Jump to content
Guest expl0iter

Perchezitii in Iasi si Valcea. 500 de conturi din Italia au fost fraudate...

Recommended Posts

Guest expl0iter

Procurorii DIICOT fac, marti dimineata, perchezitii in judetele Iasi si Valcea, intr-un caz privind fraudarea a 500 de conturi din Italia, valoarea prejudiciului fiind de 500.000 de dolari.

Procurorii Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT) au perchezitionat 20 de locatii, fiind vizate 19 persoane constituite intr-un grup infractional organizat specializat in fraude informatice.

In acest caz, procurorii DIICOT - Serviciul Teritorial Iasi deruleaza actiunea referitoare la spargerea a 500 de conturi de card, prin care au fost prejudiciate mai multe persoane din Italia cu suma totala de 500.000 de dolari.

Perchezitii in Iasi si Valcea. 500 de conturi din Italia au fost fraudate, prejudiciu de 500.000 USD

Link to comment
Share on other sites

Arestati ar trebui aia care intra in toate cacaturile de mailuri cu scam pageuri (din cele 1337 cam cate au in medie in inbox/spam nu stiu cum nimeresc sa dea click fix pe alea) sau toti idiotii care cum au vazut un link pe facebook cu picture.jpg.exe dau click.

Daca esti atat de prost sa-ti scrii datele personale in fiecare caseta pe care o gasesti si mai tii si aceeasi parola la toate conturile pe care le-ai avut le ai si le vei avea atunci nu meriti banii aia din cont.

Edited by cmiN
Link to comment
Share on other sites

Un cont nu se sparge, se fura/afla parola/cookieul, este de ajuns ingineria sociala, dar pentru mase functioneaza si phishingul, wormii, vulnerabilitati in siteuri/servere.

Mai sunt si cateva cazuri izolate gen vrajelile de pe ebay sau cand se cloneaza carduri, se folosesc tot felul de cititoare sau jammere in bancomate si cu putina prostie din partea victimelor sau tertilor se ajunge la astfel de rezultate.

Nu am ceva cu acest caz, am vorbit in numele tuturor threadurilor si stirilor (in special de pe protv) de genul.

Edited by cmiN
Link to comment
Share on other sites

Am inteles...

Cunosc pe cineva,care se ocupa cu asa ceva...are un aparat care iti citeste cardul de la cativa cm,e de ajuns sa treaca foarte aproape de tine!

Acum toti care fac banii in genul asta de la noi din Ro cumpara datele gata furate si le scriu pe blankuri!

@daatdraqq stiau ca unul nu e acasa :))

@wildchild referitor la ce ai zis tu :)) exista si mai si,am gasit card pe strada cu pinul scris pe el dar pana aici am avut noroc ca era gol :))

Edited by Kubano
Link to comment
Share on other sites

Mai exist? pro?ti pe lumea asta care folosesc cardul pentru sume mari ?i n-au chip?

Domnilor, prostia se pl?te?te!

@wildchild

Ai dreptate(cam 0%)..nu ti mai da cu parerea daca nu sti...cu CIP le scoti in Panama/MEXIC/USA/AFRICA DE SUD/RUSIA (doar cu track-ul 2).

In USA toate Cartile de Credit au 2 track-uri(nu 3 ca in Europa) si nu au cip (90% din ele doar cele bussines si cu limita mare de preliev pe extern) si nici ATM-urile lor nu cer cip la orice trazactie .

Frate te pisi pe el cip si la propriu si la figurat...dai cu un pic de lag de unghi pe un blank si lipesti niste staniol si il bagi in ATM (scurtcircuitezi cititorul) si ai 2 posibilitati sa iti intre aparatul in service sau sa proceseze trazactiile numai citind banda magnetica si avand track 2 si 3...automat faci preliev...din ro sau de unde vrei tu. Au americani astia o securitate la cartile de credit ca si acum unele banci merg scoase generand spatele(exp,cvv,101, si restu de 0).

Sti ce inseamna...101(fara cip)..201(prima generatie cu cip)..301...302..322...321..?iti dau si un exemplu

Track 2 VISA (4123450000000000=12121010000000000000 | 4123450000000000 fata carti(16 cifre) | 412345 = BIN-ul carti(Bank Identification Number) in unele cazuri poate fi definit si asa zisul card level adica (clasic,gold,platinium) | 1212 (de dupa egal AN/LUNA) | 101 tipul cardului(cu fara cip in cazul de fata, modul de criptare a datelor pe banda magentica etc) ATM-ul citind prima data banda magentica stie ce fel de card este cu cip fara cip .

asa crezi tu ca au facut frauda?folosind scampage? :))

@Kubano banuiesc cam ce au facut si de unde au facut...sau turnat din cauza ca au bagat SMS la transfer(cu posibilitatea de a schimba numarul pt a primi un token/otp si asa iau turnat 100%)

Daca e ceea ce cred eu ...da cu scam page s a facut :)

Edited by novarulles
Link to comment
Share on other sites

Ma cam toti au chip pe card problema ii de la banca si technika,in germania daca suni si spui sa blocheze cardul poti sa mai faci cu cardul inca doua saptamini cumparaturi deci nu mai poti scoate banii dar poti face cumparaturi.

Cu SPARGEREA 500 de conturi de card la moda acuma ii nu mai sparg conturi direct (aici ii o emisiune tv "kripo live" o arata la fiecare sfirsit de saptamina ce sa furat in germaia pe saptamina cutare (conturi ,macarale,tractoare etc..

metoda care o folosesc sparg un baumarkt de exemplu si fura masini de tuns iarba si alte prostii

dar pe iei nu ii intereseza lucrurile furate iei manipuleza aparatul de citit cardul bancar si pe urma a doua zii vine politia da a furat masini si alte prostii face proces pentru asigurare si pe urma dupa ce se potoleste treaba stau in parcare la baumark cu leptop si sniffing toate cartile bancare prin wireless ,aparatul de citit cardul bancar ii manipulat ori au cu wireless, ori fac save datel de la toate cartile bancare si pe urma mai sparg o data baumarktul si scoate piesele din aparatele manipulate

nu mai spun la aparatele de scos bilet la autobuz sau automatele de tigari etc .. dar ii germania ii legea atita timp cit technica nu ii sigura si iti dispar banii de despagubeste banca 100%

Edited by neox
Link to comment
Share on other sites

in orice tara (atata timp cat nu locuiesti in somalia...) poti suna sa blochezi prelievul (retragere de numerar) sau utilizarea cardului in mediul online .

in germania sunt carti maestro/cirus (bancomat) care pana la nush sigur 100 de euro nici nu mai cer pin la cumparaturi (sparkase au) si au nemti niste limite la retrageri de te doare capu (2.5-5k / zi) in germania dar au limite pe extern pe anumite tari sau pur si simplu region block.

P.S. nu i plangeti voi pe nemti...ca au o gramda de bani dai in pana mea...

Link to comment
Share on other sites

au voie 500 pe zii peste trebuie mers la banca, ma nu ii vorba de nemtii sau cine are bani sau nu are treaba nu ii corecta si pe desupara numiti de presa HACKERII pentru ca cine face skimming ala nu ii hacker ala ii hot

Ma eu am Maestro de la Volskbank din 2009 facut in germania...merg 2500/zi cu el pe orice aparat din germania si nu am cerut nimica la banca :) , presa ia numit ''hackeri'' pt ca au bagat bani online....daca erau cu cip/gura(skimming) sau altceva i numeau ''carderi''

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca statul roman nu accepta ca cetateanul de rand sa fure, asa coopereaza cu servicii secrete din alte state, numai de a-si acoperi interesele. Vezi doamne nu statu te fura ci numai cetatenii. Inchisorile alea ar fi trebuit sa fie pline de senatori si politicieni, inainte sa se ajunga la prinderea "hackerilor".

Ori poate dintr-un studiu, reiese ca cifra de afaceri a hackerilor e mai mare ca a firmelor romanesti?

Link to comment
Share on other sites

Hai noroc,iar am baut,na si voi,sint pensionar si imi permit.Eu cu astea cu carde' si chestii din astea nu ma bag,na ca si daca o fac o sa va spun voua,ca nu oi' fi prost.

Citeam pe aici ce si cum,si mi-am adus aminte de o chestie din Spania.INTERZIS SA CAUTI IN GUNOI,aici se cauta stati linistiti,vind romanii si maculatura,si cable de cupru,si orice,si trebuie sa recunosc ca sau gasit mii de euros,sau servicii de cesti de cafea din argint o gramada in gunoi,dar lasa ca vorbeam de informatica.

La gunoi gasesti facturi cu numele,prenumele,adresa,numarul de cont din care ti-au luat bani aia de la telefoane,si aia de la gaz,si aia cu lumina,sau apa,etc.

Adevarat,nu mai e ca acum 10 ani,acum pun stelute,dar tot se poate.

Unii sint bagati cu marocanii,altii cu columbienii,iar altii.....uff,din astia sint si mai multi,cu toata lumea.

Acum fiti antene.....se poate inchiria un apartament asa,foarte usor,si ai datele boului,si bagi 600 sa inchiriezi,dupa care vorbesti cu indianul ala din Maroc,sa iti dea ceva online,sau cu varu ca poate trage cardul la el la bar,si chestii din astea,si la final vine plasma de 5metri acasa,si tu dispari,cu ea si inca 20 de calculatoare.

Ce sa zic,altii,au cumparat sau vindut case,vile,etc in felul asta,dar asta inseamna ca europenii sint mai destepti ca noi,numai ca nu vor sa arate.

In romanica,taranul are card ca sa bage banul dupa brinza,dar astia sint rari,ca Becali,in alte tari,astia au un card in fiecare banca,si le tin ai dracu la vedere ca na,sa vada lumea ca sint instariti.

Cumperi o bere,baga cardul...o cafea,baga cardul,o luminare ca a murit cineva,baga cardul,iar astia care sint hotispatari,chelneri,etc,sint janes rumanes cu cititorul de card portabil in buzunar,si atunci cum pusca mea sa nu ramina europa in criza..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...