Jump to content
ionut97

Invatamantul in Romania

Recommended Posts

Ce parere aveti de invatamantul din Romania?

Nu intreb asta fiindca nu am ce face ci pentru ca de curand la mine in scoala s-a intamplat ceva "care nu este frumos".Puteti sa cititi aici despre ce este vorba.Cel care a atacat era coleg de clasa cu mine si culmea victima era fratele mai mare al unui coleg prieten bun cu cel care a atacat.

Motivul nu a fost serios, dar cel care a atacat nu se prea putea controla cand venea vorba de nimicuri si din "intamplare" avea un briceag la el care bineinteles l-a avut si la cursuri.

A lovit in brat deoarece dupa cum a zis el nu a nimerit inima.

Au mai fost incidente in scoala , dar nu asa de grave.

Tot cu acest elev si cu cativa colegi in unele intervenind politia , dar nu s-au luat masuri absolut de loc si acum s-a intamplat.

Majoritatea celor care ii stiu cred ca doar daca ajung la un liceu si o sa se tarasca fara sa invete cu adevarat o sa se angajeze automat si o sa aiba parte numai de lucruri bune.

Se gandesc in urmatorul fel:

Copiez--> Ajung la liceu-->Termin cu 5 -->Ma angajez(doar am liceu)-->Mor fericit.

Si sunt foarte multi visatori si multi care cred chiar ca sunt "destepti" din cauza sistemului de punctare si asta este foarte grav.Au acea iluzie de cunostere.

Si mai sunt si cei care nu stiu ce o sa faca (sau nu vor sa stie), cei care sunt indiferenti sau care pur si simplu refuza sa se gandeasca pana cand o sa se loveasca de adevar.

90% din copiii romani sunt asa.

Ce facem?

Edited by ionut97
Link to comment
Share on other sites

Chiar daca "invata" si iau note bune pe moment tot pe ei o sa ii loveasca viata, lasa-i si ai sa vezi:). Tu incearca sa fii diferit si chiar daca o sa ai probleme la scoala din cauza "sistemului de notare" care mai mult te pune sa tocesti, incearca sa nu tocesti, ci sa intelegi:).

Cat despre cazul copilului ala care se da mare cacanar eu le-as recomanda parintilor sa il mai pedepseasca, poate asa vede si el cat de frumoasa e viata, o luna fara tv, telefon, pc si tot ce are legatura cu lumea de afara si inchis in camera lui, doar scoala si acasa, dupa nu o sa mai faca rau nici unei albine, totul va avea un sens....

Link to comment
Share on other sites

Romania ! Daca ma duc la orice prof cu plicul (3 mil) , sigur 100% trec cu 9-10 .

La mine in liceu daca ii controlezi (perchizitionezi) pe cel putin 10 dintre toti elevii (sa zicem elevii "rai") cel putin la unul gasesti iarba sau o arma alba .... ( directoarea stie si nu ia masuri fiinda face scoala de rusine :-@ )

Greseala voastra ca va puneti cu toti idiotii. Nu inteleg de ce faceti toti pe "zmeii" , lasal frate in pana mea daca e prost si iti vezi de treaba ta :-@

P.S Daca stati si va ganditi ce "ton autoritar" a folosit victima in varsta de 18 ani de a venit copchilu de 14 ani cu briceagul.... :|

Edit:

@DreptulLaReplica: Cu pedeapsa nu se rezolva nimic ! Ce zici tu sunt vise de prin desenele animate. Punete in locul unui pokemon deasta si gandeste-te putin daca te-ar pedepsi parintii , ai respecta pedeapsa?

Edited by united7170
Link to comment
Share on other sites

Scoala este inutila, nu te stresa cu ea pentru ca nu iti aduce nici un beneficiu major in viata(mai mult te fute pentru ca iti strica tot orarul+somnul+iti ocupa timp pretios care l-ai putea folosi facand ceva util pentru viata ta), mai ales daca facultatea la care vrei sa mergi se da examen la admitere. Sistemul de invatamant este de tot rahatul si sunt scarbit de el pana peste cap, profesori se asteapta de la tine sa inveti lucruri pe care nu el vei folosi niciodata in viata si care nu au nicio legatura cu tine sau cu ce te intereseaza pe tine, ei se asteapta sa le inveti materia si mor de ciuda cand nu o faci.....iti spun eu ca daca le arati ca nu te intereseaza deloc de ce spun si de ce fac(dar ai grija nici sa nu ramai corigent, incearca sa te menti pe linia de plutire fara toceala doar din ce iti amintesti si inteligenta), se vor linisti profesori in ultimul hal si nu vor maia vea treaba cu tine.....iar despre acel elev, exista o gramada de scolii populate de gorile si majoritatea le au pe ale lor, inapti dinastia gasesti la orice colt de strada, doar ignorai!

Link to comment
Share on other sites

Solutia: salvati cativa si bomba nucleara !

Asa ar merita... dar intr-o zona ferita... asa zicem intr-o groapa d-aia mare sa-i arunci pe toti tiganii astia sau cocalari depinde poate chiar si psihopati, si dupa acolo sa le dai foc sa-i chinui asa cum au chinuit ei alti oameni.

Ma refeream intr-o zona ferita pentru ca nu merita sa faci pagube, pentru ca o scoala distrusa valoreaza mai mult decat viata cocalarilor,tiganilor, psihopatilor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...