posibila rata de indexare a acestora(daca foloseste altceva inafara de ping pentru a grabi indexarea acestora).

Inainte de a alege pe cineva sa iti faca optimizarea on-page asigurate ca stie limbajul in care este scris cms-ul tau si alege pe cineva pe baza de recomandare, nu alege pe cineva necunoscut sau gasit pe google pe cuvinte cheie gen "optimizare site" si daca "expertul tau seo" nu iti propune un plan pe termen lung(peste 3 luni) gandeste-te ca ceva este in neregula.

Pe tine ca X Firma/X Persoana care alegi ceva de la asa zisii "experti seo" ar trebui sa te intereseze daca exista posibilitatea de a te face de cacat pe tot google-ul din cauza ca "ai facut spam", de reputatie numelui ta depinde si site-ul tau, o sa pierzi peste 30% din clienti daca se afla, din cauza ca lumea o sa te asocieze cu un lucru rau.

Nesimtirea si nestiinta acestora

Foarte multi "experti seo" uita ca backlink-urile create de ei ajung cateodata in stopforumspam, spamhaus si alte platforme de genul unde toata lumea poate sa citeasca cine a facut spam(si se pot lua masuri legale impotriva firmei carora le fac backlink-uri), poti scoate din clasamente foarte usor pe cineva care face backlink-uri cu un simplu report catre google.

In concluzie, aveti grija pe cine alegeti pentru optimizarea site-ului vostru.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa adaug nimic la ce a spus benny ci vreau sa subliniez o chestie pe care MULTI o trec cu vederea. TIMPUL in care se face asa ceva nu este "ieri" sau azi sau maine... este un proces prin care internetul trebuie sa te asimileze. Nici un asazis "program" nu-ti va face bine peste noapte... ba chiar te va baga in rahat.. Aveti rabdare si site-ul va creste.

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate! Si eu am un prieten, care plateste pe cineva sa-l promoveze, ii plateste si 70 de euro / luna, i-am zis: "De ce nu-i ceri raport, sa vezi unde ai backlink-uri, sau ce o facut?" la care imi raspunde "O zis ca ce ma intereseaza, sa stau linistit!" =))

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate! Si eu am un prieten, care plateste pe cineva sa-l promoveze, ii plateste si 70 de euro / luna, i-am zis: "De ce nu-i ceri raport, sa vezi unde ai backlink-uri, sau ce o facut?" la care imi raspunde "O zis ca ce ma intereseaza, sa stau linistit!" =))

Nici eu nu prea ma omor cu rapoartele dar se vad rezultate.Intr-o luna jumatate am ridicat site-ul firmei la care lucrez pe cateva cuvinte cheie folosind precizez doar white seo.Recunosc ca e competitie mica dar si site-ul e vazut prost de google din cauza unor seo-isti care intra in categoria postat de @benny_loppa.

Link to comment
Share on other sites

Vorbeam cu un amic zilele trecute care lucreaza de zor la un magazin online nou si tot incerca sa imi ceara sfaturi stiind ca eu lucrez intr-o firma cu un site vechi de peste 10 ani si iese in primele 3 rezultate cu o multime de cuvinte cheie, foarte cautate, din acelasi domeniu in care incearca si amicul meu sa isi faca loc. Nu stiu daca mai mult a fost sa il dezamagesc, dar am pus cap la cap cat si in ce investeste firma la care lucrez, specificandui ca si firmele noastre concurente investesc cam la fel. 1. Contract cu o firma de seo cunoscuta nu numai in Romania care creaza aranjarea in pagina, categorii, descrieri, diverse texte seo etc 2. Cativa angajati interni ai firmei: photosop-ist care mai face si alte "minuni" personalizate, un tip care adauga produse si le creaza continut unic, reclame pe alte forum-uri/blog-uri, site-uri de licitatii, anunturi, cumpara link-uri de calitate, creaza newsletter, comunicate de presa, facebook, twitter etc etc 3. Adwords, in jur de 1000 lei lunar, in conditiile in care deja au de peste 5 ani principalele cuvinte cheie pe primele pagini la cautari. Ce sa zic, e greu rau cu un site de 1 luna sa mai faci ceva, mai ales cand nu dispui de "cascaval" sa investesti si nici timp "sa rabzi" pana se pune treaba pe picioare.

Link to comment
Share on other sites

@benny

S? nu te superi c? te întreb, dar ne po?i ar?ta câteva site-uri la care ai lucrat (dpdv SEO). Nu întreb pentru a te jigni, ci doar din curiozitate.

Nu ma supar dar trebuie sa intelegi ca nu pot sa iti arat site-urile la care lucrez, sunt cateva persoane de pe rst care colaboreaza cu mine si stiu ce site-uri am in grija dar trebuie sa intelegi ca site-urile care le am "in grija" nu sunt ridicate doar pe white hat, nu pot risca sa pun site-urile publice avand in vedere ca oricine poate sa trimita o plangere la google si sa imi strice toata munca pana acum.

Sa nu crezi ca nu mi-ar place sa fac un proiect cap-coada white hat dar clientii nu sunt dispusi sa investeasca intr-un proiect din asta pentru ca sumele care ei le ofera sunt mici in comparatie cu asteptarile lor.

Doar prin whs nu o sa reusesti mare chestie pe o nisa medie, mai sunt persoane care fac doar "true seo" fara black hat seo dar uita ca orice backlink(artificial) facut doar cu scopul de a iti intari reputatie/pozitia pe keyword este un proces black hat.

Link to comment
Share on other sites

Cât de pricepu?i sunt b?ie?ii ??tia care se laud? c? sunt exper?i SEO se poate vedea aici, de exemplu. La fiecare update plâng c? au mai pierdut ni?te pozi?ii, dar niciodat? nu se întreab? dac? nu cumva e din cauza lor, a con?inutului prost al siteurilor pe care le au (le vede?i în semn?turile lor) sau a a limbii române (jum?tate dintre ei nici nu ?tiu s? scrie corect). Da?i o tur? pe acolo, sunt unii care vând advertoriale cu 2 sau 3 euro, bani cu care nu î?i iei nici m?car o shaorma. Dar ei fac SEO, se pricep, au siteuri care merit? mai mult trafic sau pozi?ii mai înalte în google.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand...Salutare tuturor - avand in vedere ca abia m-am inregistrat- :)

Acum sa trec un pic la subiect ...am stat si am citit tot threadul si pot spune ca sunt si nu sunt deacord cu cele spuse aici.

In primul rand cookie stuffing si CJ nu inseamna blackhat seo ...ceea ce ma face sa cred ca defapt nu se stie exact cu ce se mananca acest domeniu.

Ce inseamna white hat seo ? ....multa rabdare daca o privesti din perspectiva timpului necesar.

Intradevar o simpla plangere la google te ajuta sa scapi de un concurent dar in acelasi timp si tu o poti primi si sunt 100% sigur ca majoritatea SEOistilor care pretind ca fac whitehat au probleme.

Concluzie: sunt deacord ca intradevar multi care habar nu au seo si se considera guru folosesc programe pt a face un asa zis "spam" de backlinkuri daunator din anumite puncte de vedere dar.....per total vreau sa va spun sincer ca intradevar blackhat produce bani in timp scurt daca e aplicat bine.

Nu mai stiu exact cine a intrebat de blackhat daca functioneaza dar ii raspund sincer ca merge 100% cu absolut orice metoda atat timp cat gandesti putin si nu copiezi tot ce citesti aiurea pe forumuri etc....

Link to comment
Share on other sites

Cât de pricepu?i sunt b?ie?ii ??tia care se laud? c? sunt exper?i SEO se poate vedea aici, de exemplu. La fiecare update plâng c? au mai pierdut ni?te pozi?ii, dar niciodat? nu se întreab? dac? nu cumva e din cauza lor, a con?inutului prost al siteurilor pe care le au (le vede?i în semn?turile lor) sau a a limbii române (jum?tate dintre ei nici nu ?tiu s? scrie corect). Da?i o tur? pe acolo, sunt unii care vând advertoriale cu 2 sau 3 euro, bani cu care nu î?i iei nici m?car o shaorma. Dar ei fac SEO, se pricep, au siteuri care merit? mai mult trafic sau pozi?ii mai înalte în google.

Mare dreptate ai sa stii. Sunt unii dintre ei care se pricep, altii is varza si doar se baga in seama si dau - (minus) la reputatie doar ca sa-ti distruga reputatia.

-Gonzalez

Edited by Gonzalez
-Gonzalez
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...